رفتن به مطلب

ماجراهای شرلوک هلمز: از بدترین تا بهترین

Flare
 اشتراک گذاری

ارسال های توصیه شده

به عنوان شخصیتی مشهور و محبوب، شرلوک هلمز در تعداد بی شماری داستان کوتاه، رمان، نمایشنامه، فیلم، نمایش تلویزیونی، طنز و غیره و غیره ظاهر شده است. اما من در مورد ۵۶ داستان کوتاه اصلی و چهار رمان که توسط خالق هلمز، آرتور کانن دویل نوشته شده، نگاهی میانه و منعطف دارم. بارها و بارها آن ها را خوانده ام. با این وجود باید اعتراف کنم که در حالی که بسیاری از داستانهای اصلی هلمز کلاسیک هایی تمام عیار هستند، اما بعضی از آنها هستند که، خب، چندان خوب نیستند.

به عنوان خدمتی عمومی، من تمام شصت داستان و رمان اصلی شرلوک هلمز را، از بدترین تا بهترین رتبه بندی کرده ام. لطفاً توجه داشته باشید که این لیست یک نظر شخصی است، و نیز توجه داشته باشید که نظر شخصی من همیشه درباره ی همه چیز صحیح است.

۶۰. ماجرای سه تا زیر شیروانی (THE ADVENTURE OF THE THREE GABLES)

عمیقاً نژادپرستانه. بی خیالش شوید!

۵۹. ماجرای عمارت ویستریا (THE ADVENTURE OF WISTERIA LODGE)

نسبت به معمای سطحی آن، و نیز تم عمیقا نژادپرستانه اش، این داستان زیادی طولانی است .  بی خیال این یکی هم شوید!

۵۸. نشانه چهار (THE SIGN OF THE FOUR)

من رابطه ی عاشقانه ی ماری و واتسون را دوست داشتم، و نیز توبی سگ خیلی خوبی است، اما بقیه ی این کتاب -همان طور که شاید حدس زده باشید – به طرز وحشتناکی نژادپرستانه است.

3e225c02b5c82a0bc9c295311848417a.jpg

۵۷. پنج هسته پرتقال (THE FIVE ORANGE PIPS)

داستان این است که اعضای گروه نژاد پرست KKK سه نفر را به قتل می رسانند و خوب، تمام شد، این تمام قصه است. همچنین داستان رنگ و بویی این چنینی دارد: “اگر KKK به دنبال سفید پوستان باشد چی؟ ترسناک نخواهد بود؟” بی مزه و آزار دهنده!

۵۶. ماجرای سنگ مازرین (THE ADVENTURE OF THE MAZARIN STONE)

فوق العاده خسته کننده است. به دلایلی این داستان از نگاه سوم شخص تعریف می شود. و این یعنی با از دست دادن روایت واتسون، خالی از تمام حیاتی است که داستانهای این مجموعه دارند.

۵۵. ماجرای سیمای زرد (THE ADVENTURE OF THE YELLOW FACE)

دست کم در مورد این یک داستان می توانم بگویم که تلاش داشته تا ضد دینی باشد، اما به هر حال تاریخ مصرف آن گذشته است. من نمی توانم با داستانی در مورد هاله ی شیطانی مرموزی، که یک دختر کوچولوی سیاه پوست را در برگرفته، ارتباط برقرار کنم. لوسی هبرون سزاوار بهتر از این ها بود!

e6e661678f780222425f8001a6bd5049.jpg

۵۴. ماجرای مرد خزنده (THE ADVENTURE OF THE CREEPING MAN)

نمی خواهم داستانی ۹۷ ساله را لو بدهم، اما این یکی در مورد مردی است که به خود عصاره ی میمون تزریق می کند تا زن بسیار جوان تری را به خود جذب کند. عجیب ترین قسمت ماجرا جایی است که هلمز نگران آن است که این ماجرا به ملتی معتاد به عصاره ی میمون بینجامد.

۵۳. ماجرای خون آشام  ساسکس (THE ADVENTURE OF THE SUSSEX VAMPIRE)

داستان های متاخر هلمز تمایلی به نپذیرفتنی و حتی احمقانه بودن دارند؛ به طور خاص اما، اوضاع این یکی با افزودن کلیشه های قومی و طبیعت قاتلانه ی اجتناب ناپذیر یک کودک معلول بهتر نمی شود.

