رفتن به مطلب
انجمن نودهشتیا
  • ثبت نام

معرفی و نقد رمان سیاستی عاشقانه/یگانه کاربرانجمن نودهشتیا

ارسال های توصیه شده

negar_%DB%B2%DB%B0%DB%B2%DB%B1%DB%B0%DB%

نویسنده: یگانه رمضانی

ژانر: ،عاشقانه،تراژدی

هدف:علاقه به نویسندگی و به چالش کشیدن اتفاقات پیش رو،ولبخندرضایت شما

مقدمه :گااهی باید جنگیدبرای بدست اوردنه ارزوهای قلبی خودت،برای ساختن اینده بایدجنگید،حتی به قیمت ریخته شدن خونت هم که شده یکباربایدمحکم وایسی وهرچی میدونی وبگی،هوش وذکاوت برای استفاده درشرایط ضروری هست ،نه فقط بهترین موقعیت ها،عشق راببین،چه میکنه،حتی باعث میشه بعضی هابه کثیف ترین کارهادست بزنن.

ناظر: @shahrzad.r

منتقد: @دخترسیاه

ویراستار: @87sanaz

ویرایش شده توسط یگانه
لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

لینک به دیدگاه

لینک به دیدگاه

در 8/30/2021 در 12:38 PM، یگانه گفته است:

سیاستی عاشقانه

ویرایش شده توسط یگانه
لینک به دیدگاه

• ویراستار

سلام مجدد عزيز دلم 🥰

من تا پارت 13 رو خوندم

داستان جذابي رو شروع كردي و ادامه بده ولي مشكلاتي هست كه بايد بهت بگم .

در مورد شخصيت هات بيشتر توضيح بده .

مثال:مهرداد چشمان عسلي‌اي داشت قد بلند و هيكل مردونه جذابي داشت (البته اينا همش مثاله )

يا اينكه در مورد ماهيان بيشتر توضيح ميدادي اينكه ميانساله يا جوانه يا اينكه چند ساله به نظر مياد!

پارت 9 از زبان يگانه تعريف شد و پارت 12 از فرهاد .پارت 11اي موجود نبود و همچنين معلوم نبود پارت 10 از زبان كي سخن گفته ميشه .

در اخر جملات امري و خبري اصلا نقطه نميزاري .

حتما نبايد در ديالوگ دو نفره اسم اشخاص رو بنويسي

سامان:چطور؟مگه شما صاحب این عکس را میشناسید؟

فرهاد:خب میشه گفت یه جورایی اره

-علت امدنتون هم پس همینه؟درسته؟

-بله بهش مربوط میشه!

-من منظورتون را نمی‌فهمم

-یک مشکلی ماداریم که شمامیتونی حلش کنی ودرازای کمک هم ماکاری میکنیم که برای همیشه به معشوقت برسی نظرت؟

-میشنوم،بفرمایید

-ببین این خانم مهدوی کیا برای مادردسرشده،نشریه برعلیه اقازاده هاچاپ میکنه،مقالاتی برعلیه مامینویسه،پارسال باعث شدپدروعموی موکل من ازایران فرارکنن وخلاصه باعث لورفتن آنهاشد، الان هم رفیق من قصدانتقام ازاین دختروداره،

-من چه کمکی می‌تونم بکنم؟

اين درسته چون اگه مدام اسم اشخاص رو بنويسي باعث خسته شدن خواننده ميشه

من تفاوتي بين مونولوگ و ديالوگ نميبينم!!

