رفتن به مطلب

درخواست نقد اولیه رمان سرگشته دیار| 𝑮𝒉𝒂𝒛𝒂𝒍𝒆𝒉 کاربر انجمن نودهشتیا


Gh.aꨄ︎
 اشتراک گذاری

ارسال های توصیه شده

سلام خسته نباشید ^_~ 

درخواست نقد اولیه 

رمان سرگشته دیار

@مدیر منتقد

ویرایش شده توسط ꨄ︎Ghazalehꨄ︎
 • لایک 7

.....تا خدا بنده نواز است، به خلقش چه نیاز؟! 

می کشم ناز یکی، تا به همه ناز کنم....‌

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

در 9/29/2021 در 2:51 PM، .Ghazaleh. گفته است:

سلام خسته نباشید ^_~ 

درخواست نقد اولیه 

رمان سرگشته دیار

@مدیر منتقد

با عرض سلام و خسته نباشید خدمت شما نویسنده عزیز 

 

منتقد شما: @Armiti

 

تاپیک رمان شما تا پایان نقد قفل خواهد شد.

 

ممنون از صبوریتون🌹

 • لایک 6
 • تشکر 2
لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

 • 2 هفته بعد...

نقد اولیه رمان سرگشته دیار

ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

1-*عنوان رمان*(دارای 5 ملاک)

🔥1.نام رمان چیست؟🔥

🌟عنوان رمان جز اولین مواردی است که مخاطب می‌بیند و همچنین عنوان یک رمان، نمایانگر ایده‌ی کلی است.

🔥2- کلیشه ای نبودن نام رمان:🔥

🌟عنوان رمان اهمیت بالایی برای جذب مخاطب دارد پس نباید از کلمات کلیشه‌ای یا مفهوم تکراری،تشکیل شده باشد. 

عنوان دو بخشی شما، به خوبی از تکرارها دور بود و استفاده از کلمات مترادف اما آشنا، ساختار عنوان را جذاب و هوشمندانه کرده است. کلمات انتخابی شما، به خوبی باهم ترکیب شدند و ترکیب بسی زیبا و جذابی را پدید آوردند.

🔥3- همخوانی با محتوای رمان+ انتقال حس:🔥

🌟ژانرها باید نمایانگر عنوان باشند و عنوان، باید حداقل با ژانر اول همخوانی داشته باشد.

در ذهنم، "سرگشته دیار" دو معنا دارد که این معنا با حسی که از عنوانتان گرفتم یکسان است. ساده‌‌ترین معنا، اواره شدن یک شخص از دیارش میباشد که اشاره به رفتن جیران از شهری به شهر دیگر دارد. اما عمق همخوانی عنوان با محتوا چقدر می‌باشد؟ عمق این همخوانی با توجه به معنای "سرگشته" بسیار کم می‌باشد . درواقع عنوان انگار بیشتر با یک اتفاق سطحی همخوانی دارد تا بطن رمان . معنای سرگشته( مانند اواره، سرگردان و...) وایب های منفی‌ای دارند که می‌توان نشان از دردمند بودن کلمات هم داد. با توجه به معنای این کلمه، انتظار می‌رود که جیران سختی‌های زیادی را به دور از دیار خود می‌کشد. البته تا کنون محتوا چندان جلو پیش نرفته است پس شاید این مورد را در ادامه ببینیم.

همچنین عنوان میتواند استعاره از دور ماندن از معشوق یا یک فرد مهم باشد که اگر معنای انتخابی شما این باشد، باید ایستاده دست زد. چرا که معنای واقعی عنوان در بطنش است نه در سطح. البته اگر هم نباشد موردی ندارد، به هرحال عنوان شما جذابیت خود را دارد.

🔥4- :همخوانی با ژانر رمان

🌟 اگر معنای عنوان، مورد اولی باشد که بنده در بالا ذکر کردم، اسم بیشتر با تراژدی همخوانی دارد اما اگر معنای دوم منظور شما باشد، عنوان از هردو ژانر همخوانی لازم را دارد.

🔥5-اندازه ی نام رمان:🔥

🌟اندازه عنوان،طبق ملاک انجمن، بهتر است بین 2 الی 4 بخش باشد. عنوان دو بخش بود که اندازه‌ی مناسبی داشت.

2-*خلاصه*(دارای سه ملاک)

🔥1-خلاصه چیست؟ 🔥

🌟خلاصه بیانگر بخش کوچکی از ایده‌ی رمان و اتفاقات رمان است که خواننده با خواندن خلاصه، تصمیم می‌گیرد رمان را بخواند یا نه.

🔥2-محتوای خلاصه 🔥

🌟همانطور که در بالا گفتم، خلاصه‌ی رمان نقش مهمی برای جذب مخاطب دارد. محتوای کلی یک خلاصه رو بخشی از اطلاعات رمان شکل میدهد.نویسنده در این راه باید از نوشتن خلاصه‌ی تکرای و کلیشه‌ای پرهیز کند. بنده در ادامه خلاصه‌ی شما را از نظر:1.شروع خلاصه 2.اطلاعات خلاصه 3.ایجاد احساس کنجکاوندگی 4.زیبانویسی

1.شروع خلاصه

🌟شروع خلاصه باید به اندازه‌ی محتوای کلی خلاصه جذاب و بدون کلیشه باشد. 

اگر با یک خواننده که خوراکش رمان هایی با خلاصه های واضح و روشن است، روبرو شوید، مسلما به هیچ عنوان جذب شروع خلاصیتان نمی‌شود. چرا که حتی در شروع، نویسنده باید اطلاعاتی از اتفاقات رمان بدهد یا حداقل پیش‌زمینه‌ای برای جمله‌ی بعدی که دارای اطلاعات است، آماده کند. 

به شما توصیه میکنم شروع خلاصه‌ی خود را عوض کرده و جمله‌ای که دارای اطلاعاتی از ایده و اتفاقات رمان است را جایگزین کنید.

2.اطلاعات خلاصه

🌟اطلاعات یک خلاصه‌ی خوب نباید بخش مهم یا ایده‌ی اصلی رمان را لو بدهد و در کنار لو ندادن ایده، باید آنقدری جذاب باشد که مخاطب را به سمت رمان بکشاند. 

اطلاعات! اطلاعاتی از اتفاقات رمان که هیجان مخاطب را برانگیخته کند و اطلاعاتی از ایده که خواننده را مجذوب رمان سازد. خلاصه اطلاعات دارد اما به علت روش شما برای دادن اطلاعات، یعنی روش غیرمستقیم با پیچش جملات و استفاده از تشبیه ها، اطلاعات چندان به چشم نمی آیند. 

همچنین غیرمستقیم گویی، چندان جذاب نیست. اگر شما عاشقی جیران و آرتین و پرستاری از تورال مرموز و بعضی از اطلاعات دیگر را در خلاصه بیاورید، اثرش روی خواننده بیشتر خواهد بود تا اینکه اطلاعات را غیرمستقیم بدهی.

3.ایجاد احساس کنجکاوندگی.

🌟 اگر نویسنده بتواند اطلاعات خوب و جذابی را در اختیار مخاطب قرار دهد، می‌تواند در خواننده احساس کنجکاوی را به وجود بیاورد. 

بخاطر روش نادرست، خلاصه شما فاقد این احساس می‌باشد. با

4.زیبانویسی

🌟زیبانویسی یک متن، بستگی به توانایی و قلم نویسنده دارد که به متن زیبایی می‌بخشد.

زیبانویسی یکی از پوئن های مثبت متن شماست. تشبيه ها جدید و جذاب هستند و نبود آرایه‌های تکراری و جمله‌های کلیشه‌ای، پوئن مثبتی برای متن شماست

🔥3.اندازه خلاصه 🔥

🌟اندازه ی خلاصه بستگی به خود نویسنده دارد اما طبق معیار انجمن، خلاصه بهتر است بین 5 الی 10 خط باشد. اندازه خلاصه مناسب است.

3.*مقدمه‌ی رمان*(دارای سه ملاک)

🔥1-مقدمه چگونه است؟ 🔥

🌟مقدمه یعنی نوشته ای از دل رمان که احساسات خواننده را به بازی بگیرد. نویسنده برای مقدمه میتواند از شعر، اهنگ، دلنوشته و یا دست نوشته ی خودش استفاده کند

🔥2-محتوای مقدمه 🔥

🌟محتوای مقدمه بهتر است جذاب، دارای همخوانی با محتوا و ژانرها باشد. 

شما برای مقدمه از شعر استفاده کردید که محتوای مقدمه جذاب و به دور از کلیشه میباشد. همچنین جملات و کلمات، از سطح بالایی برخوردارند اما تا کنون همخوانی ای میان محتوا ندیده‌ام اما مقدمه با هردو ژانر و عنوان همخوانی داشت

🔥3-اندازه مقدمه 🔥

🌟اندازه ی مقدمه هم مثل خلاصه باید متوسط باشد نه کوتاه و نه خیلی بلند( هرچند این مورد سلیقه است و بیشتر خوانندگان مقدمه ی بلند می پسندند) 

اندازه مناسب بود.