۵۲. ماجرای مکان قدیمی روستای شاسکومب (THE ADVENTURE OF SHOSCOMBE OLD PLACE)

مجموعه متأسفانه با کمی توضیحات اضافی پایان می یابد، با داستانی که قاعدتا باید سرگرم کننده باشد – جعل هویت کنندگان مست! مهاجمان نیمه شب دخمه!- اما دگرجنس پوشی شیطانی و قدری یهود ستیزی از مد افتاده آن را خراب می کنند.

۵۱. ماجرای مرد کج (THE ADVENTURE OF THE CROOKED MAN)

این داستان یک میمون دست آموز دارد، اما متأسفانه این حال و هوای تبعیض آمیزی را که داستان علیه معلولان دارد، جبران نمی کند.

۵۰. ماجرای سرباز رنگ پریده (THE ADVENTURE OF THE BLANCHED SOLDIER)

هلمز این داستان را روایت می کند، و او صاف و پوست کنده اعتراف می کند که در این کار به خوبی واتسون نیست. حق با اوست.

۴۹. مرد لب کج (THE MAN WITH THE TWISTED LIP)

صحنه ی افتتاحیه ی این داستان -که در یک شیره کش خانه اتفاق می افتد- یک جور راز آلودگی غبار گرفته را نوید می دهد که هرگز تحقق نمی یابد. درعوض، این پرونده ای خالی از جرم و جنایت است که در آن مردی خود را به هیئت گدایان در می آورد، تا از این راه پولی به جیب بزند. چند امتیاز منفی به خاطر تبعیض علیه معلولان.

۴۸. ماجرای یال شیر (THE ADVENTURE OF THE LION’S MANE)

در میان داستان های بدون واتسون، بهترین شان است، اگر هیچ دلیل دیگری هم در کار نبود، فقط به این دلیل که هلمز فریاد می زند: “مواظب باش!” و بعد یک عروس دریایی را با سنگ می کشد.

۴۷. ماجرای نوار خال خال (THE ADVENTURE OF THE SPECKLED BAND)

معمای داستان خوب است، حتی اگر مارها این گونه رفتار نکنند؛ اما این داستان کاملاً با تعصبات ضد کولی ها آمیخته است، و من نمی توانم بی خیال این مسئله شوم.

۴۶. ماجرای منشی استوک بروکر (THE ADVENTURE OF THE STOCKBROKER’S CLERK)

این یکی کمتر از جنس داستان های “هلمز معما را حل می کند” است، و بیشتر از این دست است که “فردی اتفاق عجیب و غریبی را که برای او رخ داده است، برای هلمز تعریف می کند، و بعد توضیحات مربوط به آن را در روزنامه می خوانند.” بعضی جاها به نظر می رسد واتسون دارد زیادی این یکی را گنده می کند، فقط همین را می توانم بگویم.

۴۵. ماجرای سه دانش آموز (THE ADVENTURE OF THE THREE STUDENTS)

این یکی واقعا خوب است! هلمز استنتاج درخشانی می کند: این که فقط یک مرد بسیار قد بلند را می توان در یک پنجره که در ارتفاع بسیار زیادی است، دید! خیلی هم خوب!

۴۴. ماجرای حلقه ی سرخ (THE ADVENTURE OF THE RED CIRCLE)

هلمز رمز غیرقابل نفوذ “بعضی از افراد به زبان ایتالیایی صحبت می کنند” را می گشاید.

ccf4184f5ed00ef5103224842ffd36b9.jpg

۴۳. ماجرای پیتر سیاه (THE ADVENTURE OF BLACK PETER)

به طرز عجیبی برای داستانی که در آن مردی با چنگک کشته می شود، بی فروغ است.

۴۲. آخرین کمان او (HIS LAST BOW)

من همیشه این داستان را کمی افسرده کننده می یابم، و نیز از روایت شخص ثالث رنج می برد، اما دست کم هلمز در این داستان ریش بزی می گذارد.

۴۱. ماجرای رنگ فروش بازنشسته (THE ADVENTURE OF THE RETIRED COLOURMAN)

“با اجساد چه کردید؟” این یکی از بهترین تیر خلاص های شرلوک هلمز است، اما بخش مورد علاقه من در این داستان جایی است که هلمز بر سر واتسون فریاد می کشد، چون او یک دیوار را زیادی قشنگ توصیف کرده است.

