رفتن به مطلب
انجمن نودهشتیا
  • ثبت نام

معرفی و نقد رمان فصل پلیکان‌ها | زهرا. ا. د. کاربر انجمن نودهشتیا

Z.A.D
 اشتراک گذاری

ارسال های توصیه شده

• کاربر منتخب

نام  رمان: فصل پلیکان‌ها

نویسنده: زهرا. ا. د.

هدف: علاقه به نویسندگی و به اشتراک گذاشتن رمان‌هام

ساعت پارت‌گذاری: نامعلوم

خلاصه: کاوه، فرزند خانواده متمولی است که  با گذشتن از عشق و علاقه‌اش، مسئولیت زیادی را در خانواده، بعد از مرگ برادرش به عهده می‌گیرد اما در برابر آخرین خواسته خانواده که ازدواج با همسر برادر مرده ‌اش است، مقاومت می‌کند.  برای فرار از این خواسته، به ناچار مسیری را انتخاب می‌کند که شک و بی‌اعتمادی در آن انتظارش را می‌کشد. 

مقدمه: آواز گوشخراش پلیکان‌ها از دور به گوش می‌رسد. آوازی که نشان از اعتراض به سرنوشتشان دارد. سرنوشتی که با فداکاری بی انتها نوشته شده است. فداکاری که در آن مادر خانواده، خون خود را به بچه‌های مرده‌اش می‌بخشد تا زنده شوند. صدای آواز گوشخراش پلیکان‌ها هر لحظه بلندتر و بلندتر از قبل می‌شود. گویی می‌خواهند به تمام دنیا اعلام کنند که اگر چاره‌ای داشتند مسیر دیگری را برای زندگی برمی‌گزیدند.

ویرایش شده توسط Z.A.D

روایتی از پستی و بلندی و دام‌های جوانی                                           رمان داو اول   (در حال تایپ: اجتماعی، عاشقانه)

روایتی از رقابتی خونین                                                                              رمان هابیل و قابیل (در حال تایپ: تراژدی، عاشقانه)

روایتی از فرو ریختن حقایقی به سنگینی تل برفی                            داستان کوتاه برف‌کوچ (تکمیل شده: اجتماعی)

روایتی از تنیدن در تارهای ذهن و روح                                                داستان کوتاه تنیده در تار (تکمیل شده: روانشناسی، اجتماعی)

روایتی از غوطه‌وری برای رهایی                                                                داستان کوتاه غوطه‌ور (تکمیل شده: اجتماعی، روانشناسی)

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

• 1 ماه بعد...

سلام راوی @Z.A.D:

امیدوارم حالت خوب باشه و از اینکه نقدت می‎کنم انرژی بگیری و رمانت رو جلو ببری.

راستش بیکار بودم و داشتم سایت رو نگاه می‎کردم که چشمم به نام کاربریت افتاد و بعد اسم فصل پلیکان ها جلوی چشمام یه جورایی پرواز کردن.

پرواز کردن واژه رو گفتم تا بهت بگم چقدر اسم زنده ای رو رمنت بود و چه حس خوبی به من القا می‎کرد پس اسم رمان رو عالی و متناسب با موضوع انتخاب کردی.

به جرئت می‎تونم بگم که اولین رمانی بود که با وجود بلند بودن پارتش باز دلم می‎خواست بخونمش و کسل نشدم، حالا نگی دیگه نمیخونه وا. هر وقت تونستم میخونم تا بهت برسم بعدش ازت میخوام تگم کنی. اما بذار اولین هشدار رو اینجا بهت بدم که پارت هات رو زیاد بلند نکن، خیلی ها مثل من دوست دارن پارت ها رو زود زود برن جلو و طولانی بودنش اذیتمون میکنه.

حالا خلاصه و مقدمه:

خودت هم بهتر میدونی که این دو تا خفن چقدر مهم و حیاتی هستن و واقعا جذاب نوشته بودیش، حالا هی ازت تعریف می‎کنم😄

برسیم به شروع داستانت:

خب اگر بخوام باهات رو راست باشم باید بگم شروعت قابل قبول بود و می‎تونست بهتر باشه راستش شروعی بود که بیشتر نویسنده ها ازش استفاده می کنن ولی اگرچه شروعت متوسط بود و معمولا میگن شروع مهمه ولی مهم اینه در ادامه بتونی جمع و جورش کنی یا نه که تا حدودی انجامش داده بودی.

