رفتن به مطلب

معرفی و نقد رمان ده سانت تا قصور| ساجده کمالی کاربر انجمن نودهشتیا

اشتراک گذاری

ارسال های توصیه شده

به نامش و در پناهش

نام رمان:  ده سانت تا قصور

نویسندهساجده کمالی

هدف:  بیان کردن تجربیات دیگران برای  پند

ژانر: عاشقانه، اجتماعی 

زمان پارت گذاری: نا مشخص

خلاصه:

داستان درباره دختری است که فکر می کرد اگر بجنگد موفق خواهد شد ولی امان از جوانی و جاهلی که باعث می‌شد بیشتر در اشتباهش غرق شود. کسی که ده سانت مانده بود تا در باتلاق فرو رود و در طلب یاری و دادخواهی بود. رمانی که سرگذشت پاک و بی ریای یک مادر را روایت می کند، حکایتی واقعی از ناملایماتی که ممکن است پیش روی هر دختری ظاهر شود.

مقدمه:

وقتی وسط باتلاق گیر می‎افتی و با هر‎بار دست و پا زدن بیشتر درونش فرو میری، متوجه میشی که فکرت اشتباه بوده، اگه زود متوجه نشی غرق میشی.

ده سانت تا قصور یعنی همین! 

رمان ده سانت تا قصور( بر اساس واقعیت)

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

اهم اهم! 

عنوان به دور از کلیشه و پرمفهومی دارین. با ژانر ذکرشده هم تطابق داره. مطابقتی بین نام و محتوای رمان دیده نشد؛ البته فعلاً برای نتیجه‌گیری خیلی زوده و کم‌کم خواننده متوجه همخوانی این دو مورد میشه.

ژانرهای عنوان‌شده هم صحیح هستن. امیدوارم مخاطب در پارت‌های بعدی شاهد صحنه‌‌ها و اتفاقات «عاشقانه» که اولویت ژانر شماست، باشه. 

اندازه‌ی خلاصه‌تون مناسبه. میزان اطلاعات داده‌شده از فضای کلی رمان نیز به‌اندازه بود؛ البته تقریباً به صورت خیلی مستقیم به ایده‌‌ی نام رمان اشاره کردین که این عمل از ابهام رمان کم می‌کنه. یه نکته‌ی دیگه! استفاده از چنین جملاتی (*داستان درباره دختری است که/ رمانی که سرگذشت.../حکایتی واقعی و...) به‌خصوص برای شروع خلاصه بیش از حد کلیشه‌ای شده. پیشنهاد می‌کنم با قلمی متفاوت‌تر به نگاشتن این قسمت مهم بپردازین. مثلاً می‌تونین رویکرد و ایده‌ی کلی رمان رو در هاله‌ای از ابهام پوشش بدین و این اطلاعات رو غیرمستقیم به مخاطب نشون بدین. این کار ذهن خواننده رو قلقلک میده تا به سمت خوندن رمان قدم برداره. همچنین از کلمات و عباراتی که موجب افزایش جذابیت و زیبایی این بخش میشن، غافل نشین.

توی مقدمه هم می‌شد بیشتر با حس‌وحال خواننده بازی کنین؛ به نحوی که تحت تأثیر قرار بگیره و جذب رمان بشه. ولی با این حال، مقدمه‌تون کاملاً با نام رمان همخوانی داشت. 

آغاز رمان کلیشه‌ای نبود و این یه پوئن مثبت حساب میشه. از ابتدای داستان معلومه که با سختی‌هایی که مادر به خاطر دخترهاش کشیده هم، روبه‌رو هستیم. می‌تونستین چند مورد رو به صورت دیگه‌ای به خواننده بروز بدین، نه توی مونولوگ. مثلاً همین درد مچ مادر، 20 ساله بودن سنا یا علت "فندق" صدا زدن مادرشون. به عنوان مثال می‌شد توی دیالوگ‌ها به این موضوعات اشاره می‌کردین. فقط مراقب باشین که اطلاعات مهم رو یک‌جا و ابتدای کار به رمان تزریق نکنین. به‌کارگیری تشبیه‌هات و آرایه‌های دلفریب رو هم فراموش نکنین. بر طبق این‌که رمانتون بر اساس واقعیت نوشته میشه، بایستی صحنه‌ها، کاراکترها، دیالوگ‌ها و... واقعی به نظر بیان و خواننده بتونه خیلی راحت ارتباط لازم رو برقرار کنه. مثلاً می‌تونین این محبت و عشق بین این سه کاراکتر رو بیشتر به رخ بکشین. با توصیف حرکات، ری‌اکشن‌ها و... این کار امکان‌پذیر هست. 