۴۰. ماجرای دبستان (THE ADVENTURE OF THE PRIORY SCHOOL)

آغاز این داستان بسیار جذاب است – مرد غریبه ای وارد اتاق هلمز می شود و بلافاصله غش می کند – اما بقیه ی داستان انتظارات را برآورده نمی کند. با این حال، چند امتیاز مثبت به خاطر اسبی که به اشتباه گاو تشخیص داده شده بود.

۳۹. ماجرای سه چهارم گمشده (THE ADVENTURE OF THE MISSING THREE-QUARTER)

یک پینگ پونگ هوشمندانه با پزشکی با یک روش کار مرموز، اما خب، پایان غم انگیزی دارد.

۳۸. ماجرای مستاجر نقاب دار (THE ADVENTURE OF THE VEILED LODGER)

معمای واقعی در این جا تقریبا نپذیرفتنی است، اگرچه کمتر به این خاطر که احتمالا ویکتوریایی های کمی می دانسته اند که چگونه با یک حیوان عجیب و غریب تر از گورکن رفتار کنند؛ اما پایان سوزناکش، و دلسوزی معصومانه ی هلمز، باعث می شود که این هر چیزی باشد جز “قطعه ای از روزنامه!”. داستانی زنده و تاثیرگذار.

۳۷. مورد هویت (A CASE OF IDENTITY)

یک معمای کوچک کاملاً به درد بخور، به علاوه ی امتیاز اضافه برای این که هلمز یک آدم رذل را با شلاق سوارکاری تهدید می کند. وقتی عصبانی می شود، از او خوشم می آید!

۳۶. ماجرای عینک دور طلایی (THE ADVENTURE OF THE GOLDEN PINCE-NEZ)

هلمز این معما را با دود کردن چیزی حدود بیست سیگار حل می کند. آیا ویکتوریایی ها در مورد مزایای دارویی دخانیات بر حق بودند؟ (خیر!)

2443048d0e3006c38e9c06b753d8e2a9.jpg

۳۵. ماجرای بیمار مقیم (THE ADVENTURE OF THE RESIDENT PATIENT)

این داستان یک روس فلج قلابی دارد، به علاوه ی استنتاج های متعدد هلمز از ته سیگار، که به وضوح هر دو عالی هستند، اما در پایان بندی یک جورهایی شکست می خورد.

۳۴. ماجرای دومین لکه (THE ADVENTURE OF THE SECOND STAIN)

هلمز انگلیس را از وارد شدن به یک درگیری بین المللی نجات می دهد. باید سه شنبه بوده باشد.

۳۳. ماجرای برنامه های بروس پارتینگتون (THE ADVENTURE OF THE BRUCE-PARTINGTON PLANS)

صرفاً یک بازخوانی از “لکه دوم”، اما با افزودن دومین روش هوشمندانه برای خلاص شدن از دست اجساد.

۳۲. گم شدن خانم فرانسیس کارفکس (THE DISAPPEARANCE OF LADY FRANCES CARFAX)

هوشمندانه ترین روش خلاص شدن از دست اجساد.

۳۱. مشکل پل ثور (THE PROBLEM OF THOR BRIDGE)

مجددا، شیوه ی حل معما در این یکی کاملاً هوشمندانه و جالب، و البته بسیار تاریک است.

۳۰. انجمن مو سرخ ها (THE RED-HEADED LEAGUE)

یک کلاسیک! آن قدر مضحک و غیرقابل پذیرش است که حتی هلمز و واتسون نیز به آن می خندند. به علاوه، به عنوان خودم به عنوان یک موقرمز، فکر می کنم که وظیفه دارم نسبت به این یکی علاقه و تعصب داشته باشم.

۲۹. ماجرای گلوریا اسکات (THE ADVENTURE OF GLORIA SCOTT)

این یکی دیگر از پرونده هایی است که در آن نقش هلمز بیشتر از معما حل کردن، گوش کردن به چیزهای عجیب و غریب و سپس خواندن توضیحی که شخص دیگر درباره ی آنها نوشته، است. اما من یک امتیاز مثبت دیگر به آن می دهم، زیرا این اولین پرونده ی او است . هلمز کوچک! چهره ای کاملا تازه، و به لحاظ اجتماعی خیلی بی دست و پا! خداوند به او برکت عطا کند!