دومین هشدارم اینجاست که گفتی صاحب گالری فلان خوبه هست ولی مثلا بهش اشاره نکرده بودی که چرا و از کجا میشناختیش!

آیا مشتری ثابت اونجا بوده؟!

آیا با هم همکاری داشتن!

آیا فامیلش بوده؟

بعضی جاها اینجوری زود از بحث پرش می‎زدی که کمی روش مکث کنی عالی میشه.

سیر رمانت در حد تعادل بود و مثل بعضی نویسنده ها تخت گاز نرفتی جلو😅 در کنار سیر عالی؛ قلم خوبت که توصیف شیرین، رعایت علائم نگارشی و حرفه ای گویی هستن نشون میده قلم زیبایی داره و البته که جای پیشرفت زیاد داره.

و آخرین هشداری که میدم اینه:

زهرا خانوم چرا فضاسازی نکردی؟!

من می تونم بگم فضاسازی ضعیف بود و جز اشاره کوتاه به طلاها، کش موی شهریار و داشبورد ماشین دیگه چیزی ندیدم پس سعی کن فضاسازیت رو بهتر کنی تا مخاطب با رمان ارتباط بگیره.

خب دیگه همینا بود حالا خوندم نکاتی دیدم بهت یادآوری می‎کنم.

خوشحال میشم رمان منم بخونی و نقد کنی تا از تجربیاتت بهره بگیرم، منتظرما" اسمش: ده سانت تا قصور".

موفقیات!🌹

ویرایش شده توسط یارا
لینک به دیدگاه

• کاربر منتخب
15 ساعت قبل، یارا گفته است:

سلام راوی @Z.A.D:

امیدوارم حالت خوب باشه و از اینکه نقدت می‎کنم انرژی بگیری و رمانت رو جلو ببری.

راستش بیکار بودم و داشتم سایت رو نگاه می‎کردم که چشمم به نام کاربریت افتاد و بعد اسم فصل پلیکان ها جلوی چشمام یه جورایی پرواز کردن.

پرواز کردن واژه رو گفتم تا بهت بگم چقدر اسم زنده ای رو رمنت بود و چه حس خوبی به من القا می‎کرد پس اسم رمان رو عالی و متناسب با موضوع انتخاب کردی.

به جرئت می‎تونم بگم که اولین رمانی بود که با وجود بلند بودن پارتش باز دلم می‎خواست بخونمش و کسل نشدم، حالا نگی دیگه نمیخونه وا. هر وقت تونستم میخونم تا بهت برسم بعدش ازت میخوام تگم کنی. اما بذار اولین هشدار رو اینجا بهت بدم که پارت هات رو زیاد بلند نکن، خیلی ها مثل من دوست دارن پارت ها رو زود زود برن جلو و طولانی بودنش اذیتمون میکنه.

حالا خلاصه و مقدمه:

خودت هم بهتر میدونی که این دو تا خفن چقدر مهم و حیاتی هستن و واقعا جذاب نوشته بودیش، حالا هی ازت تعریف می‎کنم😄

برسیم به شروع داستانت:

خب اگر بخوام باهات رو راست باشم باید بگم شروعت قابل قبول بود و می‎تونست بهتر باشه راستش شروعی بود که بیشتر نویسنده ها ازش استفاده می کنن ولی اگرچه شروعت متوسط بود و معمولا میگن شروع مهمه ولی مهم اینه در ادامه بتونی جمع و جورش کنی یا نه که تا حدودی انجامش داده بودی.

دومین هشدارم اینجاست که گفتی صاحب گالری فلان خوبه هست ولی مثلا بهش اشاره نکرده بودی که چرا و از کجا میشناختیش!

آیا مشتری ثابت اونجا بوده؟!

آیا با هم همکاری داشتن!

آیا فامیلش بوده؟

بعضی جاها اینجوری زود از بحث پرش می‎زدی که کمی روش مکث کنی عالی میشه.

سیر رمانت در حد تعادل بود و مثل بعضی نویسنده ها تخت گاز نرفتی جلو😅 در کنار سیر عالی؛ قلم خوبت که توصیف شیرین، رعایت علائم نگارشی و حرفه ای گویی هستن نشون میده قلم زیبایی داره و البته که جای پیشرفت زیاد داره.