فرهاد:لبخندی ازسررضایت روی لب هایم شکل گرفت وانرژی عجیبی به صدام ملحق شدگفتم:خب خب! ببین اخرهمین هفته این دخترمیره تابایکی ازمسئولین ملاقات کنه وماطوری برنامه ریزی کردیم که ملاقاتش تاساعت21:00طول بکشه،بعدتوبادونفرکه شمارش وبهت میدم هماهنگ میکنی ویک آدرس برات میفرستم وبه اونجامنتقلش میکنی،یک روزنگهش میداری تاپدروعموی موکلن بیان واین دختروشکنجش کنن بعدش هم توهرکاردلت خواست میکنی باهاش وتمام

اين اشتباهه و نه تفاوتي بين مونولوگ و ديالوگ ديده ميشه و نه پاراگراف بندي صحيح است

شما به عنوان مثال بايد اينطور مينوشتي:

لبخندي از سر رضايت روي لب هايم شكل گرفت و انرژي عجيبي به صدام ملحق شد و در جواب سامان گفتم :

-خب خب! ببین اخرهمین هفته این دخترمیره تابایکی ازمسئولین ملاقات کنه وماطوری برنامه ریزی کردیم که ملاقاتش تاساعت21:00طول بکشه،بعدتوبادونفرکه شمارش وبهت میدم هماهنگ میکنی ویک آدرس برات میفرستم وبه اونجامنتقلش میکنی،یک روزنگهش میداری تاپدروعموی موکلن بیان واین دختروشکنجش کنن بعدش هم توهرکاردلت خواست میکنی باهاش وتمام.

اين درست پاراگراف بندي و ديالوگ بود.

ميكردم مي‌كردم

نيم فاصله ها اصلا رعايت نشده بود.

لطفا تاپيك اموزشي زير را بخوانيد.

لینک به دیدگاه

مرسی.حتمابیشتر رعایت میکنم

ازاینکه رمانم ودنبال میکنی خیلی خوشحال شدم

ویرایش شده توسط یگانه
لینک به دیدگاه

• ویراستار

ديالوگ و مونولوگ و پاراگراف بهتر شد

فقط اخر جمله هاي امري و خبري بايد نقطه بزاري

و نيم فاصه ها را هم رعايت كن .ديگه عالي ميشه

لینک به دیدگاه

سلام عزیزم.  من فعلا تا پارت ده رمانت رو خوندم و به یک سری نکات برخوردم که گفتم تا یادم نرفته  بهت بگم.  @یگانه

بعد از خوندن چند پارت موضوع  اصلی مشخص میشه که در اصل انتقام گیری هست و موضوع جالبی رو انتخاب کردی. یک سری نکات برای بهتر شدن  رمانت می‌گم که یک سریش نکات ویراستاری هست و یک سری نکات داستان نویسی.

اولین نکته اینه که اسم رمانت رو کامل بنویس. این که یک بخشیش رو داخل گیومه گذاشتی خواننده رو گیج می‌کنه و فکر می‌کنه که مثلا دختران حوا اسم دوم یا چیز دیگه‌ای هست. اگر هر چهار کلمه با هم اسم رمانت هستند گیومه ها رو بردار. 

خلاصه هم بهتره بیشتر روش کار بشه  و بیشتر توضیح بدی اما نه اینقدر واضح. می‌تونی خلاصه یک سری رمان‌ها رو نگاه کنی تا یاد بگیری خلاصه رو چه جوری بنویسی.

در مورد نکات ویراستاری:

هر چند رمان محاوره‌ای نوشته شده بهتره که کلمات تا جایی که امکان داره شکل اصلیشون  رو حفظ کنه مثلا جمع‌ها رو کامل و با ها بنویس. دوستام غلط هست و دوست‌هام درست هست. یا به جای رو مفعول و استفاده نشه مثل: دستمو غلط هست و دستم رو درست هست.

کلاه آ رو خیلی جاها نگذاشتی. نگذاشتن کلاه غلط املایی حساب میشه. ایدین غلط هست. آیدین.

یک سری غلط تایپی داشتی که با یک بار خوندن می‌تونی درستشون کنی. یک تاپیکی توی قسمت تایپ رمان هست که علائم نگارشی رو توضیح داده. سعی کن کم کم یادش بگیری و استفاده کنی.

