رفتن به مطلب

کار نویسنده چیست؟


nina4011
 اشتراک گذاری

ارسال های توصیه شده

  • ویراستار

درباره نویسندگی و کار نویسنده

نویسندگی انتقال و رساندن نوعی دیدگاه یا پیام از طریق نوشتن به مخاطب است.کار نویسنده انتقال این پیام از راه نوشتن است. او یک هنرمند است چرا که کسی است که خوب حس می کند، خوب می اندیشد و خوب می نویسد.

حوزه کار نویسنده بسیار گسترده است. نویسنده آثار خلاقانه ای مانند رمان ها، داستان های کوتاه، کتاب های کودک، نمایشنامه ها و اشعار را می آفریند. او همچنین گاهی مقالات خاص برای روزنامه ها و مجلات و مطالب غیر داستانی مانند بیوگرافی ها و کتای هاب آموزشی و مطالبی برای رسانه، رادیو و تلویزیون می نویسد.

یکی از ابزار اصلی کمک کننده برای یک نویسنده خوب شدن، خواندن و مطالعه کردن است. مطالعه کتاب های مختلف ایرانی و خارجی، به خصوص آثار نویسندگان بزرک دنیا ، در ایجاد ایده و شکل دهی تفکر نویسنده بسیار موثر است.

نویسندگی از تنهاترین مشاغل جهان محسوب می شود. بنابراین نویسنده باید کارکردن در تنهایی را دوست داشته  باشد. گاهی نویسنده قبل از شروع کار نوشتن کتاب یا مقاله با ناشر، مجله، روزنامه و… قرارداد می بندد. بنابراین او باید وقت شناس بوده و سفارشات خود را به موقع انجام و تحویل دهد. نظم و انضباط نیز از ضرورت های این شغل است به قول اسکار وایلد می‌گوید که نویسندگی، ۱۰ درصدش نبوغ است، ۹۰ درصدش نظم و انضباط. داشتن پشتکار، تمرین و کسب تجربه در نویسندگی بسیار مهم است به طوری که برخی از نویسندگان برجسته و مشهور دنیا، هنوز ساعات زیادی از روز خود را با نوشتن سپری می کنند.

نویسنده معمولا در جلسات مربوط به معرفی اثر خود و نقد و بررسی آن شرکت می کند. در نتیجه باید انتقادپذیر بوده و گوش شنوایی داشته باشد. از آنجا که بسیاری از ایده ها و موضوعات اولیه کتابها و مقالات، برگرفته از بطن جامعه، زندگی و مشکلات مردم است، نویسنده باید روانشناس و مردم شناس خوبی بوده و از طریق ارتباط با افراد جامعه با زندگی، علایق، نظرات و مشکلات آنها آشنا شود. به عبارتی نویسنده باید صدای مردم جامعه خودش باشد. بسته به نوع حوزه کاری، نویسنده باید اطلاعات تخصصی کافی مرتبط داشته باشد.

کار نویسنده برای گذراندن زندگی و امرار معاش کافی نیست. در واقع به دلیل کم بودن درآمد نویسندگی، بسیاری از نویسندگان برای کسب درآمد کارهای دیگری غیر از نویسندگی نیز انجام می دهند، که این امر ضربه بزرگی به نویسندگی حرفه ای وارد کرده و باعث افت کیفیت نوشته ها می شود. عدم حمایت نهادهای دولتی از نویسندگان و پایین بودن تیراژ کتاب ها ( به دلیل فرهنگ کتابخوانی ضعیف در بین مردم کشور)، از عوامل مهم پایین بودن درآمد نویسندگان می باشند.

چون کار نویسنده مستقل می باشد، ساعات کاری او نیز متغیر و در اختیار خودش است. البته باید طوری برنامه ریزی کند که کارها و سفارشات خود را به موقع نوشته و آماده کند. 

 

وظایف نویسنده

  • انتخاب موضوع بر مبنای نیاز جامعه، علاقه خود یا نوع سفارش مشتری

  • شکل دهی ایده ها، موضوعات و نقش ها

  • بدست آوردن اطلاعات اولیه لازم از طریق مطالعه کتابها، جستجو در اینترنت و یا مصاحبه های فردی

  • نوشتن کتاب یا مقاله

  • ارائه نسخه اولیه به ناشر

  • تجدید نظر در کار خود ( اغلب چندین بار) در صورت لزوم پس از گرفتن بازخوردها

  • شرکت در جلسات نقد و بررسی آثار خود و پاسخگو بودن در قبال منتقدان

  • اطلاع از قوانین مرتبط مانند کپی رایت و رعایت کردن آنها

اطلاعات تکمیلی در مورد شغل و کار نویسنده را در مقالات مرتبط مطالعه فرمایید.

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

 اشتراک گذاری

×
×
  • اضافه کردن...