رفتن به مطلب

ده سوال اساسی برای خلق یک دنیای خیالی!


Flare
 اشتراک گذاری

ارسال های توصیه شده

ساختن جهان بخش مهمی در  نوشتن یک داستان خیالی -به خصوص در داستان های فانتزی- است؛ چون برای این که خوانندگان شما ترغیب شوند که وقتی با جادو، هیولاهای خیالی، جن و پری، یا چیزهای عجیب و غریب دیگر، روبرو می شوند، ناباوری خود را کنار بگذارند، دنیای فانتزی شما باید زمان و مکانی خاص داشته باشد و از قوانینی معین خاصی پیروی کند.

این شما و این چند سؤال اساسی، که وقتی می خواهید جهانی خیالی خلق کنید، باید از خودتان بپرسید:

۱- داستان در کجا اتفاق می افتد؟ در گذشته است یا آینده؟ در زمین است یا در سیاره ای دیگر، یا اصلا در بعدی موازی؟

به عنوان مثال، “سرگذشت نارنیا” (Chronicles of Narnia) اثر سی.اس. لوییس (CS Lewis)  را در نظر بگیرید. در قسمت اول از سری فیلم های نارنیا ، لوسی، شخصیت کودک داستان، وقتی در کمد لباسی قدیمی پنهان شده است، به طور اتفاقی گذرگاهی به جهانی فانتزی کشف می کند. این اتفاق، به جهانی موازی با قواعد، قوانین و نظام قدرت متفاوتی اجازه ی ظهور می دهد.

0f29f8dbf23ea8e4680d93d22073de22.jpg

۲- ساکنان اصلی هوشمند دنیای خیالی شما چه کسانی هستند؟ آیا انسان ها تنها گونه های هوشمند این جهان هستند، یا موجوداتی مانند کوتوله ها، جن ها، الف ها و موجودات دیگر هم در آن زندگی می کنند؟ و نیز، آیا خودتان گونه هایی جدید برای دنیای تان ساخته اید؟

سی.اس. لوییس در سرزمین نارنیا حیوانات سخن گویی دارد که در فرار از خطرات به شخصیتهای اصلی کمک می کنند.

 

۳- نظام حکومتی، در بخشی از جهان که داستان شما بر آن تمرکز دارد چگونه است؟ آیا یک جور سلطنت، جمهوری، دموکراسی، دیکتاتوری است یا چیز دیگری؟ آیا ساز وکارهای درونی آن روشن و واضح هستند، یا به شکلی هدف مند، و برای ایجاد حس نوعی راز آلودگی یا استبدادی شوم مبهم مانده اند؟ (مانند قانون سایرون در ارباب حلقه ها)

 

۴- بقیه ی دنیا چه شکلی است؟ چه حکومت و ساکنانی دارد؟ چه ارتباطی بین افرادی که درباره آنها می نویسید و بقیه جهان هست؟ آیا آنها فرهنگ غالب هستند یا تحت تسلط هستند؟

 وقتی دنیایی خیالی ایجاد می کنید، به یاد داشته باشید تفاوت های اجتماعی و فرهنگی را هم لحاظ کنید، از همان نوع تفاوت هایی که در دنیای خودمان داریم، چون این کار به جهان شما عمق می بخشد.

۵- چه وقایع مهم تاریخی منجر به وضعیت موجود شده است؟ چه جنگ ها، اتحادها و شرایط دیگری در سرنوشت این جهان دخیل هستند؟

۶- این جهان خیالی، در مقایسه با دنیای ما، از نظر فن آوری چگونه است؟ آیا کم و بیش پیشرفته است؛ یا فناوری های عجیب و غریبی دارد؟ هنگام ایجاد یک دنیای خیالی، در جاهای مناسب، با استفاده از جزئیات تکنولوژیکی کوچک، حسی قوی از مکان تخیلی خود به عنوان سرزمینی متمایز و واقعی ایجاد کنید.

۷- استاندارد زندگی برای افراد متوسط چقدر است؟ آنها چقدر تحصیل کرده اند؟ “تحصیل کرده” در این دنیا به چه معنی است؟

۸- آیا در این دنیا جادو وجود دارد، و اگر چنین است، چه جایگاهی دارد، و چه کسانی از آن استفاده می کنند؟

۹- مهمترین ارزشهای جامعه ای که در مورد آن می نویسید چیست؟ مردم چه  دین و مذهبی دارند؟

۱۰- وضعیت طبقاتی جامعه ی داستان شما چگونه است؟ آیا یک جنس یا نژاد نسبت به دیگری برتری دارد؟

هنگامی که یک دنیای خیالی ایجاد می کنید، آن دنیا باید به اندازه ی کافی گسترده باشد، تا یک بستر و زمینه ی قابل قبول برای داستان شما ایجاد کند، اما نمی تواند جایگزین نوشتن واقعی کتاب شما شود. به عبارت دیگر، مراقب باشید که آن قدر غرق جهان تان و مجذوب جهان گردی در آن نشوید، که در واقع از نوشتن کتاب اصلی تان غافل شوید.

  • لایک 2
  • تشکر 2

جام خود را خالی کنید تا پر شود؛ تمامیت شما را فاسد خواهد کرد.

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

 اشتراک گذاری

×
×
  • اضافه کردن...