4.*ژانر رمان*(دارای 3 ملاک)

🔥ژانر چیست؟-1🔥

🌟 ژانر یا گونه قالب داستان است و باید اتفاقات و حوادث، تکیه بر آن خلق و نوشته شود.

🔥2-همخوانی ژانر با محتوای رمان 🔥

🌟 تمامی ژانرها،با همان ترتیبی که نویسنده نوشته است، باید در محتوای رمان مشخص شده و همخوانی داشته باشند.

ژانر عاشقانه که ژانر اول شماست، به خوبی در محتوا دیده شده و لیاقت اولین ژانر بودن را دارد. رابطه‌ی عاشقانه‌ی جیران و ارتین از همان اول، راه شما را برای عاشقانه‌نویسی هموار تر کرده است چرا که دیگر نیاز به مقدمه‌چینی و اتفاقاتی که کاراکتر عاشق هم بشند، نیست. هرچند که در ژانر عاشقانه، نیازمند موانعی است که دو معشوق از هم دور شوند که امیدوارم در آینده شاهد چنین موردی و رشد عشقی جیران و ارتین هم باشیم.

دومین ژانر شما تراژدی می‌باشد که من تنها چنین ژانری را در رمان ندیدم، بلکه خبری از اتفاقاتی که شاید در اینده به واسطه‌یشان رمان تراژدی شود هم نبود. هرچند که شاید در آینده این ژانر هم پدیدار شود برای همین چندان سختیگری روی اولویت ژانر نمی‌کنم(چرا که رمان حتی به اواسط خود هم نرسیده است)

همچنین با توجه به اتفاقاتی که برای تورال افتاده است، گمان می‌رود که رمان ریشه‌هایی از ژانر اجتماعی هم داشته باشد. البته به این معنا نیست که رمانتان ژانر اجتماعی داشته باشد، اگر اتفاقاتی که برای تورال افتاده است، ارتباط با دردهای جامعه دارد، می‌توانید چنین ژانری را ژانر اخر رمانتان قرار بدهید.

🔥3-ژانر صحیح 🔥

🌟 ژانر رمان باید صحیح باشد. برخی از ژانر های صحیح: عاشقانه، تخیلی، طنز، اجتماعی، تراژدی، تخیلی-فانتزی، پلیسی و...

هر دو ژانر صحیح بودند. 

5.*جلد رمان*(دارای 3 ملاک)

🔥1-همخوانی با ایده رمان 🔥

🌟جلد رمان باید با ایده و محتوا همخوانی داشته باشد. جلد به خوبی با ایده، محتوا و عنوان رو همخوانی دارد و ساختمان ها می‌تواند نشانه‌ی شهر جدیدی باشد که جیران اکنون زندگی می‌کند.

🔥2-ترکیب رنگی جلد 🔥

🌟ترکیب رنگی جلد، بهتر است با ژانرها و تم رمان همخوانی لازم را داشته باشد. ترکیب رنگی به خوبی رعایت شده است و هاله های سیاه اطراف جلد، شاید نمایانگر دردهای جیران و ژانر تراژدی در آن شهر باشد. اما تیف رنگی جلد بیشتر به ژانر اجتماعی می‌خورد.

🔥3.کیفیت و زیبایی عکس ها 🔥

🌟 زیبایی عکس و همینطور جلد، یکی از موارد جذب مخاطب به رمان است برای همین بهتر است که عکس ها، از جذابیت و کیفیت برخوردار باشند.

کیفیت عکس با استفاده از فونت و افکت ها، تبدیل به جلدی جذاب شده است که می‌تواند چشم هر بیننده‌ای را جذب کند. 

6-*شروع رمان*(دارای 3 ملاک)

🔥1-کلیشه‌ای نبودن شروع رمان 🔥

🌟نویسنده باید برای شروع رمان خلاقانه عمل کند و از ایده های کلیشه ای مثل بیدار شدن کاراکتر اصلی یا زنگ خوردن گوشی استفاده نکند تا خواننده رو فراری بدهد. 

شروع، با فضاسازی از محیط آغاز شد. این شروع با توجه به فضاسازی، می‌توانست شروع جذاب و طوفانی ای باشد اما متأسفانه به علت ضعف در فضاسازی، شروع آنچنان که باید باشد، نبود که در قسمت فضاسازی ایرادات را ذکر خواهم کرد.

همچنین کمبود کشمکش درونی، تردید جیران برای رفتن به سوپرمارکت را بسیار مصنوعی کرده است. تردید او را نشان و گسترش دهید. بگذارید خواننده هم مانند جیران دچار تردید شود و برای جواب آخر او، کنجکاو گردد. 

همچنین شما میتوانستید با اضافه کردن توصیف احساسات بیشتر و بیان افکارات او، این صحنه و شروع را جذاب کنید. در مجموع شروع معمولی بود اما با رفع اشکال، شاید این شروع جذاب شود. 

 

🔥2-میزان سقوط و اوج 🔥

🌟یعنی اهمیت دادن زیاد به چیزی که زیاد اهمیت ندارد و اهمیت ندادن به چیزی که زیاد اهمیت دارد. خوشبختانه در این قسمت به خوبی پیش رفتید و مسئله‌های پیش‌پا افتاده را بزرگتر نکردید یا حتی بلعکس.

🔥3-جذب مخاطب 🔥

🌟شروع رمان به غیر از کلیشه ای نبودن، باید جذاب و گیرا باشد تا خواننده را ترغیب به خواندن باقی خطوط کند. همانطور که گفتم، با توجه به ضعف در فضاسازی و توصیفات، شروع معمولی بود اما شاید بخاطر قلمتان خواننده جذب رمانتان شود. 

7-*سیر رمان*(دارای 3 ملاک)

🔥1-توضیح سیرها 🔥

🌟روند یک رمان باید در طول رمان یکسان باشد.

سیر تند: زمانی که نویسنده از نوشتن توصیفات و... پرهیز کند، سیر رمان تند می‌شود .

سیر کند: زمانی که نویسنده اضافه نویسی و... کند، سیر رمان کند می‌شود.

سیر معمولی: سیر معمولی معیار ما برای نوشتن است که سیری بین سیر کند و تند می‌باشد. 

سیر معمولی بود.

🔥2-ثابت نگه داشتن سیر 🔥

🌟نویسنده در طول نوشتن باید سیرش را ثابت نگه دارد. سیر شما در تمامی محتوا، متعادل بود و تغییری نکرد.

🔥3.بررسی ژانر ها در سیر رمان 🔥

🌟سیر رمان باید با ژانر رمان همخوانی داشته باشد. در طول سیر ژانر و اتفاقات عاشقانه به خوبی قابل رؤیت بود.

8-*عناصر مهم رمان*(دارای 6ملاک)

🔥1-پیرنگ 🔥

🌟اتفاقات یک رمان باید دارای دلیل منطقی و نتیجه‌ی منطقی باشد. هیچگونه از اتفاقات ها، نباید بدون دلیل رخ بدهند.

ما دو نوع پیرنگ داریم:

1- پیرنگ باز: پیرنگی که نویسنده اغلب قصد حل کردن پیچیدگی رمانش رو ندارد.

2- پیرنگ بسته: پیرنگ بسته محور استدلال‌ها نظم ساختگی است، این پیرنگ بیشتر برای رمان‌هایی استفاده می‌شود که گره‌گشایی قطعی دارد. 

پیرنگ شما بسته میباشد که در آینده شاهد گره‌گشایی های گره‌ها خواهیم بود.

❄️پیرنگ از نظر کیفیت به سه دسته تقسیم می‌شود :

☄️1- کنش و واکنش: یعنی برای وقوع اتفاقات، دلایل منطقی ای وجود داشته باشد. خوشبختانه بسیاری از اتفاقات رمان شما، دلایل منطقی داشتند و شما به خوبی توانستید دلایل اتفاقات و حتی تصمیمات جیران را نشان دهید تا جایی که دیگر جای شکی بر این مورد باقی نمی ماند. 

به خوبی توانستید دلیل قبولی جیران برای پرستاری از تورال آن هم بعد اتفاقات را نشان دهید. 

البته اتفاقاتی هم وجود دارد که فعلا بخاطر نبود گره‌گشایی، نمی‌توان از نظر پیرنگ بررسی کرد مانند زندگی تورال.

☄️2-انگیزه احساسی: یعنی کاراکتر ها با توجه به اخلاقیاتی که نویسنده برایشان در نظر گرفته رفتار کنند. 

با توجه به اینکه رمانتان زیاد پیش نرفته است، فعلا در این زمینه خوب پیش رفتید.

☄️3-دلیل: یعنی کاراکتر برای حل مشکلاتش از راه حل های ساده استفاده کند نه راه‌حل های پیچیده که صرفا خطوط رمان را زیاد کنند. 

در این قسمت هم مشکلی ندیدم و تمامی اتفاقات و دلیل ها بر حسب منطق بودند.