اندازه پارت‌ها استاندارد نیست. داخل کامپیوتر چهل خط و داخل مبایل شصت خط میشه. پارت‌ها خیلی کوتاه و خیلی جاها اسپم به چشم می‌خوره. چون اسپم‌ها رو خودت ایجاد کردی می‌تونی ویرایش بزنی و به جاش پارت بذاری.

در مورد نکات داستانی:

شروع داستان خیلی مهمه و اصل این که یک خواننده تصمیم بگیره یک رمان رو بخونه یا نه به پاراگراف اولش برمی‌گرده. شروع رمان بهتره کلیشه‌ای‌ نباشه. از خواب بیدار شدن یکی از کلیشه‌ای ترین نوع شروع رمان هست. بهتره رمان رو از یک جای دیگه که هیجان بیشتری داشته باشه شروع کنی.  از وسط اتفاق یا چیزی که مربوط به اصل داستان باشه.

رمانت تم سیاسی داره و باید حواست به محدودیت‌ها باشه. بهتره از حزب و جناح‌های سیاسی و حتی ارگان‌های سیاسی مثل سپاه مستقیم اسم نیاری و در لفافه بهش اشاره کنی. 

در مورد زاویه دید که جز یکی از مشکلات اساسی نوشته‌ات بود. انتخاب چند زاویه دید اول شخص مشکلی نداره ولی نهایتا سه تا. تعداد زاویه دیدها با گذشت  زمان بیشتر میشد که باعث گیجی خواننده میشه. سه تا از شخصیت‌ها رو انتخاب کن و از دید اون سه تا فقط بنویس. سعی کن حوادث و اتفاقات رو توی دید همون سه تا جا بدی. و این که توضیحات خیلی کوتاه نباشند. خیلی سریع از این زاویه به اون زاویه نپر. مثلا یکی از شخصیت‌هات (فرهاد) فقط چند خط نوشته بودی. معمولا به هر زاویه دید یک فصل اختصاص میدند اما تو برای شروع حداقل یک پارت کامل به هر کدوم اختصاص بده.  بعد زاویه ات رو عوض کن.

یک جایی دیدم نوشته بودی (سه روز بعد) سعی کن به جای نوشتن این عبارت، توی خود متن یک جوری اشاره کنی که سه روز گذشته. مثلا بنویسی امروز بالاخره بعد از سه روز سر کار برگشتم. سعی کن اطلاعات رو توی متن جا بدی.

یک نکته مهم دیگه که خیلی بهش برخوردم این بود که شخصیت‌‌ها رو درست معرفی نمی‌کردی که من تا پارت ده که رسیدم  به سختی فهمیدم رحمتی کیه. این ابهام هیجان انگیزی نیست که خواننده رو دنبال خودش بکشونه ابهامی هست که باعث گیجی میشه. هر جایی از کسی اسم بردی دقیقا همون جا در حد یک جمله یه توصیفی ازش ارائه بده. قبل از این که رحمتی رو کامل وارد داستان کنی بگو رحمتی کی هست و چی کارست. این اتفاق برای خیلی از شخصیت‌ها افتاده بود و من که تا پارت ده خوندم یک سری چیزها رو قاطی کردم. این مسئله خیلی مهم هست و سعی کن پارت‌ها رو دوباره بازنویسی کنی تا نقش شخصیت‌ها واضح و کامل بشه. 

از پارت هفت به بعدت این مشکل زاویه دید و توصیفات خیلی جدی شروع میشه و نیاز داره که دوباره بنویسیش. شخصیت‌ها رو کاملتر و دقیق تر معرفی کن. به خصوص پارت ده که نوشتی شرکت رحمتی اصلا مشخص نیست گوینده کی هست. و از اینجا خیلی داستان به هم می‌ریزه. یا مثلا خواب یگانه مشخص نیست دیالوگ یگانه با چه کسی هست. 