و آخرین هشداری که میدم اینه:

زهرا خانوم چرا فضاسازی نکردی؟!

من می تونم بگم فضاسازی ضعیف بود و جز اشاره کوتاه به طلاها، کش موی شهریار و داشبورد ماشین دیگه چیزی ندیدم پس سعی کن فضاسازیت رو بهتر کنی تا مخاطب با رمان ارتباط بگیره.

خب دیگه همینا بود حالا خوندم نکاتی دیدم بهت یادآوری می‎کنم.

خوشحال میشم رمان منم بخونی و نقد کنی تا از تجربیاتت بهره بگیرم، منتظرما" اسمش: ده سانت تا قصور".

موفقیات!🌹

سلام عزیزم. 🧡

خیلی خوشحالم که وقت گذاشتی و رمان رو خوندی. این برای من ارزشمنده.

در مورد بلند بودت پارت‌ها من استاندارد سایت رو رعایت کردم. امیدوارم با این وجود باز هم مشتاق باشی تا به خوندن ادامه بدی.

در مورد فضاسازی سعی کردم در ادامه بیشترش کنم ولی توی ویرایش دوباره حتما این نکات رو رعایت می‌کنم و بیشتر توضیحش میدم.

منتظر نقدهای بیشتری ازت هستم. حتما توصیه هات رو به کار می‌گیرم. 💗

روایتی از پستی و بلندی و دام‌های جوانی                                           رمان داو اول   (در حال تایپ: اجتماعی، عاشقانه)

روایتی از رقابتی خونین                                                                              رمان هابیل و قابیل (در حال تایپ: تراژدی، عاشقانه)

روایتی از فرو ریختن حقایقی به سنگینی تل برفی                            داستان کوتاه برف‌کوچ (تکمیل شده: اجتماعی)

روایتی از تنیدن در تارهای ذهن و روح                                                داستان کوتاه تنیده در تار (تکمیل شده: روانشناسی، اجتماعی)

روایتی از غوطه‌وری برای رهایی                                                                داستان کوتاه غوطه‌ور (تکمیل شده: اجتماعی، روانشناسی)

لینک به دیدگاه

عزیزم مقدمه زیر هم باشه بهتر

لینک به دیدگاه

• کاربر منتخب
در 9/9/2021 در 1:19 PM، ملیکا ملازاده گفته است:

عزیزم مقدمه زیر هم باشه بهتر

سلام عزیزم. متوجه منظورت نشدم. @ملیکا ملازاده

لینک به دیدگاه

• 2 هفته بعد...

سلام عزیز خسته نباشی 

رمان زیبایی داری اسم رمان و شروع رمان کاملا دور از کلیشه بود 

خلاصه و مقدمه کاملا زیبایی داشتی 

پارت های رمانت هم تا جایی که خوندم زیبا بودن و مشکل خاصی نداشتن 

امیدوارم بتونی همینطور  قلمت رو ادامه  بدی و زیبا بنویسی 😍😍😘

خوشحال میشم نظرتو در مورد رمانم بدونم جانا

https://forum.98ia2.ir/topic/1579-رمان-کاش-باور-نکرده-بودم-anisoh-کاربر-انجمن-نودهشتیا/?do=findComment&comment=13313

لینک به دیدگاه

• کاربر منتخب
4 دقیقه قبل، ANISO_HADAD گفته است:

سلام عزیز خسته نباشی 

رمان زیبایی داری اسم رمان و شروع رمان کاملا دور از کلیشه بود 

خلاصه و مقدمه کاملا زیبایی داشتی 

پارت های رمانت هم تا جایی که خوندم زیبا بودن و مشکل خاصی نداشتن 

امیدوارم بتونی همینطور  قلمت رو ادامه  بدی و زیبا بنویسی 😍😍😘

خوشحال میشم نظرتو در مورد رمانم بدونم جانا

https://forum.98ia2.ir/topic/1579-رمان-کاش-باور-نکرده-بودم-anisoh-کاربر-انجمن-نودهشتیا/?do=findComment&comment=13313

سلام عزیزم. خوشحال شدم که رمانم رو خوندی و نظرت رو گفتی. حتما وقت کنم رمانت رو می‌خونم. ❤️

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

اشتراک گذاری

• اضافه کردن...