رفتن به مطلب

معرفی و نقد رمان: " شرط سیاه " | نویسنده:هستی آذرگشب کاربر انجمن نودهشتیا

اشتراک گذاری

ارسال های توصیه شده

نام رمان " شرط سیاه "

نام نویسندههستی آذرگشب

ژانرعاشقانه

خلاصه:

تو چی میفهمی از دلتنگی؟

تویی که اخرین چیزی که ته مونده توجهت بهش میرسه منم ،‌‌ تویی که میتونی سر اشتباهی که نکردم ساعت ها منو از شنیدن صدات محروم کنی ، تویی که منو با همه یکی کردی، تویی که میبینی وقتی نیستی چه حالی میشم و بازم جوری رفتار میکنی که انگار چیزی نشده تو؛ تو هیچی از دلتنگی نمیفهمی پس هیچی نگو.

صفحه‌ی رمان: 👇

ویرایش شده توسط HASTI
لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

اهم اهم! 

همون‌طور که در جریانین، نام رمان یه نوع شناسه‌ست؛ پس نقش مهمی توی جذب مخاطب داره. کلمه‌ی «اسارت» توی عنوان انتخابی شما کلیشه‌ای محسوب میشه. رمان‌های زیادی هستن که از این واژه برای رمانشون بهره بردن. با توجه به اسم انتخابی میشه حدس زد با رمان عاشقانه‌ای روبه‌رو هستیم و این نشون‌دهنده‌ی اینه که نام رمان با ژانر ذکرشده همخوانی داره. عنوان رمان با محتوای پارت‌ها مطابقت داشت.

ژانرتون هم صحیح انتخاب کردین.

در رابطه با خلاصه هم احساسی عمل کردین. خلاصه‌ یعنی چکیده‌ای از اتفاقات درون رمان! می‌تونین رویکرد کلی رمان رو آغشته به ابهام کنین تا خواننده درگیرش بشه. حس می‌کنم متنی که توی جایگاه خلاصه نوشتین، بیشتر به دیالوگ‌هایی از کاراکتر می‌خوره تا خلاصه. همچنین به علت بیان نکردن هیچ‌گونه اطلاعاتی از ایده‌ی رمان، خلاصه‌تون فاقد اطلاعات هست. در ضمن می‌تونین روی کیفیت کلمات هم حرکت‌هایی بزنین. اندازه‌ی خلاصه هم کمی کمتر از حد استاندارد بود.

اندازه‌ی مقدمه‌تون به نحوی بود که معنا و مفهوم لازم رو منتقل می‌کنه. مقدمه‌تون با ژانر، خلاصه و محتوای رمان تطابق داشت.(*البته بیشتر با محتوای پارت‌ها) از بهره‌گیری از آرایه‌ها و تشبیه‌هات دلفریب هم غافل نشین.

بهتره شروع رمان با دیالوگ نباشه. هم این‌که جلوه‌ی خوبی نداره و هم این‌که این سبک کلیشه‌ای شده. می‌تونین اول یه پاراگراف کوتاه درباره‌ی حس‌وحال، موقعیت و... کاراکتر بدین و سپس دیالوگ‌ها. سعی کنین تا حد امکان از آغاز کلیشه‌ای دوری کنین؛ برای این کار میشه با بیان اتفاقی غیرمعمولی یا صحنه‌ای مبهم دست به قلم بشین. این‌گونه هم از کلیشه‌ها دور شدین و هم خواننده رو کنجکاو کردین برای ادامه. یه مورد مهمی که به شخصه برای بنده آزاردهنده بود، سیر تند پارت‌ها هست. خیلی سریع از صحنه‌ای به صحنه‌ی دیگه و از مکانی به مکان دیگه رفته بودین. پیشنهاد می‌کنم با دقت به بررسی جزئیات مکان، حالات کاراکتر، حرکات و... بپردازین. البته بیان این توصیفات نباید هم به حدی باشه که رمان کند پیش بره یا مثلاً همه‌ی اطلاعات داستان رو یک‌جا به مخاطب نشون بدین. بهتره بیشتر روی صحنه‌ها به‌خصوص صحنه‌های مهم مانور بدین. مثلاً درد شدید دست کاراکتر هنگام کشیدنش توسط آرمین... فقط در قالب یه جمله به این موضوع اشاره کردین. پس حالت چهره‌ی کاراکتر چی؟ و این‌که دقیقاً کجای دستش رو کشید؟ مچ؟ بهتره به چنین جزئیاتی دقت بیشتری داشته باشین. یا این جمله: «قلبم از ترس تند تند میزد» علتش چی بوده؟ سرعت ماشین؟ یا ری‌اکشن آرمین توی خونه؟ بهتره واضح‌تر بیان بشه. یه مورد دیگه! از لحظه‌ی ورود آرمین به خونه حرفی زده نشد. فقط گفتین: «در خونه رو محکم کوبید» می‌شد به حرکات دیگه‌ای هم که از عصبانیت از آرمین سر زده، اشاره کنین. به‌طوری که خواننده بگه: "آره! واقعاً عصبانی بود. آره، مثل این‌که شکاکه." یا به نظرم بهتر می‌شد اگه هویت اصلی روانپزشک رو بین جر و بحث‌ها رو می‌کردین، نه توی مونولوگ. مورد بعدی اینه که ذکر نکردین آرمین چه شیشه‌ای رو شکست! آینه‌ای اونجا بوده؟ گلدون بوده؟