🔥2-زاویه دید 🔥

🌟منظره‌ای است که مخاطب از طریقش به داستان نگاه میکند. انواع زاویه دید :1. اول شخص 2. دوم شخص 3.سوم شخص و دانای کل که زیرمجموعه ی سوم شخص می‌باشد.

زاویه دید شما اول شخص می‌باشد. یکی از اصولی ترین نکات اول شخص این هست که نویسنده نمی‌تواند در رمان خواننده را مخاطب قرار بدهد. متاسفانه شما در رمانتان بارها این کار را کرده‌اید که بنده چند نمونه مثال میزنم:

"درش دست بر روی شانه‌ی پسر نهاده بود و افتخار و مهر را یک‌جا می‌توانستی در نگاهش نسبت‌ به آرتین حس کنی؛"

"در همان نگاه اول مجذوب مهربانی و محبتی که در چشمانش هویدا بود می‌شدی! رفتار این دختر به‌ شدت زیبا و خانمانه بود. آن‌قدر با لطافت و ظرافت سخن می‌گفت که ناخودآگاه برای شنیدن حرف‌هایش گوش فرا می‌دادی"

" که شک می‌کردی همان آدم چند دقیقه‌ی قبل است.

هم نمی‌توانستی نادیده بگیری.." 

مورد بعدی اشراف(میزان آگاهی خواننده نسبت به احساسات، کنش ها و... کاراکتر اصلی و فرعی) و حس همزادپنداری می‌باشد. 

در این زمینه می‌توان گفت تقریبا خوب پیش رفتید اما در بعضی از صحنه‌ها، به علت استفاده نکردن صحیح از اشراف و نداشتن توصیف احساسات، نتوانستید به خوبی احساس همزادپنداری را ایجاد یا در اشراف به خوبی عمل کنید. 

زمانی که آرتین به ای تکین گفت که او را به پسری بی پدر و مادر نمی‌دهد، ما شاهد احساسات جیران بودیم اما افکارات او در مورد آرتین را نه! اینکه او اینگونه برخورد کند طبیعی می‌باشد اما اینکه بدون مقدمه، بدون بیان افکارات این چنین واکنش نشان دهد، میزان همزادپنداری را سخت کرده است. 

هنگام صحبت های آرتین، افکارات جیران را نسبت به این موضوع بیان کنید تا هم از اشراف کامل استفاده کرده باشید و هم ایجادهمزادپنداری.

یکی دیگر از نکات اول شخص این می‌باشد که کارامتر اصلی نمی‌تواند با اطمینان از احوالات درونی باقی کاراکتر ها، چیزی بگوید که شما به خوبی توانستید به عین نکته عمل کنید؛ نکته‌ای که خیلی از نویسندگان نودهشتیا به آن عمل نمی‌کنند. 

تنها در یک صحنه این مورد را رعایت نکردید:

"از طرفی نمی توانست به خواهرش نه بگوید و از طرفی هم به آن مرد ناآشنا پاسخ بله! گیر افتاده بود و سردرگمی لحظه‌ای خیابان طویل افکارش را ترک نمی کرد" 

بنده بعد از خواندن این جمله یک لحظه احساس کردم که زاویه دید دانای کل میباشد نه سوم شخص! 

🔥3-لحن 🔥

🌟برای تایپ رمان ما سه لحن داریم داریم،1- ادبی( که مونولوگ و دیالوگ به صورت ادبی نوشته میشود) 2- گفتاری(که مونولوگ و دیالوگ هردو به صورت گفتاری نوشته می‌شوند ) 3- معیار( مونولوگ ها به صورت ادبی و دیالوگ ها به صورت گفتاری نوشته می‌شونو). لحن رمان باید تا آخر رمان یک‌جور باقی بماند. 

لحن رمان شما معیار میباشد که به خوبی از پسش بر آمدید.

🔥4-فضاسازی 🔥

🌟فضاسازی یکی از زیبایی های رمان می‌باشد که وجودش در تمامی خطوط و صحنه‌ها، الزامیست. نویسنده برای فضاسازی می‌تواند از حواس پنجگانه، آب و هوا و... استفاده کند. 

صحنه‌های به خصوصی در رمان نداشتید که نیازمند یک فضاسازی کامل و گسترده باشد و کارتان در صحنه های کوچک معمولی برای فضاسازی خوب بود. تنها مشکل در فضاسازی رمان دیده میشود:

در پارت اول رمان، شما تا مقداری فضای بارانی را توصیف کردید اما انقدری که باید قوی نبود که بنده به خوبی بتوانم آن فضای بارانی و خلوت را تصور کنم. فضاسازی شما از آن مکان تنها باران بود که میتوانستید خیلی بهتر احساس بارانی بودن هوا را وصف کنید. 

از صدای بخورد باران به خیابان بنویسید، قطره هایی که صورت جیران را خیس می‌کنند و حتی خیسی چادرش که او را معذب می‌کند. می توانید خیلی بهتر از این ها فضاسازی کنید.

 

🔥5-شخصیت 🔥

🌟شخصیت پردازی یکی از عناصر مهم رمان‌نویسی می‌باشد. هرچقدر که شخصیت‌پردازی شخصیت‌ها، قوی‌تر باشد، رمان و رفتارهای کاراکترها واقعی‌تر به نظر می‌رسد.

❄️انواع شخصیت ها:

☄️ شخصیت قالبی: شخصیت‌های قالبی دارای کنش واکنش های قابل پیش‌بینی و کلیشه‌ای هستند.

☄️شخصیت قراردادی: شخصیت های قراردادی خلق و خو، فرهنگ، لهجه و باور های قدیمی دارند مانند مامان بزرگ ها و پدر بزرگ ها.

☄️شخصیت نوعی: این دسته از شخصیت ها قشر خاصی از جامعه هستند که رفتار، طرز پوشش،عقایدهایشان و... آن‌ها را از سایرین متمایز می‌کند.

☄️شخصیت تمثیلی: شخصیت هایی هستند که نویسنده برای به وجود آوردنشان از شخصیت های معروف استفاده کرده است.

شخصیت نمادین: شخصیت‌های نمادین، کاراکترهای ماندگار رمان هستد.

☄️شخصیت همه جانبه: در این دسته، نویسنده تمام اخلاقیات، عقایدها، باورها و... کاراکتر را خودش شکل می‌دهد.

خوشبختانه تا به اینجای رمان، شخصیت هایتان همه جانبه بودند که نشان از جدید و متفاوت بودنشان می‌دهند. شخصیت پردازی تا به اینجای رمان قابل تایید می‌باشد(هرچقدر که قوی بودن شخصیت پردازی را فعلا نمی‌توانم بگویم چرا که رمان تازه وارد بخش میانی شده است) اما با این وجود، شخصیت ها اخلاقیات و روحیات متفاوتی دارند.

اینکه آمدید و وجه دیگر آرتین را نشان دادید، یکی از مواردی است که بسیار کم در انجمن می‌بینم و واقعا بسیار خوب است که وجه دیگر اترین که یک‌جورهایی منفی می‌باشد را نشان دادید.

همچنین تاکنون رفتار ضدنقیضی از کاراکتر ها ندیدم که یک پوئن مثبت محسوب می‌شود.

مورد بعدی رشد کاراکترها است. رمان شما تازه وارد بخش میانی شده است و با توجه به تصورات من، تنها دو الی سه بخش با بخش شروع فاصله دارد برای همین بروز تغییرات در رمان شما فعلا زود می‌باشد که امیدوارم این مورد در نقد حرفه‌ای مورد بررسی قرار بگیرد.

6-روایت 🔥

🌟روایت به معنای توضیح دادن اتفاقات رمان می‌باشد این قسمت از دو نظر 1. روایت 2. صحنه بررسی خواهد شد.

1-روایت: روایت شما، یکی از مواردی است که تعلیق و هیجان رمان را کم کرده. نوع روایت شما مشکلی ندارد اما استفاده شما از تلخیص برای برخی از صحنه‌ها، موجب حذف شدن تعلیق می‌شد. 

زمانی که ایتکین ماجرای عاشقی خود را بازگو کرد، شما از تلخیص استفاده کردید. میتوانستید به جای خلاصه نویسی همان صحنه را با گفتگو هارا بنویسید و با توجه به گفتگوها، تعلیقی ایجاد کنید که مخاطب کنجکاو ادامه‌ی ماجرا شود و بتواند واقعا عاشق بودن ای تکین را درک و برای او دلسوزی کند. دلسوزی کردن و همزادپنداری تنها برای کارامتر اصلی نیست، بلکه نیاز است که خواننده با باقی کارامتر ها هم همزادپنداری لازم را کند. 

همچنین زمانی که ملیحه خانوم برای جیران دردودل کرد و در میان گفتگوهایش، کسی را نفرین کرد هم از تلخیص استفاده کردید. بخاطر تلخیص آن صحنه برای من کم اهمیت و معمولی به نظر آمد. اگر شما صحنه را روایت می‌کردید، مسلما خواننده کنجکاوتر میشد که ملیحه خانم چه کسی را نفرین می‌کند؟ تا اینکه صرفا از طرف جیران بگویید که ملیحه خانم کسی را نفرین کرد. 