۲۸. ماجرای شوالیه ی رایگیت (THE ADVENTURE OF THE REIGATE SQUIRE)

در این یکی یک نمونه ی خوب (و در واقع چرند) از تحلیل دست خط توسط هلمز را می بینیم، اما من بیشتر از آن جهت دوستش دارم که، بخش عمده ای از شامل تلاش مجدانه ی واتسون است، برای این که هلمز را قانع کند، اندکی دراز بکشد و چرتی بزند، قبل از این که از چیزی ویکتوریایی مانند پریشانی اعصاب یا هوای تازه ی بیش از حد بمیرد؛ و هلمز قاطعانه امتناع می کند.

۲۷. ماجرای جعبه ی مقوایی (THE ADVENTURE OF THE CARDBOARD BOX)

هر داستانی در مورد گوش هایی جدا شده در جعبه ای که برای شخص اشتباهی ارسال می شود، باید خوب باشد. علم محض.

۲۶. ماجرای بیوه نجیب (THE ADVENTURE OF THE NOBLE BACHELOR)

هلمز در تحمیل غرایز ارثی اش جذاب است، حتی اگر گفتگوهای آمریکایی ها در این داستان حاکی از آن باشد که کانن دویل هرگز در واقع با هیچ آمریکایی ملاقات نکرده است، ولی شخصی سال ها پیش یک بار در جایی آن ها را برای او توصیف کرده است، که خود نیز تا به حال هیچ آمریکایی را ملاقات نکرده، و همه ی حضار هم مست بوده اند! نیز در این داستان با این پیش بینی گیج کننده ی هلمز مواجه می شویم که روزی ایالات متحده و انگلیس برای تشکیل یک ابر کشور استعمارگر غول پیکر، با هم ادغام می شوند؛ یک جور آب پاشی برای تازه کردن فضا.

۲۵. ماجرای بریل کورونت (THE ADVENTURE OF THE BERYL CORONET)

من همیشه داستان هایی از مجموعه را که در آن ها هلمز از آن تحلیل رد پای های درست و حسابی اش را انجام می دهد دوست دارم، و این یکی، از آن خوب هایش  است.

۲۴. ماجرای انگشت شست مهندس (THE ADVENTURE OF THE ENGINEER’S THUMB)

احتمالاً خشن ترین داستان شرلوک هلمز. من در حین تهیه این لیست، با رگه ای از خشونت غیر منتظره در طبیعتم مواجه شدم، اما هی، اگر کار ما در این جا کشف جنایت ها است، بیایید هر چند وقت یک بار انگشت شست قطع شده با تیشه هم داشته باشیم!

۲۳. معمای دره ی باسکامب (THE BOSCOMBE VALLEY MYSTERY)

یک کار استنتاجی خوب از هلمز، برخوردی متکبرانه از بازپرس لسترید، و دو دلداده ی جوان بد اقبال که البته پایانی خوش دارند. کی این را دوست ندارد؟

۲۲. ماجرای کارآگاه در حال مرگ (THE ADVENTURE OF THE DYING DETECTIVE)

هیچ هلمزی عجیب و غریب تر از هلمزی نیست که وانمود می کند که از یک تب سخت  مرده است، و هلمز معمولاً برای شروع زیادی عجیب و غریب است. دست کم گرفته شده.

۲۱. ماجرای مردان رقصان (THE ADVENTURE OF DANCING MEN)

اگر از رمزنگاری خوشتان می آید، این داستان عالی است. من از رمزنگاری خوشم می آید.

۲۰. ماجرای بنای نوروود (THE ADVENTURE OF THE NORWOOD BUILDER)

این احتمالاً اعصاب خردکن ترین نقش لسترید است، و واقعاً سرگرم کننده است. و وقتی هلمز او را کله پا می کند، سرگرم کننده تر هم می شود.

۱۹. ماجرای برق نقره ای (THE ADVENTURE OF SILVER BLAZE)

نه تنها یک جور نسخه ی کلاسیک “ماجرای عجیب سگی در شب” است، بلکه داستان در پایان یک چرخش داستانی عالی رو می کند.

e3117e45dee6821dff10496f0f8e57e5.jpg

۱۸. پژوهشی در مورد اسکارلت (A STUDY IN SCARLET)

اولین داستان منتشر شده از شرلوک هلمز، چیزهای دوست داشتنی زیادی دارد. از جمله دو قتل پر و پیمان، ملاقات هلمز کوچک و واتسون برای اولین بار، و خیابان بیکر متأسفانه دست کم گرفته شده. حتی بحث انحرافی تمام نشدنی در مورد قدرت شیطانی و جهان شمول مورمون ها برایم اهمیتی ندارد.

