رفتن به مطلب
انجمن نودهشتیا
  • ثبت نام

معرفی فیلم محافظ


کروئلا
 اشتراک گذاری

ارسال های توصیه شده

  • مدیر آگهی

spacer.png

شبکه نتفلیکس به عنوان یکی از قوی‌ترین شرکت‌های فیلم‌سازی اینترنتی آمریکایی، این بار به سمت طرفداران شرقی خود رفته است. این شرکت برای ساختن پروژه‌های جدید خود از بازیگران محبوب هر کشور استفاده می‌کند و توانسته مردم آن منطقه را تحت تاثیر قرار دهد و شهرت خود را از آن چه که هست بیشتر کند.سریال محافظ یکی از همین پروژه‌ها است که در کشور ترکیه فیلمبرداری و تصویربرداری شده است. این مجموعه از سال 2018 در حال ساخت بود و در نهایت فصل چهارم آن در تاریخ 9 جولای 2020 (19 تیر 99) پخش شد. در ادامه با نقد و بررسی سریال The Protector همراه ما باشد. همچنین در ویدیوی زیر می‌توانید تریلر فصل 4 سریال The Protector را تماشا کنید.

This browser does not support the video element.

آنچه در ادامه می‌خوانید:

 


داستان سریال محافظ


 

 

داستان فصل اول سریال محافظ

سریال محافظ

داستان این سریال درباره پسر جوانی به نام «هاکان» است که در عتیقه فروشی پدرش کار می‌کند. او همیشه رویاهای بزرگی درباره گسترش کار پدرش و بزرگ‌تر کردن فروشگاهشان داشته، اما رازی درباره زندگی او وجود دارد که او از آن بی‌خبر است.

نسل هاکان مربوط به موجوداتی افسانه‌ای به نام محافظ است. آنها از زمان سلطان محمد دوم وجود داشته‌اند و وظیفه‌شان محافظت از شهر استانبول در برابر موجوداتی دیگر به‌نام فناناپذیر بوده است. آنها این کار را با پوشیدن لباسی مخصوص، خنجری کشنده و انگشتری دشمن‌یاب انجام می‌دادند. او بعد از مدتی توسط افرادی به نام «فداکاران» متوجه می‌شود که از نسل محافظان و درواقع آخرین محافظ است و با کمک زینب و پدرش برای نجات استانبول از دست فناناپذیران تلاش می‌کنند.

 

داستان فصل 2 سریال The Protector

فصل 4 سریال the protector

در فصل دوم هاکان طی اشتباهی باعث زنده شدن فناناپذیرانی که در زمان‌های مختلف توسط محافظان مختلف کشته شده بودند می‌شود. او حالا باید با هفت فناناپذیر مبارزه کند و تک تک آنها را برای نجات استانبول نابود کند. اما هاکان مشکل دیگری نیز دارد؛ فردی به نام لوت ادعا دارد که برادر هاکان است و در ادامه مشکلات زیادی را برای هاکان به وجود می‌آورد.

 

در ادامه، فناناپذیران که قصدشان نابودی انسان‌ها و تصرف استانبول است تلاش‌های بسیاری برای قتل عام کردن مردم استانبول می‌کنند و در همین حال رویا که توسط همسرش فایصال زنده شده، تصمیم می‌گیرد که برخلاف میل فایصال، رابطه احساسی‌اش را رها کند و همراه دیگر فناناپذیران برای نابودی استانبول تلاش کند.

 

داستان فصل سه سریال محافظ

 

 

در فصل سوم فناناپذیران موفق شده‌اند تا یک بیماری کشنده را بین مردم پخش کنند تا از این طریق آنها را به قتل برسانند. اما هاکان متوجه می‌شود که یکی از فناناپذیران را که فناناپذیر اصلی بوده فراموش کرده است و در تمام این مدت با فراموش کردن او باعث فراهم کردن وقت اضافه برای او شده تا نقشه‌اش را کامل کند. این فناناپذیر که اسمش «وزیر» است، قصد دارد کلیدی افسانه‌ای را پیدا کند و با درست کردن ماده‌ای تمام مردم شهر را فناناپذیر کند تا نقشه قتل هاکان برایش راحت‌تر شود. هاکان با کشتن بسیاری از فناناپذیران و اعتماد کردن به آدم اشتباهی باعث می‌شود که وزیر به خواسته خود برسد و مشکل جدیدی برای خود ایجاد می‌کند.