2-صحنه: خوشبختانه اتفاقات جذابیت و تازگی خود را داشتند که یکی از پوئن های مثبت رمان شما محسوب می‌شود. همچنین بیشتر ملاک های صحنه مثل داشتن هدف را، رعایت کردید که همین جذابیت صحنه‌ها را دوچندان کرده است. 

اما، اما! صحنه‌ی برخورد تورال و جیران ان هم برای اولین بار، هنوز جای کار دارد. به خوبی نتوانستید آن صحنه را صحنه پردازی کنید. توصیف احساسات مثل ترس، تعجب و... کمرنگ بود و همچنین کمرنگ بودن حضور ملیحه و آقای سعیدی هم، باعث شد صحنه کمی از جذابیت خود را از دست بدهد. از فریاد ها و گفته‌های آقای سفیدی و ملیحه خانم بنویسید، سعی کنید در آن صحنه دیالوگ های بیشتری برای تورال بنویسید که بیشتر مخاطب و جیران را شوکه و مبهوت کنید. 

9-*توصیفات*(دارای 5 بخش)

🔥1-مکان 🔥

🌟نویسنده وظیفه دارد مکان‌های موجود در رمان را توصیف کند و مکان را به مخاطب بشناسد. تمامی مکان‌های رمان، به خوبی توصیف شده و به اندازه بودند که همین ترسیم کردن مکان هارا برای من راحت کرد.

🔥2-توصیف ظاهر 🔥

🌟توصیف کردن شکل ظاهری کاراکترها، مثل توصیف چهره، لباس و... به خواننده کمک می‌کند تا وقایع را بهتر توصیف کند. در توصیف ظاهر هم خیلی عالی پیش رفتید اما برای توصیف همه‌ی کاراکترها، از یه روش استفاده کردید و در نگاه اول، آن ها را توصیف کردید. توصیف کردن کاراکتر ها آن هم در نگاه اول بد نیست، اما استفاده زیاد از آن، باعث کاهش جذابیت می‌شود. بگذارید خواننده برای چهره‌ی کاراکترها کنجکاو شود، کنجکاوی او را زود سیراب نکنید. 

همچنین در ابتدا موهای ای تکین را خرمایی توصیف کردید اما سپس گفتید طلایی مي‌باشد. حال خرمایی یا طلایی؟ 

و در آخر، بعد از آن اتفاقی که بین تورال و جیران افتاد، جیران با چه وضعی وارد خانه شد که ای تکین مبهوت ماند؟ مثلا صورتش از ترس سفید شده بود یا چادرش را خاک با خود حل کرده بود؟

🔥3-توصیف احساسات 🔥

🌟توصیف احساسات مهمترین بخش توصیفات می‌باشد. نویسنده در صحنه‌های مهم، باید احساسات کاراکتر را به مخاطب نشان و انتقال داد. در این قسمت میتوانید خیلی بهتر پیش بروید. مثلا زمانی که تورال جیران را از خانه بیرون کرد، نبود توصیف احساسات خیلی به چشم می‌خورد. او شوکه بود؟ درست! اما نتوانستید شوکه بودنش را به خوبی نشان دهید. همچنین بخاطر فشار دستان تورال، احتمالا جیران دردی را حس کرده است اما بنده جمله‌ای را ندیدم که نشان دهد جیران دارد درد می‌کشد. 

همجنین در صحنه‌ی ابتدایی، میتوانستید ترس جیران از خیابان خلوت و نگرانی او را خیلی پررنگ تر نشان دهید.

🔥4-توصیف حالات 🔥

🌟توصیف حالت به معنای وصف حرکات کاراکترها میباشد. بنده این قسمت را به دو قسمت تقسیم می‌نمایم:

1.توصیف میمیک صورت

🌟 در این قسمت هم عالی پیش رفتید. با نوشتن توصیف میمیک صورت بسیار عالی توانستید صحنه‌هارا واقعی جلوه دهید.

2.توصیفات قبل دیالوگ

🌟خوشبختانه قبل تمامی دیالوگ ها، توصیف و فضاسازی بود که توانستید با اینکار، از خشک شدن دیالوگ ها جلوگیری کنید.

🔥5-توصیف زمان 🔥

🌟وصف زمان در صحنه‌ها را، توصیف زمان می‌گویند.

یکی دیگر از نکات مثبت شما این است که در تمامی صحنه ها، با روش های مختلف زمان را نشان دادید.

10-*بهره گیری از آرایه های مهم ادبی*(دارای 4 قسمت)

1.پارادوکس: زمانی که دو کلمه‌ی متضاد کنار هم قرار بگیرند،ارايه‌ی پارادوکس شکل می‌گیرد.

2.تشبیه: تشبیه یعنی چیزی یا کسی را به کسی یا چیزی تشبیه نماییم.

3. استعاره: استعاره یک واژه و عبارتی است که به جای عبارت دیگه ای قرار می‌گیرد

4. حس امیزی: به معنای ترکیب "حس" با یک کلمه‌ی دیگر است مانند خبر تلخ.

🌟 در رمان، از تشبیهات زیبا و جذاب و حس آمیزی استفاده کردید. مقدار آرایه‌ها به اندازه بود که همین به زیبایی قلم شما افزوده است.

11-*تکرار*(شامل سه بخش)

🌟1-تکرار حروف و علائم 2- تکرار کلمات 3- تکرار افعال

در رمان نباید حروف را تکرار کنیم مانند «هههه» و یا یک کلمه را مدام در یک بند یا پارت به کار ببریم و علائم هم همینطور مثلا «!!!!»

یا: « چی چی میخوای؟»

مشاهده نشد.

12-*رعایت فعل و فاعل در متن*

🌟 در متن اغلب فعل باید اخر جمله قرار بگیرد.البته برای دیالوگ ایرادی ندارد فعل وسط جمله باشد. 

ایرادی مشاهده نشد.

13-*دیالوگ و مونولوگ*(شامل 3ملاک)

🔥1-دیالوگ و مونولوگ چیست؟ 🔥

🌟 مونولوگ: تک‌گویی یا مونولوگ یکی از شگردهای ادبیات داستانی و هنرهای نمایشی است که در آن شخصیت داستان، وصف و درددلی را به تنهایی، خطاب به خود یا بینندگان و شنوندگان، عرضه می‌کند و در برابر دیالوگ قرار می‌گیرد.

دیالوگ: گفتگویی که بین دو یا چند کاراکتر صورت می‌گیرد را دیالوگ می‌گویند.

🔥2-بررسی دیالوگ ها 🔥

🌟 نویسنده برای دیالوگ نویسی، باید از نوشتن دیالوگ های روزمره‌ای و معمولی جلوگیری کند و به جایش دیالوگهای جذاب که سیر را به خوبی پیش می‌برند را بنویسد.  

خوشبختانه بیشترین دیالوگ ها دارای احساس بودند و در سطح معمولی رو به بالا بودند که همین سطح دیالوگ هارا بیشتر کرده است. 

فقط اینکه دیالوگ هایتان یک مقدار طولانی می‌باشد. برای اثر گذاری بهتر، بهتر است که دیالوگ ها کوتاه اما پر محتوا باشند. 

🔥3-بررسی مونولوگ ها 🔥

🌟اغلب، حجم مونولوگ باید بیشتر از دیالوگ ها باشد. 

اندازه‌ی مونولوگ‌ها نسبت به دیالوگ ها، مناسب بود.

14-* عایت و هدفمند سازی پارت ها*(شامل دو بخش)

🌟1-هدفمندی سازی پارت ها 2-حجم پارت ها(بهتر است پارت‌ها در سیستم بین 30 تا 40 خط و در گوشی بین 50 تا 60 خط باشد) 

در هدفمندی سازی پارت‌ها به خوبی عمل کردید و پارت های اضافه‌ای نداشتید.

15-* رعایت و شرع قانون اسلامی و نکات اخلاقی*

🌟 1- ممنوعات 2-فحاشی در سیر رمان

مشاهده نشد.

16-*سخن منتقد*

خسته نباشی فرزندم^^

به عنوان یک خواننده و منتقد از خوندن رمانت لذت بردم و خوشبختانه رمانت ایرادات خیلی خیلی کمی داشت*-*

به خودت افتخار کن فرزندم^^

با آرزوی موفقیت فراوان، آرمیتا، منتقد رو به پیشرفت انجمن^~^

ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

 

 • لایک 3
 • تشکر 1
 • غمگین 1
لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

3 ساعت قبل، مدیر منتقد گفته است:

نقد اولیه رمان سرگشته دیار

ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

1-*عنوان رمان*(دارای 5 ملاک)

🔥1.نام رمان چیست؟🔥

🌟عنوان رمان جز اولین مواردی است که مخاطب می‌بیند و همچنین عنوان یک رمان، نمایانگر ایده‌ی کلی است.