موردهایی توی اصول درست‌نویسی داشتین که با یه بار ویرایش حل میشه.

اندازه‌ی پارت یه رمان توی گوشی 70-60 خط و توی سیستم 40-30 خط هست. اندازه‌ی پارتتون هم حدوداً نصف تعداد خطوط استاندارد بود.

----------------------------

امیدوارم مفید بوده باشه.

اندیشه‌تون سبز-^

@یارا

لینک به دیدگاه

9 ساعت قبل، ..Pegah.. گفته است:

اهم اهم! 

عنوان به دور از کلیشه و پرمفهومی دارین. با ژانر ذکرشده هم تطابق داره. مطابقتی بین نام و محتوای رمان دیده نشد؛ البته فعلاً برای نتیجه‌گیری خیلی زوده و کم‌کم خواننده متوجه همخوانی این دو مورد میشه.

ژانرهای عنوان‌شده هم صحیح هستن. امیدوارم مخاطب در پارت‌های بعدی شاهد صحنه‌‌ها و اتفاقات «عاشقانه» که اولویت ژانر شماست، باشه. 

اندازه‌ی خلاصه‌تون مناسبه. میزان اطلاعات داده‌شده از فضای کلی رمان نیز به‌اندازه بود؛ البته تقریباً به صورت خیلی مستقیم به ایده‌‌ی نام رمان اشاره کردین که این عمل از ابهام رمان کم می‌کنه. یه نکته‌ی دیگه! استفاده از چنین جملاتی (*داستان درباره دختری است که/ رمانی که سرگذشت.../حکایتی واقعی و...) به‌خصوص برای شروع خلاصه بیش از حد کلیشه‌ای شده. پیشنهاد می‌کنم با قلمی متفاوت‌تر به نگاشتن این قسمت مهم بپردازین. مثلاً می‌تونین رویکرد و ایده‌ی کلی رمان رو در هاله‌ای از ابهام پوشش بدین و این اطلاعات رو غیرمستقیم به مخاطب نشون بدین. این کار ذهن خواننده رو قلقلک میده تا به سمت خوندن رمان قدم برداره. همچنین از کلمات و عباراتی که موجب افزایش جذابیت و زیبایی این بخش میشن، غافل نشین.

توی مقدمه هم می‌شد بیشتر با حس‌وحال خواننده بازی کنین؛ به نحوی که تحت تأثیر قرار بگیره و جذب رمان بشه. ولی با این حال، مقدمه‌تون کاملاً با نام رمان همخوانی داشت. 

آغاز رمان کلیشه‌ای نبود و این یه پوئن مثبت حساب میشه. از ابتدای داستان معلومه که با سختی‌هایی که مادر به خاطر دخترهاش کشیده هم، روبه‌رو هستیم. می‌تونستین چند مورد رو به صورت دیگه‌ای به خواننده بروز بدین، نه توی مونولوگ. مثلاً همین درد مچ مادر، 20 ساله بودن سنا یا علت "فندق" صدا زدن مادرشون. به عنوان مثال می‌شد توی دیالوگ‌ها به این موضوعات اشاره می‌کردین. فقط مراقب باشین که اطلاعات مهم رو یک‌جا و ابتدای کار به رمان تزریق نکنین. به‌کارگیری تشبیه‌هات و آرایه‌های دلفریب رو هم فراموش نکنین. بر طبق این‌که رمانتون بر اساس واقعیت نوشته میشه، بایستی صحنه‌ها، کاراکترها، دیالوگ‌ها و... واقعی به نظر بیان و خواننده بتونه خیلی راحت ارتباط لازم رو برقرار کنه. مثلاً می‌تونین این محبت و عشق بین این سه کاراکتر رو بیشتر به رخ بکشین. با توصیف حرکات، ری‌اکشن‌ها و... این کار امکان‌پذیر هست. 

موردهایی توی اصول درست‌نویسی داشتین که با یه بار ویرایش حل میشه.

اندازه‌ی پارت یه رمان توی گوشی 70-60 خط و توی سیستم 40-30 خط هست. اندازه‌ی پارتتون هم حدوداً نصف تعداد خطوط استاندارد بود.

----------------------------

امیدوارم مفید بوده باشه.

اندیشه‌تون سبز-^

@یارا

سلام عزیزم خیلی ممنون که وقت گذاشتی

خدا رو شکر که نظرت تا حدودی مثبته سعی میکنم حتما نکاتی رو که گفتی روی رمان پیاده کنم.

تشکرات فراوان.

@..Pegah..