 

داستان فصل 4 سریال The Protector

 

در این فصل هاکان با پیدا کردن کلید افسانه‌ای توانسته به گذشته سفر کند. همین سفر باعث آشکار شدن بسیاری از رازها برای او می‌شود. هاکان متوجه توطئه تعدادی از فناناپذیران بر علیه وزیر می‌شود. پس سعی دارد با سفر کردن در گذشته شیوه رخ دادن بسیاری از اتفاقات را تغییر دهد تا بتواند در زمان خود صلح و آرامش را برقرار کند. او دیگر یار اصلی خود یعنی زینب را از دست داده و مجبور است تا برای حل این مشکلات خودش به تنهایی تلاش کند. او در آخر با رازی عجیب و شوکه کننده درباره گذشته اجداد خود رو به رو می‌شود.

 

 

بازیگران سریال The Protector


در این بخش بازیگران سریال محافظ که اولین ساخته شرکت نتفلیکس در کشور ترکیه است را به شما معرفی می‌کنیم.

 

چاعاتای اولوسوی (Çağatay Ulusoy) – هاکان

 

چاعاتای اولوسوی یکی از بازیگران معروف و موفق کشور ترکیه است. او در این سریال نقش هاکان را بازی می‌کند. چاعاتای نقش پسر جوانی را بازی می‌کند که رویاهای بزرگی دارد، اما وقتی می‌فهمد که از نسل محافظان است مجبور می‌شود از تمامی آنها دست بکشد و برای نجات استانبول و مردم با موجوداتی به نام فناناپذیر بجنگد.

چاعاتای اولوسوی با بازی در اولین سریال ساخته شرکت نتفلیکس در ترکیه توانست جایگاه هنری خود را بسیار ارتقا دهد؛ به صورتی که بعد از این سریال پیشنهادهای زیادی از کشورهای آمریکا و انگلیس برای بازی در فیلم و سریال دریافت کرد.

 

او در سریال‌های زیادی مانند فریحا، جزر و مد، نفوذی، راه امیر و… بازی کرده است. او همچنین در سال 2015 با بازی در فیلم سینمایی دلیبال توانست طرفداران زیادی را در سرتاسر دنیا به دست آورد. چاعاتای تاکنون موفق به گرفتن 20 جایزه در این زمینه شده است.

 

هازار ارگچلو (Hazar Ergüçlü) – زینب

 

هازار ارگچلو یکی از بازیگران مطرح کشور ترکیه است که در این سریال نقش زینب را ایفا می‌کند. زینب دختری بسیار شجاع و توانمند است. او با پدرش در زیرزمینی مجهز زیر داروخانه‌شان زندگی می‌کند. زینب و پدرش جز بهترین وفاداران هستند و در این داستان برای موفق شدن هاکان تلاش بسیار زیادی می‌کنند. او هاکان را از راز پنهانش که آخرین محافظ است با خبر می‌کند و به او آموزش‌های زیادی برای مبارزه با فناناپذیرها می‌دهد و جز اصلی‌ترین یارهای هاکان برای نجات استانبول به حساب می‌آید.

هازار ارگچلو و چاعاتای اولوسوی در سریال جزر و مد نیز با هم همبازی بوده‌اند. از سریال‌های هازار می‌شود به کوزی گونی، جزر و مد، قشر مرفه، اسرار زندگی و… اشاره کرد.

 

 

اوکان یالابیک (Okan Yalabık) – فایصال

 

اوکان یالابیک یکی از بازیگران قدیمی و با استعداد ترک است که در این سریال نقش فایصال، یکی از مهم‌ترین فناناپذیران را بازی می‌کند. او در این سریال شخصیتی بسیار خودخواه دارد و برای دوباره زنده کردن همسرش (رویا) دست به کارهای زیادی می‌زند. او یکی از مهم‌ترین و سخت‌ترین دشمنان هاکان به حساب می‌آید.