🔥2- کلیشه ای نبودن نام رمان:🔥

🌟عنوان رمان اهمیت بالایی برای جذب مخاطب دارد پس نباید از کلمات کلیشه‌ای یا مفهوم تکراری،تشکیل شده باشد. 

عنوان دو بخشی شما، به خوبی از تکرارها دور بود و استفاده از کلمات مترادف اما آشنا، ساختار عنوان را جذاب و هوشمندانه کرده است. کلمات انتخابی شما، به خوبی باهم ترکیب شدند و ترکیب بسی زیبا و جذابی را پدید آوردند.

🔥3- همخوانی با محتوای رمان+ انتقال حس:🔥

🌟ژانرها باید نمایانگر عنوان باشند و عنوان، باید حداقل با ژانر اول همخوانی داشته باشد.

در ذهنم، "سرگشته دیار" دو معنا دارد که این معنا با حسی که از عنوانتان گرفتم یکسان است. ساده‌‌ترین معنا، اواره شدن یک شخص از دیارش میباشد که اشاره به رفتن جیران از شهری به شهر دیگر دارد. اما عمق همخوانی عنوان با محتوا چقدر می‌باشد؟ عمق این همخوانی با توجه به معنای "سرگشته" بسیار کم می‌باشد . درواقع عنوان انگار بیشتر با یک اتفاق سطحی همخوانی دارد تا بطن رمان . معنای سرگشته( مانند اواره، سرگردان و...) وایب های منفی‌ای دارند که می‌توان نشان از دردمند بودن کلمات هم داد. با توجه به معنای این کلمه، انتظار می‌رود که جیران سختی‌های زیادی را به دور از دیار خود می‌کشد. البته تا کنون محتوا چندان جلو پیش نرفته است پس شاید این مورد را در ادامه ببینیم.

همچنین عنوان میتواند استعاره از دور ماندن از معشوق یا یک فرد مهم باشد که اگر معنای انتخابی شما این باشد، باید ایستاده دست زد. چرا که معنای واقعی عنوان در بطنش است نه در سطح. البته اگر هم نباشد موردی ندارد، به هرحال عنوان شما جذابیت خود را دارد.

🔥4- :همخوانی با ژانر رمان

🌟 اگر معنای عنوان، مورد اولی باشد که بنده در بالا ذکر کردم، اسم بیشتر با تراژدی همخوانی دارد اما اگر معنای دوم منظور شما باشد، عنوان از هردو ژانر همخوانی لازم را دارد.

🔥5-اندازه ی نام رمان:🔥

🌟اندازه عنوان،طبق ملاک انجمن، بهتر است بین 2 الی 4 بخش باشد. عنوان دو بخش بود که اندازه‌ی مناسبی داشت.

2-*خلاصه*(دارای سه ملاک)

🔥1-خلاصه چیست؟ 🔥

🌟خلاصه بیانگر بخش کوچکی از ایده‌ی رمان و اتفاقات رمان است که خواننده با خواندن خلاصه، تصمیم می‌گیرد رمان را بخواند یا نه.

🔥2-محتوای خلاصه 🔥

🌟همانطور که در بالا گفتم، خلاصه‌ی رمان نقش مهمی برای جذب مخاطب دارد. محتوای کلی یک خلاصه رو بخشی از اطلاعات رمان شکل میدهد.نویسنده در این راه باید از نوشتن خلاصه‌ی تکرای و کلیشه‌ای پرهیز کند. بنده در ادامه خلاصه‌ی شما را از نظر:1.شروع خلاصه 2.اطلاعات خلاصه 3.ایجاد احساس کنجکاوندگی 4.زیبانویسی

1.شروع خلاصه

🌟شروع خلاصه باید به اندازه‌ی محتوای کلی خلاصه جذاب و بدون کلیشه باشد. 

اگر با یک خواننده که خوراکش رمان هایی با خلاصه های واضح و روشن است، روبرو شوید، مسلما به هیچ عنوان جذب شروع خلاصیتان نمی‌شود. چرا که حتی در شروع، نویسنده باید اطلاعاتی از اتفاقات رمان بدهد یا حداقل پیش‌زمینه‌ای برای جمله‌ی بعدی که دارای اطلاعات است، آماده کند. 

به شما توصیه میکنم شروع خلاصه‌ی خود را عوض کرده و جمله‌ای که دارای اطلاعاتی از ایده و اتفاقات رمان است را جایگزین کنید.

2.اطلاعات خلاصه

🌟اطلاعات یک خلاصه‌ی خوب نباید بخش مهم یا ایده‌ی اصلی رمان را لو بدهد و در کنار لو ندادن ایده، باید آنقدری جذاب باشد که مخاطب را به سمت رمان بکشاند. 

اطلاعات! اطلاعاتی از اتفاقات رمان که هیجان مخاطب را برانگیخته کند و اطلاعاتی از ایده که خواننده را مجذوب رمان سازد. خلاصه اطلاعات دارد اما به علت روش شما برای دادن اطلاعات، یعنی روش غیرمستقیم با پیچش جملات و استفاده از تشبیه ها، اطلاعات چندان به چشم نمی آیند. 

همچنین غیرمستقیم گویی، چندان جذاب نیست. اگر شما عاشقی جیران و آرتین و پرستاری از تورال مرموز و بعضی از اطلاعات دیگر را در خلاصه بیاورید، اثرش روی خواننده بیشتر خواهد بود تا اینکه اطلاعات را غیرمستقیم بدهی.

3.ایجاد احساس کنجکاوندگی.

🌟 اگر نویسنده بتواند اطلاعات خوب و جذابی را در اختیار مخاطب قرار دهد، می‌تواند در خواننده احساس کنجکاوی را به وجود بیاورد. 

بخاطر روش نادرست، خلاصه شما فاقد این احساس می‌باشد. با

4.زیبانویسی

🌟زیبانویسی یک متن، بستگی به توانایی و قلم نویسنده دارد که به متن زیبایی می‌بخشد.

زیبانویسی یکی از پوئن های مثبت متن شماست. تشبيه ها جدید و جذاب هستند و نبود آرایه‌های تکراری و جمله‌های کلیشه‌ای، پوئن مثبتی برای متن شماست

🔥3.اندازه خلاصه 🔥

🌟اندازه ی خلاصه بستگی به خود نویسنده دارد اما طبق معیار انجمن، خلاصه بهتر است بین 5 الی 10 خط باشد. اندازه خلاصه مناسب است.

3.*مقدمه‌ی رمان*(دارای سه ملاک)

🔥1-مقدمه چگونه است؟ 🔥

🌟مقدمه یعنی نوشته ای از دل رمان که احساسات خواننده را به بازی بگیرد. نویسنده برای مقدمه میتواند از شعر، اهنگ، دلنوشته و یا دست نوشته ی خودش استفاده کند

🔥2-محتوای مقدمه 🔥

🌟محتوای مقدمه بهتر است جذاب، دارای همخوانی با محتوا و ژانرها باشد. 

شما برای مقدمه از شعر استفاده کردید که محتوای مقدمه جذاب و به دور از کلیشه میباشد. همچنین جملات و کلمات، از سطح بالایی برخوردارند اما تا کنون همخوانی ای میان محتوا ندیده‌ام اما مقدمه با هردو ژانر و عنوان همخوانی داشت

🔥3-اندازه مقدمه 🔥

🌟اندازه ی مقدمه هم مثل خلاصه باید متوسط باشد نه کوتاه و نه خیلی بلند( هرچند این مورد سلیقه است و بیشتر خوانندگان مقدمه ی بلند می پسندند) 

اندازه مناسب بود.

4.*ژانر رمان*(دارای 3 ملاک)

🔥ژانر چیست؟-1🔥

🌟 ژانر یا گونه قالب داستان است و باید اتفاقات و حوادث، تکیه بر آن خلق و نوشته شود.

🔥2-همخوانی ژانر با محتوای رمان 🔥

🌟 تمامی ژانرها،با همان ترتیبی که نویسنده نوشته است، باید در محتوای رمان مشخص شده و همخوانی داشته باشند.

ژانر عاشقانه که ژانر اول شماست، به خوبی در محتوا دیده شده و لیاقت اولین ژانر بودن را دارد. رابطه‌ی عاشقانه‌ی جیران و ارتین از همان اول، راه شما را برای عاشقانه‌نویسی هموار تر کرده است چرا که دیگر نیاز به مقدمه‌چینی و اتفاقاتی که کاراکتر عاشق هم بشند، نیست. هرچند که در ژانر عاشقانه، نیازمند موانعی است که دو معشوق از هم دور شوند که امیدوارم در آینده شاهد چنین موردی و رشد عشقی جیران و ارتین هم باشیم.