نکته‌ی بعدی این‌که فقط به توصیف حرکات و زد و خوردهای مونولوگ بسنده نکنین؛ بلکه احساسات و حالات درونی کاراکترها هم توصیف کنین تا مخاطب ارتباط لازم رو با کاراکتر و شرایطش برقرار کنه. به عبارتی خشک و بی‌روح ننویسین. در ضمن! برخی کلمات ممنوعه هم در پارت‌ها دیده شد؛ مثل: 

اینجا چه گوهی میخوری ؟ ~ این‌جا چه غلطی می‌کنی؟ / هرزه 

ناگفته نماند که اگه برای سانسور این نوع کلمات از *** یا ... استفاده کنین، تأثیری نداره. در عوض می‌تونین از کلمات دیگه‌ای که ممنوعه نیستن و به صحنه‌ی مدنظر ربط دارن، بهره ببرین.

استفاده از ترکیبات جدید و زیبا هم موجب جذب مخاطب میشه، هم ارتقاء سطح قلم خودتون. پس به این بخش هم توجه داشته باشین.

یه مورد هم تکرار حرف داشتین ~ نگفتمم نگفتم(*نیاز نیست برای نشون دادن 'فریاد'، حروف رو تکرار کنین یا کلمات رو کشیده بنویسین. همین که قبل از دیالوگ‌ به 'فریاد زدن کاراکتر' اشاره کنین، کافیه.)

اشکالاتی نیز توی ساختار جملات داشتین.

همچنین علائم نگارشی هم به طور کامل رعایت نشده بود.

ممکنه فاصله‌ی نابرابر بین خطوط، برای خواننده آزاردهنده باشه.

-----------------------

امیدوارم مفید واقع شده باشه.

اندیشه‌تون سبز-^

@HASTI

لینک به دیدگاه

سلام نویسنده عزیز 

اسم رمانت جذابه و قشنگ 

مقدمه هم خوب بود 

هیچ وقت رمانرو با دیالوگ شروع نمی کنند 

نیم فاصله هارعایت نشده 

از نظر من در مورد فضا بیشتر توضیح بده 

%DB%B2%DB%B0%DB%B2%DB%B2%DB%B0%DB%B1%DB%

سَّرَّمّ دَّرّدّ مّیّ‌کُّنِّهّ بَّرّاّیِّ دَّرّدِّ سَّرّ

♤SAMFOONI AZAB♤_سمفونی عذاب♤

لینک به دیدگاه

در 9/7/2021 در 5:41 PM، reyyan گفته است:

سلام نویسنده عزیز 

اسم رمانت جذابه و قشنگ 

مقدمه هم خوب بود 

هیچ وقت رمانرو با دیالوگ شروع نمی کنند 

نیم فاصله هارعایت نشده 

از نظر من در مورد فضا بیشتر توضیح بده 

سلام عزیزم 

خیلی ممنون از وقتی که گذاشتی و رمانم و خوندی

چشم  مرسی که گفتی گلم 🤍🙂

لینک به دیدگاه

سلام هم اسم گرام

در رابطه  با اسم رمان باید بگم بسیار زیباست

و در مورد ابهت خلاصه هم حرفی ندارم

زبان قاصر از این همه زیبایی

موفق باشی جانا💗👍

لینک به دیدگاه

سلام گلی 

اسم رمان کمی کلیشه ای به نظر می‌رسید اما خوب بود.

ژانر رمان هم صحیح بود.