۱۷. ماجرای مترجم یونانی (THE ADVENTURE OF THE GREEK INTERPRETER)

آدم ربایی! کلاه برداری! ترجمه ی یونانی! این داستان همه چیز دارد، از جمله اولین حضور برادر حتی باهوش تر هلمز، مایکرافت.

۱۶. ماجرای اَبی گرنچ (THE ADVENTURE OF THE ABBEY GRANGE)

من همیشه داستان هایی از سری را دوست دارم که در آن ها هلمز با یک راه حل کاملاً مشخص به سراغ یک جنایت می رود و دقیقاً نشان می دهد که این راه حل در واقع چگونه قدم به قدم پیاده سازی شده است؛ و این داستان یک نمونه ی خوب از این فرم است.

۱۵. ماجرای آیین ماسگریو (THE ADVENTURE OF THE MUSGRAVE RITUAL)

این ها مواد اولیه هستند! هلمز جوان + شکار گنج برای تاج استوارتز + سر پیش خدمت اغواگر و شیطان صفت + قاتل عاشق پیشه + ریاضیات. دیگر چه میخواهید؟!

۱۴. ماجرای یاقوت کبود (THE ADVENTURE OF THE BLUE CARBUNCLE)

داستان یک تعطیلات دل گرم کننده که در آن هلمز و واتسون تلاش می کنند تا منشاء یک غاز کریسمس با سنگ قیمتی دزدی داخل شکمش را ردیابی کنند. کل ماجرا حال و هوایی هزل آمیز دارد، و منظورم از این عبارت، معنای مثبت آن است.

۱۳. مسئله ی نهایی (THE FINAL PROBLEM)

مسئله: کانن دویل موریارتی را به عنوان روشی عجولانه برای نابود کردن منفورترین مخلوقش اختراع کرد. و عبارت “ناپلئون جنایت”، برای توصیف شخصیتی این چنین فکر نشده، اغراق آمیز است. اما بازآفرینی واتسون از مرگ دراماتیک هلمز من را به جایی می برد که دوست دارم، بنابراین اهمیتی نمی دهم.

۱۲. ماجرای خانه ی خالی (THE ADVENTURE OF THE EMPTY HOUSE)

معمای اتاق قفل شده، و اوج دراماتیک این داستان خوب است، اما این ها در مقایسه با بازگشت هلمز به زندگی، -که واتسون به معنای واقعی کلمه به خاطرش غش می کند- در مقام دوم هستند. صدها شکلک آفرین برای این جای داستان!

۱۱. معاهده ی نیروی دریایی (THE NAVAL TREATY)

همه چیز این داستان شگفت انگیز است. یک داستان جنایی پیچ در پیچ کوچک، یک قهرمان با روح در “آنی هریسون”، فرصتی برای هلمز برای این که در حالی که برای خدمت به پیمانی مجدد، مبدل به یک ظرف صبحانه شده است، هم جاروجنجال راه بیندازد و هم به شکلی مضحک نقشی ملودرام ایفا کند. و یک نکته فرعی بامزه و عجیب که در آن او از این که چقدر گل ها زیبا هستند، به وجود خدا پی می برد. +A!

۱۰. ماجرای شش سکه ی ناپلئونی (THE ADVENTURE OF THE SIX NAPOLEONS)

این یک معمای کوچک سرگرم کننده و مسخره است، اما نکته ی برجسته آن البته سخنرانی لستراد در این مورد است که چقدر هلمز و توانایی او برای غلبه بر احساسات، مورد احترام و تحسین اسکاتلندیارد است.

۹. ماجرای پای شیطان (THE ADVENTURE OF THE DEVIL’S FOOT)

مانند بسیاری از داستانهای متاخر، این یکی  اغراق شده و نپذیرفتی به نظر می رسد، با این حال در رتبه ی نسبتاً خوبی قرار می گیرد، به خاطر این صحنه ی تاثیر گذار که هلمز و واتسون عمدا سفر بدی به خود تحمیل می کنند، و بعد در حالی که روی چمن دراز کشیده اند، در این مورد صحبت می کنند که چه قدر هم دیگر را دوست دارند.

۸. ماجرای  دوچرخه سوار تنها (THE ADVENTURE OF THE SOLITARY CYCLIST)

دوچرخه سوار افتخاری، ویولت اسمیت، به طرزی تحسین برانگیز شجاع و غیور است، و من خوشم می آید که واتسون در این داستان قدری کار کارآگاهی انفرادی انجام می دهد، حتی اگر در این کار قدری دست و پا چلفتی باشد. به علاوه، هلمز در یک مسابقه ی مشت زنی پیروز می شود! و از همه بهتر جملات پینگ پنگی “شما خیلی دیر رسیدید! او الان همسر من است”، “نه، او بیوه شماست” عالی است.

