رفتن به مطلب
انجمن نودهشتیا
  • ثبت نام

7 نکته از «مارگارت آتوود» درباره نوشتن داستان گمانه زن

Flare
 اشتراک گذاری

ارسال های توصیه شده

به نام خدا

مارگارت آتوود برنده ی «جایزه من بوکر» و خالق آثار درخشانی همچون «آدمکش کور»، «سرگذشت ندیمه» و «آخرین انسان»، استاد بلامنازع داستان های گمانه زن است. در این بخش، هفت نکته ی ارزشمند از این نویسنده را درباره ی چگونگی خلق آثار گمانه زن با هم می‌خوانیم

1- از جامعه ی کنونی ایده بگیرید.

آتوود بیان می کند آن احتمالاتی در جامعه که هنوز به وقوع نپیوسته اند اما نهفته و قریب الوقوع به نظر می رسند، نقشی اساسی را در خلق داستان های گمانه زن ایفا می کنند. هر نوع فناوری یا عنصر فانتزی در ادبیات گمانه زن می تواند در واقعیت های کنونی جامعه و یا مسیر پیش روی آن، ریشه داشته باشد. 

2- ادراک «علت و معلولی» را در خود تقویت کنید.

از طریق تحلیل «چه می شد اگر»هایی که نیروی محرکه ی داستان گمانه زن هستند و خلق شخصیت هایی که با این قوانین جدید مواجه می شوند، می توانید یکی از مهم ترین مهارت ها در نویسندگی را در خود تقویت کنید و رویدادهایی را شکل دهید که باعث می شوند کاراکترهایتان دست به اقدام بزنند و عمق شخصیت خود را آشکار کنند.

3- برندگان و بازندگان جهان خود را مشخص کنید.

آرمان‌شهرها، جهانی را به تصویر می کشند که بهتر از جهان کنونی ما است و در نقطه ی مقابل، پادآرمان‌شهرها دنیایی را توصیف می کنند که وضعیت بدتری نسبت به دنیای ما دارد. اما این می تواند به قلمرویی پیچیده در داستان سرایی تبدیل شود چرا که آرمان‌شهر یک شخص، پادآرمان‌شهر شخص دیگر است. و هر پادآرمان‌شهر می تواند دربردارنده ی آرمان‌شهری کوچک تر باشد. جهان خیالی شما برای کدام شخصیت ها یک آرمان‌شهر خواهد بود و برای کدام یک پادآرمان‌شهر؟

4- تحقیق کنید.

شاید متناقض به نظر برسد، اما چه در حال کار بر روی داستانی واقع گرایانه باشید و چه داستانی مربوط به «ادبیات گمانه زن»، باید بدانید صرف نظر از این که چقدر می خواهید از حقایق تاریخی دور شوید، تحقیق و پژوهش به غنا و عمق اثر شما کمک خواهد کرد. و بسته به موضوعی که دارید، شاید بخواهید قوانینی جدید برای دنیای خیالی خودتان بسازید. خلق این قوانین به تحقیق و تفکر کافی نیاز دارد چون اساس داستان را شکل می دهد.

5- یک زبان تصویری قدرتمند خلق کنید.

آتوود هنگام خلق پادآرمان‌شهر «گیلیاد» در کتاب «سرگذشت ندیمه»، از کتاب ها و منابع تاریخی برای خلق یک زبان تصویری قدرتمند استفاده کرد. ایده های او درباره ی لباس هایی که ندیمه هایی مثل «آفرد» به تن می کنند، از تبلیغی تلویزیونی در ذهنش شکل گرفت که زنی کلاهدار را نشان می داد که صورتش دیده نمی شد.

«خواب می بینم که از بستر بیرون آمده ام و در طول اتاق راه می روم، نه این اتاق، و از در بیرون می روم، نه این در. در خانه ام، در یکی از خانه هایم، و او دوان دوان به دیدنم می آید، با لباس خواب سبز کوچکش که در جلو طرح گل آفتابگردان دارد. پاهایش برهنه اند. در آغوشش می گیرم و احساس می کنم که بازوها و پاهایش دور تنم حلقه می شوند و گریه ام می گیرد، چون می فهمم که بیدار نیستم. در همان تخت هستم و سعی می کنم بیدار شوم؛ بیدار می شوم و بر لبه ی تخت می نشینم و مادرم با یک سینی وارد می شود و می پرسد بهترم یا نه. در کودکی هر وقت که بیمار می شدم، سر کار نمی رفت و در خانه می ماند. این بار هم بیدار نیستم.» از کتاب «سرگذشت ندیمه»

6- به قوانین خود پایبند باشید.

داستان گمانه زن درست مثل همه ی داستان های دیگر است: به شکل خود به خودی جذابیتی ندارد، بلکه باید آن را توجیه پذیر و دقیق در چارچوب قوانین خودش خلق کرد. آتوود از کتاب «سفرهای گالیور» اثر «جاناتان سویفت» به عنوان نمونه یاد می کند: به محض این که کتاب شما قانونی می گذارد مبنی بر این که نژادی خاص از اسب ها، درستکار و اخلاق مدار است، دیگر نمی توانید بدون خدشه دار کردن تصویر قابل باور و جذاب دنیای خیالی‌تان، درباره ی اسبی شرور از همان نژاد بنویسید.

بله، بازارهای مکاره پول خوبی عاید من کردند! اولین بار در سال 1702، وقتی که از لی لی پوت و بِلفوسکو به انگلستان برگشتم، اسب ها، گاوها و گوسفندهای ریزه میزه ای را که همراهم آورده بودم، در اطراف به نمایش گذاشتم. لازم نبود کار زیادی بکنم، به جز این که آن حیوانات کوچک را روی میز بگذارم، غذایشان را بدهم و مراقبشان باشم که از روی میز نیفتند. همسرم پای صندوق می نشست و مردم از همه جای انگلستان دوان دوان می آمدند و دور ما جمع می شدند. وقتی هم که آن حیوانات کوچک خنده دار را به شخصی که «تِمپِلتُن» نام داشت و برنامه های نمایشی برپا می کرد فروختم، شصت سکه نصیبم شد. از کتاب «سفرهای گالیور»

• لایک 1

جام خود را خالی کنید تا پر شود؛ تمامیت شما را فاسد خواهد کرد.

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

اشتراک گذاری

• اضافه کردن...