دومین ژانر شما تراژدی می‌باشد که من تنها چنین ژانری را در رمان ندیدم، بلکه خبری از اتفاقاتی که شاید در اینده به واسطه‌یشان رمان تراژدی شود هم نبود. هرچند که شاید در آینده این ژانر هم پدیدار شود برای همین چندان سختیگری روی اولویت ژانر نمی‌کنم(چرا که رمان حتی به اواسط خود هم نرسیده است)

همچنین با توجه به اتفاقاتی که برای تورال افتاده است، گمان می‌رود که رمان ریشه‌هایی از ژانر اجتماعی هم داشته باشد. البته به این معنا نیست که رمانتان ژانر اجتماعی داشته باشد، اگر اتفاقاتی که برای تورال افتاده است، ارتباط با دردهای جامعه دارد، می‌توانید چنین ژانری را ژانر اخر رمانتان قرار بدهید.

🔥3-ژانر صحیح 🔥

🌟 ژانر رمان باید صحیح باشد. برخی از ژانر های صحیح: عاشقانه، تخیلی، طنز، اجتماعی، تراژدی، تخیلی-فانتزی، پلیسی و...

هر دو ژانر صحیح بودند. 

5.*جلد رمان*(دارای 3 ملاک)

🔥1-همخوانی با ایده رمان 🔥

🌟جلد رمان باید با ایده و محتوا همخوانی داشته باشد. جلد به خوبی با ایده، محتوا و عنوان رو همخوانی دارد و ساختمان ها می‌تواند نشانه‌ی شهر جدیدی باشد که جیران اکنون زندگی می‌کند.

🔥2-ترکیب رنگی جلد 🔥

🌟ترکیب رنگی جلد، بهتر است با ژانرها و تم رمان همخوانی لازم را داشته باشد. ترکیب رنگی به خوبی رعایت شده است و هاله های سیاه اطراف جلد، شاید نمایانگر دردهای جیران و ژانر تراژدی در آن شهر باشد. اما تیف رنگی جلد بیشتر به ژانر اجتماعی می‌خورد.

🔥3.کیفیت و زیبایی عکس ها 🔥

🌟 زیبایی عکس و همینطور جلد، یکی از موارد جذب مخاطب به رمان است برای همین بهتر است که عکس ها، از جذابیت و کیفیت برخوردار باشند.

کیفیت عکس با استفاده از فونت و افکت ها، تبدیل به جلدی جذاب شده است که می‌تواند چشم هر بیننده‌ای را جذب کند. 

6-*شروع رمان*(دارای 3 ملاک)

🔥1-کلیشه‌ای نبودن شروع رمان 🔥

🌟نویسنده باید برای شروع رمان خلاقانه عمل کند و از ایده های کلیشه ای مثل بیدار شدن کاراکتر اصلی یا زنگ خوردن گوشی استفاده نکند تا خواننده رو فراری بدهد. 

شروع، با فضاسازی از محیط آغاز شد. این شروع با توجه به فضاسازی، می‌توانست شروع جذاب و طوفانی ای باشد اما متأسفانه به علت ضعف در فضاسازی، شروع آنچنان که باید باشد، نبود که در قسمت فضاسازی ایرادات را ذکر خواهم کرد.

همچنین کمبود کشمکش درونی، تردید جیران برای رفتن به سوپرمارکت را بسیار مصنوعی کرده است. تردید او را نشان و گسترش دهید. بگذارید خواننده هم مانند جیران دچار تردید شود و برای جواب آخر او، کنجکاو گردد. 

همچنین شما میتوانستید با اضافه کردن توصیف احساسات بیشتر و بیان افکارات او، این صحنه و شروع را جذاب کنید. در مجموع شروع معمولی بود اما با رفع اشکال، شاید این شروع جذاب شود. 

 

🔥2-میزان سقوط و اوج 🔥

🌟یعنی اهمیت دادن زیاد به چیزی که زیاد اهمیت ندارد و اهمیت ندادن به چیزی که زیاد اهمیت دارد. خوشبختانه در این قسمت به خوبی پیش رفتید و مسئله‌های پیش‌پا افتاده را بزرگتر نکردید یا حتی بلعکس.

🔥3-جذب مخاطب 🔥

🌟شروع رمان به غیر از کلیشه ای نبودن، باید جذاب و گیرا باشد تا خواننده را ترغیب به خواندن باقی خطوط کند. همانطور که گفتم، با توجه به ضعف در فضاسازی و توصیفات، شروع معمولی بود اما شاید بخاطر قلمتان خواننده جذب رمانتان شود. 

7-*سیر رمان*(دارای 3 ملاک)

🔥1-توضیح سیرها 🔥

🌟روند یک رمان باید در طول رمان یکسان باشد.

سیر تند: زمانی که نویسنده از نوشتن توصیفات و... پرهیز کند، سیر رمان تند می‌شود .

سیر کند: زمانی که نویسنده اضافه نویسی و... کند، سیر رمان کند می‌شود.

سیر معمولی: سیر معمولی معیار ما برای نوشتن است که سیری بین سیر کند و تند می‌باشد. 

سیر معمولی بود.

🔥2-ثابت نگه داشتن سیر 🔥

🌟نویسنده در طول نوشتن باید سیرش را ثابت نگه دارد. سیر شما در تمامی محتوا، متعادل بود و تغییری نکرد.

🔥3.بررسی ژانر ها در سیر رمان 🔥

🌟سیر رمان باید با ژانر رمان همخوانی داشته باشد. در طول سیر ژانر و اتفاقات عاشقانه به خوبی قابل رؤیت بود.

8-*عناصر مهم رمان*(دارای 6ملاک)

🔥1-پیرنگ 🔥

🌟اتفاقات یک رمان باید دارای دلیل منطقی و نتیجه‌ی منطقی باشد. هیچگونه از اتفاقات ها، نباید بدون دلیل رخ بدهند.

ما دو نوع پیرنگ داریم:

1- پیرنگ باز: پیرنگی که نویسنده اغلب قصد حل کردن پیچیدگی رمانش رو ندارد.

2- پیرنگ بسته: پیرنگ بسته محور استدلال‌ها نظم ساختگی است، این پیرنگ بیشتر برای رمان‌هایی استفاده می‌شود که گره‌گشایی قطعی دارد. 

پیرنگ شما بسته میباشد که در آینده شاهد گره‌گشایی های گره‌ها خواهیم بود.

❄️پیرنگ از نظر کیفیت به سه دسته تقسیم می‌شود :

☄️1- کنش و واکنش: یعنی برای وقوع اتفاقات، دلایل منطقی ای وجود داشته باشد. خوشبختانه بسیاری از اتفاقات رمان شما، دلایل منطقی داشتند و شما به خوبی توانستید دلایل اتفاقات و حتی تصمیمات جیران را نشان دهید تا جایی که دیگر جای شکی بر این مورد باقی نمی ماند. 

به خوبی توانستید دلیل قبولی جیران برای پرستاری از تورال آن هم بعد اتفاقات را نشان دهید. 

البته اتفاقاتی هم وجود دارد که فعلا بخاطر نبود گره‌گشایی، نمی‌توان از نظر پیرنگ بررسی کرد مانند زندگی تورال.

☄️2-انگیزه احساسی: یعنی کاراکتر ها با توجه به اخلاقیاتی که نویسنده برایشان در نظر گرفته رفتار کنند. 

با توجه به اینکه رمانتان زیاد پیش نرفته است، فعلا در این زمینه خوب پیش رفتید.

☄️3-دلیل: یعنی کاراکتر برای حل مشکلاتش از راه حل های ساده استفاده کند نه راه‌حل های پیچیده که صرفا خطوط رمان را زیاد کنند. 

در این قسمت هم مشکلی ندیدم و تمامی اتفاقات و دلیل ها بر حسب منطق بودند.

🔥2-زاویه دید 🔥

🌟منظره‌ای است که مخاطب از طریقش به داستان نگاه میکند. انواع زاویه دید :1. اول شخص 2. دوم شخص 3.سوم شخص و دانای کل که زیرمجموعه ی سوم شخص می‌باشد.

زاویه دید شما اول شخص می‌باشد. یکی از اصولی ترین نکات اول شخص این هست که نویسنده نمی‌تواند در رمان خواننده را مخاطب قرار بدهد. متاسفانه شما در رمانتان بارها این کار را کرده‌اید که بنده چند نمونه مثال میزنم:

"درش دست بر روی شانه‌ی پسر نهاده بود و افتخار و مهر را یک‌جا می‌توانستی در نگاهش نسبت‌ به آرتین حس کنی؛"

"در همان نگاه اول مجذوب مهربانی و محبتی که در چشمانش هویدا بود می‌شدی! رفتار این دختر به‌ شدت زیبا و خانمانه بود. آن‌قدر با لطافت و ظرافت سخن می‌گفت که ناخودآگاه برای شنیدن حرف‌هایش گوش فرا می‌دادی"

" که شک می‌کردی همان آدم چند دقیقه‌ی قبل است.

هم نمی‌توانستی نادیده بگیری.." 

مورد بعدی اشراف(میزان آگاهی خواننده نسبت به احساسات، کنش ها و... کاراکتر اصلی و فرعی) و حس همزادپنداری می‌باشد. 