فایصال برای دوباره زنده کردن همسرش نیاز به خون محافظ دارد. او هنگامی که رویا را با خون هاکان زنده می‌کند باعث زنده شدن همه فناناپذیرها می‌شود و همین کار داستان جدیدی را برای هاکان به وجود می‌آورد. او قصدش از زنده کردن رویا فقط و فقط شروع کردن دوباره زندگی و رابطه احساسی خود است. اما وقتی با مخالفت رویا روبرو می‌شود، تصمیم بر کارهای دیگری می‌گیرد و در آخر سریال راز بسیار عجیبی را درباره خودش بر ملا می‌کند.

اوکان یالابیک یکی از بهترین بازیگران ترک است که در سریال های بسیار زیادی بازی‌های درخشانی داشته است. از مهم‌ترین سریال‌های او می‌شود به مجموعه حریم سلطان یا همان سده باشکوه اشاره کرد.

 

فوندا اریعیت (Funda Eryiğit) – وزیر

 

از دیگر بازیگران سریال محافظ می‌توان به فوندا اریعیت اشاره کرد. او در این سریال نقش مهم‌ترین فناناپذیر (وزیر) را به عهده دارد و هر کس که این فناناپذیر را به قتل برساند، در آینده تاوان بسیار سنگینی را پس می‌دهد. وزیر در گذشته توسط یکی از محافظان کشته می‌شود و وقتی توسط فایصال زنده می‌شود تصمیم بر انتقامی سخت می‌گیرد. اما بعدها متوجه می‌شود که قاتل او فرد دیگری بوده است. او با تلاش زیاد و با نزدیک شدن به هاکان می‌تواند نقشه خود را عملی کند و بیشتر مردم شهر را به فناناپذیر تبدیل می‌کند و به جست و جوی هاکان و کلید افسانه‌ای می‌پردازد. اما هنگامی که از راز پنهانش خبردار می‌شود، تصمیم می‌گیرد با هاکان همکاری کند.

فوندا اریعیت تاکنون در سریال‌های زیادی مانند کارادایی، پویراز کارایل، حکایت کهنه، خانواده عزیزم و… ایفای نقش کرده است.

دیگر بازیگران سریال The Protector عبارتند از:

  • آیچا آیشین توران (Ayça Ayşin Turan)
  • بورچین ترزی اوغلو (Burçin Terzioğlu)
  • انگین اوزتورک (Engin Öztürk)
  • تانر اولماز (Taner Ölmez)
  • میرای دانر (Miray Daner)
  • بوران کوزوم (Boran Kuzum)
  • سایگین سویسال (Saygin Soysal)

 


نقد و بررسی سریال The Protector


باید در نظر گرفت که سریال محافظ یک گام بسیار مهم برای نخستین پروژه ترکیه در نتفلیکس به حساب می‌آید. شرکت نتفلیکس بالاخره توانست اولین ساخته خود را در ترکیه به پایان برساند و از سریال محافظ می‌توان به عنوان اولین سریال تمام شده توسط شرکت آمریکایی نتفلیکس در ترکیه یاد کرد.

اولین نکته‌ای که می‌شود به آن اشاره کرد، سناریو بسیار ساده و قابل پیش‌بینی این سریال است. در فیلمنامه این سریال شوخی‌های بسیار سطحی استفاده شده است؛ شوخی‌هایی که به ذهن کودکان پنج ساله نیز خطور می‌کند و همین موضوع باعث می‌شود که بگوییم نویسندگان این سریال به دنبال جمع بندی سریع آن بوده‌اند و برای سناریو وقت مناسبی را نگذاشته‌اند.

 

به طور کلی این سریال موفقیت بزرگی برای شروع کار شرکت نتفلیکس در ترکیه نداشته است. عوامل این سریال سعی داشتند تا سریالی مانند La Casa De Papel اسپانیایی و Dark آلمانی تولید کنند، اما اصلا نمی‌توان این سریال را مانند چنین آثار بزرگی دانست. اگر این مجموعه را به زبان اصلی ببینید متوجه می‌شوید که سناریو کاملا به زبان انگلیسی نوشته شده و بعدا به زبان ترکی ترجمه شده است. به طوری که انگار داریم سریالی آمریکایی با دوبله ترکی تماشا می‌کنیم و همین کار به ناچار اجرای بازیگران را نیز پایین می‌آورد.