در مورد شخصیت پردازی هم آیدین مشکل اساسی داره. اینجایی که آیدین میاد و می‌زنه تو گوش یگانه من اصلا نفهمیدم چی شد یهو قاطی کرد. نه به حال شوخ قبلش نه به این برخورد خیلی خشنش. این که در مورد سامان و شرکت حرف زده بود رو واضح تر توضیح بده و مشخص کن قضیه چیه. 

در کل بخوام بگم به نظر می‌رسه کار اولت هست و خیلی عالیه که نویسندگی رو شروع کردی. نوشتن شجاعت می‌خواد که تو داری. نویسندگی اصول داره و بهتره کم کم اون‌ها رو یاد بگیری. مهمترین نکات رمانت تا به اینجا زاویه دیدهای زیاد هست که بهتره درستش کنی و این که توصیفاتت از شخصیت‌ها خیلی پراکنده هست. من نصف شخصیت‌ها رو تا پارت ده به زحمت شناختم و همین مسئله باعث میشه ادامه دادن خوندن داستان سخت بشه. من بهت پیشنهاد می‌دم دست نگه داری و پارت جدید نگذاری  و شروع کنی پارت‌های اولت رو دوباره بازنویسی کنی و توصیفاتت رو بیشتر و بهتر کنی. یک چیزی که خیلی کمکت می‌کنه خوندن رمان‌های بقیه هست. منظورم رمان‌هایی هست که حرفه‌ای نوشته شده نه رمان‌های سایت. سعی کن این نکاتی که گفتم رو توی اون رمان‌ها ببینی  اینجوری بیشتر یاد می‌گیری چی بنویسی و چجوری بنویسی.

موفق باشی. ❤️

(در صورتی که نیاز به دسترسی به لینک‌ها دارید در نمایه‌ام پیام بگذارید)

روایتی از پستی و بلندی و دام‌های جوانی                                      رمان داو اول   (اجتماعی، عاشقانه)

روایتی از رقابتی خونین                                                                          رمان هابیل و قابیل (تراژدی، عاشقانه)

روایتی از فرو ریختن حقایقی به سنگینی تل برفی                        داستان کوتاه برف‌کوچ (اجتماعی)

روایتی از تنیدن در تارهای ذهن و روح                                             داستان کوتاه تنیده در تار (روانشناسی، اجتماعی)

لینک به دیدگاه

من تاپارت دپازده وویرایش زدم،ببین خوب شد؟

@reyyan

@Z.A.D

ویرایش شده توسط یگانه
لینک به دیدگاه

11 ساعت قبل، یگانه گفته است:

من تاپارت دپازده وویرایش زدم،ببین خوب شد؟

@reyyan

@Z.A.D

سلام عزیزم. پارت هشت و نهت خیلی بهتر شده. از این که توصیفات رو در مورد یگانه اضافه کردی خیلی خوبه. نمی‌دونی ده رو ویرایش کردی یا نه ولی دهت هنوز همون مشکلات رو داره.

(در صورتی که نیاز به دسترسی به لینک‌ها دارید در نمایه‌ام پیام بگذارید)

روایتی از پستی و بلندی و دام‌های جوانی                                      رمان داو اول   (اجتماعی، عاشقانه)

روایتی از رقابتی خونین                                                                          رمان هابیل و قابیل (تراژدی، عاشقانه)

روایتی از فرو ریختن حقایقی به سنگینی تل برفی                        داستان کوتاه برف‌کوچ (اجتماعی)

روایتی از تنیدن در تارهای ذهن و روح                                             داستان کوتاه تنیده در تار (روانشناسی، اجتماعی)

لینک به دیدگاه

سلام عزیزم، خوبی؟! 

بریم سراغ یه نقد کوچیک،=)

اسم رمان= اسم رمان تو دارای دو کلمه: سرنوشت+ شوم هست! که خوب سرنوشت و شوم هر دو کلماتی کلیشه هستن که میتونیم درشون به سرنوشت دامون، سرنوشت و.... اشاره کنیم.