لینک به دیدگاه

سلام سلام!

اسم رمانت خیلی خوب و خفنِ😌🦋یه سری از پارت ها رو خوندم، دنبال میکنم حتما و منتظر پارت های بعدی هستم!

با آرزوی موفقیت بیشتر💕

لینک به دیدگاه

https://forum.98ia2.ir/topic/1214-❁دلنوشته-آیدای-بی‌شاملو-a-s-r-ᴀ-کاربر-انجمن-نودهشتیا/

اینم از دلنوشته من! بقیه پارت ها رو هم به زودی میزارم! ممنون میشم وقت بزاری و بخونی😙

لینک به دیدگاه

سلام یارا جون💋

ایراداتی رمانت داشت که گفتم بهت بگم 

اول اینکه در پارت اول "تلخندی" را متوجه نشدم 

و اینکه نیم فاصله ها رعایت نشده 

میشود

می شود

می‌شود✔

قهوهای

قهوه ای

قهوه‌ای✔

بازیگوشیهای

بازیگوشی های

بازیگوشی‌های✔

اسم رمانت اصلا کلیشه ای نیست و جذابه ✔

خلاصه و مقدمه هم از نظر من خوب بود✔

به امید موفقیت های بیشتر 💞💗

%DB%B2%DB%B0%DB%B2%DB%B2%DB%B0%DB%B1%DB%

سَّرَّمّ دَّرّدّ مّیّ‌کُّنِّهّ بَّرّاّیِّ دَّرّدِّ سَّرّ

♤SAMFOONI AZAB♤_سمفونی عذاب♤

لینک به دیدگاه

• 2 هفته بعد...

سلام عزیز 

اسم رمان و خلاصه و مقدمه رمانت زیباس و جدید 

در اسم رمانت و خلاصه و شروع قلمت هیچ اثری از کلیشه نیست 

قلمت زیباس امیدوارم بتونی همیطور قوی ادامه بدی 🌹🌹

خوشحال میشم اگه وقت بذاری؛ رمان منو بخونی و نقد کنی 😍😘

https://forum.98ia2.ir/topic/1579-رمان-کاش-باور-نکرده-بودم-anisoh-کاربر-انجمن-نودهشتیا/?do=findComment&comment=13313

لینک به دیدگاه

در 9/6/2021 در 6:18 PM، A s R ᴀ گفته است:

سلام سلام!

اسم رمانت خیلی خوب و خفنِ😌🦋یه سری از پارت ها رو خوندم، دنبال میکنم حتما و منتظر پارت های بعدی هستم!

با آرزوی موفقیت بیشتر💕

سلام. 

جوابت رو داده بودم بعد آپدیت حذف شد. 

ممنون که وقت گذاشتی دل نوشته ات هم خونده بودم و نقد نمیدونم حذف شده با نه😍

لینک به دیدگاه

در 9/7/2021 در 1:39 PM، reyyan گفته است:

سلام یارا جون💋

ایراداتی رمانت داشت که گفتم بهت بگم 

اول اینکه در پارت اول "تلخندی" را متوجه نشدم 

و اینکه نیم فاصله ها رعایت نشده 

میشود

می شود

می‌شود✔

قهوهای

قهوه ای

قهوه‌ای✔

بازیگوشیهای

بازیگوشی های

بازیگوشی‌های✔

اسم رمانت اصلا کلیشه ای نیست و جذابه ✔

خلاصه و مقدمه هم از نظر من خوب بود✔

به امید موفقیت های بیشتر 💞💗

ممنون که وقت گذاشتی جانا. 

حتما بررسی‌ می‌کنم. 

لینک به دیدگاه

31 دقیقه قبل، ANISO_HADAD گفته است:

سلام عزیز 

اسم رمان و خلاصه و مقدمه رمانت زیباس و جدید 

در اسم رمانت و خلاصه و شروع قلمت هیچ اثری از کلیشه نیست 

قلمت زیباس امیدوارم بتونی همیطور قوی ادامه بدی 🌹🌹

خوشحال میشم اگه وقت بذاری؛ رمان منو بخونی و نقد کنی 😍😘

https://forum.98ia2.ir/topic/1579-رمان-کاش-باور-نکرده-بودم-anisoh-کاربر-انجمن-نودهشتیا/?do=findComment&comment=13313

حتما سیو نگه داشتم  بخونم. 

ممنون که وقت گذاشتی عزیز🌹

لینک به دیدگاه

• 3 هفته بعد...
  • ناظر رمان

خخخخ

اسمش رو عوض کن پلیز

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

اشتراک گذاری

• اضافه کردن...