در این زمینه می‌توان گفت تقریبا خوب پیش رفتید اما در بعضی از صحنه‌ها، به علت استفاده نکردن صحیح از اشراف و نداشتن توصیف احساسات، نتوانستید به خوبی احساس همزادپنداری را ایجاد یا در اشراف به خوبی عمل کنید. 

زمانی که آرتین به ای تکین گفت که او را به پسری بی پدر و مادر نمی‌دهد، ما شاهد احساسات جیران بودیم اما افکارات او در مورد آرتین را نه! اینکه او اینگونه برخورد کند طبیعی می‌باشد اما اینکه بدون مقدمه، بدون بیان افکارات این چنین واکنش نشان دهد، میزان همزادپنداری را سخت کرده است. 

هنگام صحبت های آرتین، افکارات جیران را نسبت به این موضوع بیان کنید تا هم از اشراف کامل استفاده کرده باشید و هم ایجادهمزادپنداری.

یکی دیگر از نکات اول شخص این می‌باشد که کارامتر اصلی نمی‌تواند با اطمینان از احوالات درونی باقی کاراکتر ها، چیزی بگوید که شما به خوبی توانستید به عین نکته عمل کنید؛ نکته‌ای که خیلی از نویسندگان نودهشتیا به آن عمل نمی‌کنند. 

تنها در یک صحنه این مورد را رعایت نکردید:

"از طرفی نمی توانست به خواهرش نه بگوید و از طرفی هم به آن مرد ناآشنا پاسخ بله! گیر افتاده بود و سردرگمی لحظه‌ای خیابان طویل افکارش را ترک نمی کرد" 

بنده بعد از خواندن این جمله یک لحظه احساس کردم که زاویه دید دانای کل میباشد نه سوم شخص! 

🔥3-لحن 🔥

🌟برای تایپ رمان ما سه لحن داریم داریم،1- ادبی( که مونولوگ و دیالوگ به صورت ادبی نوشته میشود) 2- گفتاری(که مونولوگ و دیالوگ هردو به صورت گفتاری نوشته می‌شوند ) 3- معیار( مونولوگ ها به صورت ادبی و دیالوگ ها به صورت گفتاری نوشته می‌شونو). لحن رمان باید تا آخر رمان یک‌جور باقی بماند. 

لحن رمان شما معیار میباشد که به خوبی از پسش بر آمدید.

🔥4-فضاسازی 🔥

🌟فضاسازی یکی از زیبایی های رمان می‌باشد که وجودش در تمامی خطوط و صحنه‌ها، الزامیست. نویسنده برای فضاسازی می‌تواند از حواس پنجگانه، آب و هوا و... استفاده کند. 

صحنه‌های به خصوصی در رمان نداشتید که نیازمند یک فضاسازی کامل و گسترده باشد و کارتان در صحنه های کوچک معمولی برای فضاسازی خوب بود. تنها مشکل در فضاسازی رمان دیده میشود:

در پارت اول رمان، شما تا مقداری فضای بارانی را توصیف کردید اما انقدری که باید قوی نبود که بنده به خوبی بتوانم آن فضای بارانی و خلوت را تصور کنم. فضاسازی شما از آن مکان تنها باران بود که میتوانستید خیلی بهتر احساس بارانی بودن هوا را وصف کنید. 

از صدای بخورد باران به خیابان بنویسید، قطره هایی که صورت جیران را خیس می‌کنند و حتی خیسی چادرش که او را معذب می‌کند. می توانید خیلی بهتر از این ها فضاسازی کنید.

 

🔥5-شخصیت 🔥

🌟شخصیت پردازی یکی از عناصر مهم رمان‌نویسی می‌باشد. هرچقدر که شخصیت‌پردازی شخصیت‌ها، قوی‌تر باشد، رمان و رفتارهای کاراکترها واقعی‌تر به نظر می‌رسد.

❄️انواع شخصیت ها:

☄️ شخصیت قالبی: شخصیت‌های قالبی دارای کنش واکنش های قابل پیش‌بینی و کلیشه‌ای هستند.

☄️شخصیت قراردادی: شخصیت های قراردادی خلق و خو، فرهنگ، لهجه و باور های قدیمی دارند مانند مامان بزرگ ها و پدر بزرگ ها.

☄️شخصیت نوعی: این دسته از شخصیت ها قشر خاصی از جامعه هستند که رفتار، طرز پوشش،عقایدهایشان و... آن‌ها را از سایرین متمایز می‌کند.

☄️شخصیت تمثیلی: شخصیت هایی هستند که نویسنده برای به وجود آوردنشان از شخصیت های معروف استفاده کرده است.

شخصیت نمادین: شخصیت‌های نمادین، کاراکترهای ماندگار رمان هستد.

☄️شخصیت همه جانبه: در این دسته، نویسنده تمام اخلاقیات، عقایدها، باورها و... کاراکتر را خودش شکل می‌دهد.

خوشبختانه تا به اینجای رمان، شخصیت هایتان همه جانبه بودند که نشان از جدید و متفاوت بودنشان می‌دهند. شخصیت پردازی تا به اینجای رمان قابل تایید می‌باشد(هرچقدر که قوی بودن شخصیت پردازی را فعلا نمی‌توانم بگویم چرا که رمان تازه وارد بخش میانی شده است) اما با این وجود، شخصیت ها اخلاقیات و روحیات متفاوتی دارند.

اینکه آمدید و وجه دیگر آرتین را نشان دادید، یکی از مواردی است که بسیار کم در انجمن می‌بینم و واقعا بسیار خوب است که وجه دیگر اترین که یک‌جورهایی منفی می‌باشد را نشان دادید.

همچنین تاکنون رفتار ضدنقیضی از کاراکتر ها ندیدم که یک پوئن مثبت محسوب می‌شود.

مورد بعدی رشد کاراکترها است. رمان شما تازه وارد بخش میانی شده است و با توجه به تصورات من، تنها دو الی سه بخش با بخش شروع فاصله دارد برای همین بروز تغییرات در رمان شما فعلا زود می‌باشد که امیدوارم این مورد در نقد حرفه‌ای مورد بررسی قرار بگیرد.

6-روایت 🔥

🌟روایت به معنای توضیح دادن اتفاقات رمان می‌باشد این قسمت از دو نظر 1. روایت 2. صحنه بررسی خواهد شد.

1-روایت: روایت شما، یکی از مواردی است که تعلیق و هیجان رمان را کم کرده. نوع روایت شما مشکلی ندارد اما استفاده شما از تلخیص برای برخی از صحنه‌ها، موجب حذف شدن تعلیق می‌شد. 

زمانی که ایتکین ماجرای عاشقی خود را بازگو کرد، شما از تلخیص استفاده کردید. میتوانستید به جای خلاصه نویسی همان صحنه را با گفتگو هارا بنویسید و با توجه به گفتگوها، تعلیقی ایجاد کنید که مخاطب کنجکاو ادامه‌ی ماجرا شود و بتواند واقعا عاشق بودن ای تکین را درک و برای او دلسوزی کند. دلسوزی کردن و همزادپنداری تنها برای کارامتر اصلی نیست، بلکه نیاز است که خواننده با باقی کارامتر ها هم همزادپنداری لازم را کند. 

همچنین زمانی که ملیحه خانوم برای جیران دردودل کرد و در میان گفتگوهایش، کسی را نفرین کرد هم از تلخیص استفاده کردید. بخاطر تلخیص آن صحنه برای من کم اهمیت و معمولی به نظر آمد. اگر شما صحنه را روایت می‌کردید، مسلما خواننده کنجکاوتر میشد که ملیحه خانم چه کسی را نفرین می‌کند؟ تا اینکه صرفا از طرف جیران بگویید که ملیحه خانم کسی را نفرین کرد. 

2-صحنه: خوشبختانه اتفاقات جذابیت و تازگی خود را داشتند که یکی از پوئن های مثبت رمان شما محسوب می‌شود. همچنین بیشتر ملاک های صحنه مثل داشتن هدف را، رعایت کردید که همین جذابیت صحنه‌ها را دوچندان کرده است. 

اما، اما! صحنه‌ی برخورد تورال و جیران ان هم برای اولین بار، هنوز جای کار دارد. به خوبی نتوانستید آن صحنه را صحنه پردازی کنید. توصیف احساسات مثل ترس، تعجب و... کمرنگ بود و همچنین کمرنگ بودن حضور ملیحه و آقای سعیدی هم، باعث شد صحنه کمی از جذابیت خود را از دست بدهد. از فریاد ها و گفته‌های آقای سفیدی و ملیحه خانم بنویسید، سعی کنید در آن صحنه دیالوگ های بیشتری برای تورال بنویسید که بیشتر مخاطب و جیران را شوکه و مبهوت کنید. 