اما اسم رمان، اسم خوبی و من دوستش داشتم و  خودمم اونقدر به اسم کلیشه ای رمان اعتقاد ندارم**

ژانر ها و مقدمه خوب بودن، اما خلاصه نداشتی، رمان باید حتما دارای خلاصه باشه.

محتوای رمان، خوب بود:)

اما یک سری ایرادات در شخصیت پردازی و توصیف مکان و زمان داشتی، بهتر قبل از دیالوگ یه توضیح راجب اینکه شخص در چه شرایطی داره حرف میزنه بدی برای مثال:

مهران اخمی کرد و با عصبانیت فریاد زد:

- ....

اینجا مثلا دیالوگ رو بنویس، موفق باشی عزیزم:)

قلمت مانا✍🤍

لینک به دیدگاه

سلام عزیزم، خوبی؟! 

بریم سراغ یه نقد کوچیک،=)

اسم رمان= اسم رمان تو دارای دو کلمه: سرنوشت+ شوم هست! که خوب سرنوشت و شوم هر دو کلماتی کلیشه هستن که میتونیم درشون به سرنوشت دامون، سرنوشت و.... اشاره کنیم.

اما اسم رمان، اسم خوبی و من دوستش داشتم و  خودمم اونقدر به اسم کلیشه ای رمان اعتقاد ندارم**

ژانر ها و مقدمه خوب بودن، اما خلاصه نداشتی، رمان باید حتما دارای خلاصه باشه.

محتوای رمان، خوب بود:)

اما یک سری ایرادات در شخصیت پردازی و توصیف مکان و زمان داشتی، بهتر قبل از دیالوگ یه توضیح راجب اینکه شخص در چه شرایطی داره حرف میزنه بدی برای مثال:

مهران اخمی کرد و با عصبانیت فریاد زد:

- ....

اینجا مثلا دیالوگ رو بنویس، موفق باشی عزیزم:)

قلمت مانا✍🤍

لینک به دیدگاه

نویسنده: یگانه رمضانی 

رمان: سرنوشت شوم دختران حوا

ژانر:تراژدی ،عاشقانه

ساعات پارت گذاری: نامعلوم

خلاصه:یگانه به خاطرادامه دادن راه پدرش وارد دنیای کثیف سیاست میشه ،اماوقتی که تصمیم به افشای حقیقت می کنه......

هدف:علاقه به نویسندگی وبه چالش کشیدن اتفاقات پیش رو،لبخندرضایت شماهم هدف ماست

مقدمه :

گاهی باید جنگید! برای بدست اوردنه ارزوهای قلبی خودت، برای ساختن اینده، باید جنگید! حتی به قیمت ریخته شدن خونت هم که شده، یکبار باید محکم وایسی و هرچی میدونی و بگی. هوش و ذکاوت برای استفاده در شرایط ضروریه، نه فقط بهترین موقعیت ها! عشق رو ببین چه میکنه، حتی باعث میشه بعضی ها به کثیف ترین کارها دست بزنن؛ قدرتی که خدا بهت داده مثل قدرت عشقف، پس استفاده کن و لذت ببر. شایدجنگ بزرگی در راه باشه، پس خودت رو اماده کن. 

لینک به دیدگاه

• ویراستار

سلام یگانه جون  اشکالات رمانت تقریبا میشه گفت بهتر شده 😉فقط در هنگام استفاده از علائم نگارشی باید بیشتر دقت کنی 

۱-اول باید بعد از گذاشتن علائم نگارشی باید فاصله بگذاری.

مثلا:بغض راه نفس کشیدنم رو بسته بود. دستانم رو بالا بردم.

حتما باید بعد از علائم نگارشی فاصله بزاری!

و اینکه در بعضی جمله هات "اول کاما میزاری بعدش علامت تعجب و این اصلا درست نیست" نباید در اخر جملت ،! قرار بدی .

اگر جملت ادامه داره کاما بزار و اگه نداره یا علامت سوال یا علامت تعجب یا نقطه بزار 

قلمت مانا نویسنده عزیز

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

اشتراک گذاری

• اضافه کردن...