۷. ماجرای درخت های راش مسی (THE ADVENTURE OF THE COPPER BEECHES)

من ویولت هانتر و عزم او را برای کمک به یک خانم جوان دیگر که در خطر است، تحسین می کنم. من همچنین رابطه ی عاشقانه ی ناکام واتسون را دوست دارم. او فقط ویولن خود را دوست دارد، و شما، واتسون، متاسفم.

۶. ماجرای مشتری بی نظیر (THE ADVENTURE OF THE ILLUSTRIOUS CLIENT)

درام. یک حمله ی قاتلانه به هلمز، اسید پاشی، خاطرات گناهانی با انگیزه هایی بی رحمانه! کانن دویل برای این یکی چیزی کم نگذاشته؛ پروردگار به او جزای خیر دهد!

۵. دره ی وحشت (THE VALLEY OF FEAR)

دره همان کار اسکارلت را انجام می دهد، که البته در نیمه راه یک رمان کاملا جداگانه می شود -این بار پینکرتون ها در  برابر فراماسون ها، چرا که نه- اما من واقعاً این رمان دوم را دوست دارم؛ بنابراین این شباهت برایم قابل قبول است.

f5632611b76505e585216bdb8a69ef96.jpg

۴. رسوایی در کشور بوهم (A SCANDAL IN BOHEMIA)

من می گویم که تأثیر ایرنه آدلر در بازسازی ها بی تناسب با نقشش در داستان اصلی است، اما این واقعیت را تغییر نمی دهد که او زن خفنی است! او در هوش مندی شرلوک هلمز را شکست می دهد! علاوه بر این، ما نه یکی بلکه دو تا از لباس های مبدل هلمز را می بینیم، همیشه یکی اضافه تر!

48e9e5ac1def5fafe97a37bfeda0e70d.jpg

۳. ماجرای چارلز آگوستوس میلورتون (THE ADVENTURE OF CHARLES AUGUSTUS MILVERTON)

این چیزی است که من در موردش صحبت می کنم!!! باج گیرهای خشن، خانم های انتقام جو با لباس های مبدل، و واتسون که از مهارت های کمتر استفاده شده اش برای پایان دادن به جنایت استفاده می کند! هلمز دقیقاً هیچ معمایی را در این داستان حل نمی کند، اما کی به این اهمیت می دهد، وقتی که در حالی که خانمی نجیب زاده یک رذل را به قتل می رساند، در پشت یک پرده، او در گوش واتسون به سنگینی نفس می کشد؟ من که آن کس نیستم!

۲. ماجرای سه گریدب (THE ADVENTURE OF THE THREE GARRIDEBS)

“این ارزش یک زخم را داشت – ارزش زخم های بسیاری را داشت – دانستن عمق وفاداری و عشقی که در پشت آن ماسک سرد قرار دارد. چشمان روشن و سخت برای لحظه ای کم فروغ می شد و لب های استوار می لرزید. برای تنها یک بار، در کنار آن ذهن عالی، نگاهم به قلبی بزرگ افتاد. تمام سالهای خدمت فروتنانه اما یک سویه ی من در آن لحظه ی مکاشفه به ثمر نشسته بود.”

و این تنها چیزی است که باید در مورد آن بگویم.

۱. درنده ی باسکرویل (THE HOUND OF THE BASKERVILLES)

منظورم این است که، آیا اصلا می تواند انتخاب دیگری وجود داشته باشد؟ فضای “برونته ای”، آکنده از تهدید و نفرین، معمایی پیچیده با نکات انحرافی متعدد، و یک پایان بندی شوکه کننده…! دلیلی دارد که این مشهورترین داستان شرلوک هلمز است، و این دلیل آن است که هنوز پس از ۱۱۸ سال تکان دهنده است.

4c370d090215b01815ceea59fa573125.jpg
خب شما چه فکر می کنید؟ آیا درست می گویم؟ (البته که درست می گویم!). به ما بگویید که داستان محبوب تان در سری شرلوک هلمز، کدام است؟
  • لایک 1

جام خود را خالی کنید تا پر شود؛ تمامیت شما را فاسد خواهد کرد.

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

اشتراک گذاری

• اضافه کردن...