از دیگر مشکلات این سریال می‌شود به بازی تکراری کاراکتر اصلی، یعنی چاعاتای اولوسوی اشاره کرد. سطح بازیگری او در این سریال هیچ تغییری نکرده است. برای مثال اگر بازی او در فصل اول در رتبه A قرار می‌گرفته، در فصل چهارم نیز در همین رتبه مانده و به A+ تبدیل نشده است. به طور خلاصه، بازی چاعاتای اولوسوی نه تنها تغییر چندانی نداشته، بلکه ما همان یامان سریال جزر و مد را در این سریال نیز مشاهده می‌کنیم. متاسفانه وقتی شخصیت اصلی این سریال نتواند انتظارات را برآورده کند، پس نباید دنبال سریال خوبی باشیم.

 

اما برخلاف چاعاتای اولوسوی، اوکان یالابیک توانسته بازی بسیار فوق‌العاده‌ای از خود نشان دهد. او در این سریال توانست بُعد دیگری از بازی خود را به نمایش بگذارد؛ بُعدی که بسیار مورد تایید قرار گرفته است. بازی او در قسمت‌های اول سرنخ‌هایی به تماشاچی می‌دهد و شک اینکه او فناناپذیر است یا نه را به فکر تماشاچی می‌اندازد. انگیزه فایصال برای بلند شدن در برابر هاکان بسیار عاقلانه و منطقی است. تنها مشکل فایصال برگشتن همسرش (رویا) است. تمام این سختی‌ها را می‌کشد تا بتواند باز با رویا زندگی تازه‌ای را شروع کند.

اما مشکل دیگری که در فیلمنامه این سریال وجود دارد، شرایط نامشخص فناناپذیران است. در اینجا سوالاتی مطرح است که تاکنون جوابی به آنها داده نشده است. چرا آنها می‌خواهند استانبول را نابود کنند؟ چرا فقط استانبول؟ چرا فایصال قصد نابودی استانبول را ندارد؟ جواب این سوال‌ها هیچوقت داده نشد.

دیر یا زود باید به بررسی صحنه‌های مشت زنی بپردازیم. این صحنه‌ها به طور کلی نتوانسته غوغایی به پا کند و و همه آنها از کیفیت بسیار ضعیفی برخوردار هستند. در کل صحنه‌های رزمی این سریال چنگی به دل نمی‌زنند.

اما اوضاع این سریال از قسمت 6 به بعد بسیار تغییر کرد و از سمت بد به سمت خوب رفت. استفاده از شهر استانبول در این سریال از آنچه انتظار داشتیم بیشتر بود و فقط به مکان‌هایی مانند بازار قدیمی و ایاصوفیه بسنده نکردند. این کار برای غریبه‌هایی که این سریال را مشاهده می‌کنند بسیار خوب بوده؛ زیرا آنها می‌توانند در هر قسمت، بخش‌های مختلف استانبول را نیز ببینند. اما خوبی این سریال برمی‌گردد به این که از این مکان‌ها برای خریدن وقت استفاده نکرده‌اند، بلکه از آنها در داستان سریال نیز استفاده هوشمندانه و عاقلانه‌ای کرده‌اند.

پایان بندی سریال محافظ جوری بود که توانست بینندگان را متعجب کند و این همان چیزی است که ما از یک سریال چهار فصلی می‌خواهیم. خوشبختانه فصل چهار سریال The Protector توانست به نتیجه خوبی برسد و از هر نوع عوامل سقوط جلوگیری کرده است.

 

در این مقاله بعد از مرور داستان و معرفی بازیگران، به نقد و بررسی سریال The Protector پرداختیم. 

spacer.png

- پندار: زندگی بازی گرفتن دیگران نیست

که روزی عاشقش باشی و روزی قاتلش

- نمیخواستم بکشمش...

 

شاهد بوده ای

لحظه تیغ نهادن بر گردن کبوتر را؟

و آبی که پیش از آن

چه حریصانه و ابلهانه، می‌نوشد پرنده؟

تو، آن لحظه ای!

تو، آن تیغی!

تو، آن آبی!

من!

من، آن پرنده ام.... 

زندگی خنده کنان شاهد جان کندن ماست...

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

  تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

 اشتراک گذاری

×
×
  • اضافه کردن...