و اما خلاصه

خلاصه باید چکیده و جمع بندیِ ساده ای از رمان باشه و در عین حال به هیچ وجه نباید پایان رمان رو و درون مایه ی رمان رو در همون ابتدا مشخص کنه چون خواننده خیلی سریع از رمان خسته میشه  ، نویسنده باید سعی کنه آروم آروم اطلاعات رو در اختیار خواننده قرار بده تا خواننده بیشتر مجذوب رمان بشه. در واقع برای نوشتن یک خلاصه ی جذاب و ابهامی باید نویسنده از تمام توان و با کمترین کلماتی که بخواد کل داستان رو لو بده استفاده کنه.

مقدمه  هم عالی بود.

سعی کن توی رمان ها پارت اول را با دیالوگ شروع نکنی.

علامت های نگارشی را هم باید کمی بیشتر به کار ببری.

سعی کن پارت هایی که می‌نویسی کمی طولانی تر باشه.

به جای اینکه حروف را تکرار کنی مثل نگفتمممم میتونی حالات شخص را قبل دیالوگ بیان کنی.

به جای کلمات ممنوعه میتونی از کلمات جایگزین استفاده کنی.

سعی کن آخر هر پارت را جاهای حساس رمان تموم کنی که خواننده واسه خواندن پارت بعد رمانت انگیزه داشته باشه.

به هر حال خوب می‌نویسی جانا و من مطمئنم با رعایت این نکات که من و دوستان گفتیم بهتر هم میشی، موفق باشی.🙂

لینک به دیدگاه

21 ساعت قبل، HASTI.z گفته است:

سلام هم اسم گرام

در رابطه  با اسم رمان باید بگم بسیار زیباست

و در مورد ابهت خلاصه هم حرفی ندارم

زبان قاصر از این همه زیبایی

موفق باشی جانا💗👍

سلام سلام

خیلی خوشحال شدم که پسندیدی  مرسی که وقت گذاشتی و رمانم رو خوندی گلم🙂🤍

لینک به دیدگاه

سلام 

رمانت عالیه 🥺 زود زود پارت بزار لطفاا  

موفق باشی جانا❤

لینک به دیدگاه

• 5 هفته بعد...

خب سلام عزیزم 

اومدم یه نقدی کنم برم 😂

اسم رمان خیلی مهمه  و به خلاصه که نوشتی میاد ✔ 

ژانر فقط عاشقانه !؟ پارت اول اجتمایی بود درکل 

پیشنهاد میکنم ژانر اجتمایی هم اضافه کنی

و  اگه رمانت غمگینه ژانر تراژدی اگه رمانت طنزه ژانر طنز اگه هیجان داره ژانر هیجان و معمایی و پلیسی و ....  اونایی که به رمانت میاد و مناسبه میتونی استفاده کنی و سعی کن تا پارت ۲۰ از تمام ژانرهایی که نوشتی استفاده کرده باشی

ژانر مهمه چرا!؟ چون هر خواننده یک جور رمان ها رو ترجیح میده یکی عاشقانه دوست داره یکی اصلا دوست نداره عاشقانه باشه یکی دوست داره  جنایی باشه دیگه هر خواننده ای یک جور رمانی را دوست داره 

خلاصه همونجور که گفتم به اسم رمانت  میاد مقدمه هم خوبه✔

اگه اشتباه نکنم لحنت محاوره ‌ هست 

من تا جایی که خوندم لحنت عوض نکردی و فقط از یک لحن استفاده کردی و این خوبه ✔ 

اشکالات میگم درست کن 

یه

یک✔

جیغ یاسی(یاسمین) همون موقعه پرید بالا همون موقعه یک جیغی بکشه نه وقتی که میخواد سوار ماشین بشه 

کمتر حرف بزن دیر رسیدیم

اینجا فعل اشتباه نوشتی اینا هنوز حرکت نکردن چه برسه به رسیدنشون 

کمتر حرف بزن دوباره دیر می‌رسیم! 

این جمله قشنگ تر نیست !؟ 

راه افتادم سمت دانشگاه

اینجا یک (به) جا انداختی

راه افتادم  به سمت دانشگاه ✔ 

- استاد...استاد  

به جای مکس بایید (  ، ) بزاریم 

- استاد، استاد

به سمتم برگشت.

استاد: ... 