9-*توصیفات*(دارای 5 بخش)

🔥1-مکان 🔥

🌟نویسنده وظیفه دارد مکان‌های موجود در رمان را توصیف کند و مکان را به مخاطب بشناسد. تمامی مکان‌های رمان، به خوبی توصیف شده و به اندازه بودند که همین ترسیم کردن مکان هارا برای من راحت کرد.

🔥2-توصیف ظاهر 🔥

🌟توصیف کردن شکل ظاهری کاراکترها، مثل توصیف چهره، لباس و... به خواننده کمک می‌کند تا وقایع را بهتر توصیف کند. در توصیف ظاهر هم خیلی عالی پیش رفتید اما برای توصیف همه‌ی کاراکترها، از یه روش استفاده کردید و در نگاه اول، آن ها را توصیف کردید. توصیف کردن کاراکتر ها آن هم در نگاه اول بد نیست، اما استفاده زیاد از آن، باعث کاهش جذابیت می‌شود. بگذارید خواننده برای چهره‌ی کاراکترها کنجکاو شود، کنجکاوی او را زود سیراب نکنید. 

همچنین در ابتدا موهای ای تکین را خرمایی توصیف کردید اما سپس گفتید طلایی مي‌باشد. حال خرمایی یا طلایی؟ 

و در آخر، بعد از آن اتفاقی که بین تورال و جیران افتاد، جیران با چه وضعی وارد خانه شد که ای تکین مبهوت ماند؟ مثلا صورتش از ترس سفید شده بود یا چادرش را خاک با خود حل کرده بود؟

🔥3-توصیف احساسات 🔥

🌟توصیف احساسات مهمترین بخش توصیفات می‌باشد. نویسنده در صحنه‌های مهم، باید احساسات کاراکتر را به مخاطب نشان و انتقال داد. در این قسمت میتوانید خیلی بهتر پیش بروید. مثلا زمانی که تورال جیران را از خانه بیرون کرد، نبود توصیف احساسات خیلی به چشم می‌خورد. او شوکه بود؟ درست! اما نتوانستید شوکه بودنش را به خوبی نشان دهید. همچنین بخاطر فشار دستان تورال، احتمالا جیران دردی را حس کرده است اما بنده جمله‌ای را ندیدم که نشان دهد جیران دارد درد می‌کشد. 

همجنین در صحنه‌ی ابتدایی، میتوانستید ترس جیران از خیابان خلوت و نگرانی او را خیلی پررنگ تر نشان دهید.

🔥4-توصیف حالات 🔥

🌟توصیف حالت به معنای وصف حرکات کاراکترها میباشد. بنده این قسمت را به دو قسمت تقسیم می‌نمایم:

1.توصیف میمیک صورت

🌟 در این قسمت هم عالی پیش رفتید. با نوشتن توصیف میمیک صورت بسیار عالی توانستید صحنه‌هارا واقعی جلوه دهید.

2.توصیفات قبل دیالوگ

🌟خوشبختانه قبل تمامی دیالوگ ها، توصیف و فضاسازی بود که توانستید با اینکار، از خشک شدن دیالوگ ها جلوگیری کنید.

🔥5-توصیف زمان 🔥

🌟وصف زمان در صحنه‌ها را، توصیف زمان می‌گویند.

یکی دیگر از نکات مثبت شما این است که در تمامی صحنه ها، با روش های مختلف زمان را نشان دادید.

10-*بهره گیری از آرایه های مهم ادبی*(دارای 4 قسمت)

1.پارادوکس: زمانی که دو کلمه‌ی متضاد کنار هم قرار بگیرند،ارايه‌ی پارادوکس شکل می‌گیرد.

2.تشبیه: تشبیه یعنی چیزی یا کسی را به کسی یا چیزی تشبیه نماییم.

3. استعاره: استعاره یک واژه و عبارتی است که به جای عبارت دیگه ای قرار می‌گیرد

4. حس امیزی: به معنای ترکیب "حس" با یک کلمه‌ی دیگر است مانند خبر تلخ.

🌟 در رمان، از تشبیهات زیبا و جذاب و حس آمیزی استفاده کردید. مقدار آرایه‌ها به اندازه بود که همین به زیبایی قلم شما افزوده است.

11-*تکرار*(شامل سه بخش)

🌟1-تکرار حروف و علائم 2- تکرار کلمات 3- تکرار افعال

در رمان نباید حروف را تکرار کنیم مانند «هههه» و یا یک کلمه را مدام در یک بند یا پارت به کار ببریم و علائم هم همینطور مثلا «!!!!»

یا: « چی چی میخوای؟»

مشاهده نشد.

12-*رعایت فعل و فاعل در متن*

🌟 در متن اغلب فعل باید اخر جمله قرار بگیرد.البته برای دیالوگ ایرادی ندارد فعل وسط جمله باشد. 

ایرادی مشاهده نشد.

13-*دیالوگ و مونولوگ*(شامل 3ملاک)

🔥1-دیالوگ و مونولوگ چیست؟ 🔥

🌟 مونولوگ: تک‌گویی یا مونولوگ یکی از شگردهای ادبیات داستانی و هنرهای نمایشی است که در آن شخصیت داستان، وصف و درددلی را به تنهایی، خطاب به خود یا بینندگان و شنوندگان، عرضه می‌کند و در برابر دیالوگ قرار می‌گیرد.

دیالوگ: گفتگویی که بین دو یا چند کاراکتر صورت می‌گیرد را دیالوگ می‌گویند.

🔥2-بررسی دیالوگ ها 🔥

🌟 نویسنده برای دیالوگ نویسی، باید از نوشتن دیالوگ های روزمره‌ای و معمولی جلوگیری کند و به جایش دیالوگهای جذاب که سیر را به خوبی پیش می‌برند را بنویسد.  

خوشبختانه بیشترین دیالوگ ها دارای احساس بودند و در سطح معمولی رو به بالا بودند که همین سطح دیالوگ هارا بیشتر کرده است. 

فقط اینکه دیالوگ هایتان یک مقدار طولانی می‌باشد. برای اثر گذاری بهتر، بهتر است که دیالوگ ها کوتاه اما پر محتوا باشند. 

🔥3-بررسی مونولوگ ها 🔥

🌟اغلب، حجم مونولوگ باید بیشتر از دیالوگ ها باشد. 

اندازه‌ی مونولوگ‌ها نسبت به دیالوگ ها، مناسب بود.

14-* عایت و هدفمند سازی پارت ها*(شامل دو بخش)

🌟1-هدفمندی سازی پارت ها 2-حجم پارت ها(بهتر است پارت‌ها در سیستم بین 30 تا 40 خط و در گوشی بین 50 تا 60 خط باشد) 

در هدفمندی سازی پارت‌ها به خوبی عمل کردید و پارت های اضافه‌ای نداشتید.

15-* رعایت و شرع قانون اسلامی و نکات اخلاقی*

🌟 1- ممنوعات 2-فحاشی در سیر رمان

مشاهده نشد.

16-*سخن منتقد*

خسته نباشی فرزندم^^

به عنوان یک خواننده و منتقد از خوندن رمانت لذت بردم و خوشبختانه رمانت ایرادات خیلی خیلی کمی داشت*-*

به خودت افتخار کن فرزندم^^

با آرزوی موفقیت فراوان، آرمیتا، منتقد رو به پیشرفت انجمن^~^

ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

 

سلام منتقد کبیر

خیلی خیلی ممنون بابت نقد به جا و عالی و قشنگت. دستت درد نکنه، بابت ویرایش و نوشتن ادامه رمان خیلی کمکم می کنه. انتظار یه همچین نقد پر و پیمونی از آرمیتا کبیرمون داشتم. ایشالا به کمک نقد تو ایراد هایی رو که گفتی هم ویرایش می کنم.

باعث خوشحالیمه آرمیتا جان (✷‿✷) 

خسته نباشی:)

@Armiti

3 ساعت قبل، مدیر منتقد گفته است:

ممنون مدیر جان*_*

بی زحمت تاپیک رمانم رو باز کنید♡

 • لایک 4
 • غمگین 1

.....تا خدا بنده نواز است، به خلقش چه نیاز؟! 

می کشم ناز یکی، تا به همه ناز کنم....‌

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

15 ساعت قبل، Ghazalehꨄ︎ گفته است:

سلام منتقد کبیر

خیلی خیلی ممنون بابت نقد به جا و عالی و قشنگت. دستت درد نکنه، بابت ویرایش و نوشتن ادامه رمان خیلی کمکم می کنه. انتظار یه همچین نقد پر و پیمونی از آرمیتا کبیرمون داشتم. ایشالا به کمک نقد تو ایراد هایی رو که گفتی هم ویرایش می کنم.

باعث خوشحالیمه آرمیتا جان (✷‿✷) 

خسته نباشی:)

@Armiti

ممنون مدیر جان*_*

بی زحمت تاپیک رمانم رو باز کنید♡

هق خرذوق گشتم*-*

 • لایک 4
 • غمگین 1
لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

مهمان
این موضوع برای عدم ارسال قفل گردیده است.
 اشتراک گذاری

×
×
 • اضافه کردن...