به سمتم برگشت:

- ..... ✔

و بقیه بعضی جاها این رعایت نشده بود ویراستر رمانتون اینها را درست میکنه ولی خوبه که شماهم درست کنید 😍

استاد : کلاس...

استاد: کلاس...✔

ساکت شدم .

ساکت شدم.✔

و.... توی اینا مشکل داشتی جانم درستش کن همشو عالی که هست عالی تر میشه 😉💜

درمورد خود موضوع رمانت نگفتم 

موضوع رمانت خودم با دوستام میخواستیم بنویسیمش اما منصرف شدیم 

که ۳ تا بچه دانشگاهی بودن که با ۳ تا پسر دانشگاهی تصادف میکنند اولش از هم متنفرن و بعد عاشق هم میشن و...‌ 

ایده جالب جذابیه امیدوارم بترکونی خواهرم🤗

قلمت مانا 😍

لینک به دیدگاه

سلام سلام من اومدم 😎 

خب دخترکم اسم رمانتو دوست داشتم بسی زیباست

صادقانه بگم عاشق خلاصه و مقدمه شدمممممم لعنتییی🤭😍😍

امااا درمورد رمان باید بگم که همه چی عالی پرفکت درجه یکککک فقط یه مشکلی بود ک مشکل نبودا من خیلی ریز بینم😒🤦🏻‍♀️😂 چون زیاد ازش تو رمانت استفاده میکنی و قراره بکنی 

املای درست کلمه مَرَض هستش ک وقتی نوشتی مرز من اشتباه خوندمش یه جا☹️😂خنگ هم  پریاست😒 بله...

خلاصه که منتظر پارت های بعدی هستم موفق باشی گلم قلمت مانا🌼♥️

@Ghazalehꨄ︎

لینک به دیدگاه

سلام عزیزم  عزیزم سلام! اومدم برای نقد. 

اسم رمانت بسی جذاب می‌باشد. خلاصت از نظر من شبیه گلایه بود ولی در کل جالب بود. مقدمه عالی بود❤👌🏻  یه مقدار شکسته نویسی(یکیو، چشما...) داشتی و یه جاهایی نیم فاصله رو رعایت نکردی. یه کوچولو هم حس آمیزی و فضاسازیت کم بود.

و اما رمانت... بسی خفن، بسی جذاب، بسی دوست داشتنی، بسی عالی بود. قلمت مانا قشنگم♥🌸

@Ghazalehꨄ︎

لینک به دیدگاه

در 10/15/2021 در 10:00 AM، Reyhaneh_ghadiri گفته است:

سلام عزیزم  عزیزم سلام! اومدم برای نقد. 

اسم رمانت بسی جذاب می‌باشد. خلاصت از نظر من شبیه گلایه بود ولی در کل جالب بود. مقدمه عالی بود❤👌🏻  یه مقدار شکسته نویسی(یکیو، چشما...) داشتی و یه جاهایی نیم فاصله رو رعایت نکردی. یه کوچولو هم حس آمیزی و فضاسازیت کم بود.

و اما رمانت... بسی خفن، بسی جذاب، بسی دوست داشتنی، بسی عالی بود. قلمت مانا قشنگم♥🌸

@Ghazalehꨄ︎

سلام عشق دلم❣

مرررسی مررسی جانان😍

چشم حتما دقت میکنم 🙂

لینک به دیدگاه

در 10/15/2021 در 12:12 AM، Sarai.Rş گفته است:

سلام سلام من اومدم 😎 

خب دخترکم اسم رمانتو دوست داشتم بسی زیباست

صادقانه بگم عاشق خلاصه و مقدمه شدمممممم لعنتییی🤭😍😍

امااا درمورد رمان باید بگم که همه چی عالی پرفکت درجه یکککک فقط یه مشکلی بود ک مشکل نبودا من خیلی ریز بینم😒🤦🏻‍♀️😂 چون زیاد ازش تو رمانت استفاده میکنی و قراره بکنی 

املای درست کلمه مَرَض هستش ک وقتی نوشتی مرز من اشتباه خوندمش یه جا☹️😂خنگ هم  پریاست😒 بله...

خلاصه که منتظر پارت های بعدی هستم موفق باشی گلم قلمت مانا🌼♥️

@Ghazalehꨄ︎

سلام عزیزکم

هقق خیلی عشقی به مولام 😂

خیلی عشقی  مرسی که خوندی دخترکم💗

ویرایش شده توسط 𝐇𝐀𝐒𝐓𝐈..
لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

اشتراک گذاری

• اضافه کردن...