رفتن به مطلب

معرفی کتاب وحشی


Flare
 اشتراک گذاری

ارسال های توصیه شده

همه ما زمان هایی در زندگیمان هست که احساس شکست و فرسودگی به سراغمان می آید، احساس پوچی و بی انگیزگی، دلمان می خواهد مدت زمانی را جایی برویم که هیچ جنبنده ای در اطرافمان نباشد، هیچ دغدغه ای جز خوردن و خوابیدن نداشته باشیم، خودمان باشیم و خودمان. شریل استرید، یکی از همین انسان هاست .

 

 

او که دوران کودکی و نوجوانیِ سختی را پشت سر گذاشته، تا می خواهد کمی به زندگی اش سر و سامان بدهد مادرش را از دست می دهد، مادری که به گفته پزشکان یک سال دیگر می توانست زنده باشد ولی در عین غافلگیری بعد از سپری شدن یک ماه جانش را از دست می دهد. حال شریل می ماند و خودش و دنیایی بزرگ و غمی بزرگتر، او برای رهایی از غم دست به هرکاری می زند، از میخوارگی و رابطه های یک شبه و بی وفایی به همسر تا مصرف و تزریق مواد مخدر. او کاملا اتفاقی به وسیله یک کتاب با مسیر پاسیفیک کرست آشنا می شود، تصمیم می گیرد این راه را به تنهایی و با پای پیاده طی کند.

 

 

این راه را می توان به زندگی شبیه دانست، راهی پر از اتفاقات غیرقابل پیش بینی، گاهی خوب و گاهی در اوج سختی و مشقت، گاهی خرم و آفتابی گاهی پرتلاطم و طوفانی. کوله بار شریل که از سنگینی باعث زخمی شدن های بسیار و مشقت های بسیاری برای او می شود، کوله ای که سنگینی اش کمرش را خم می کند همان سختی ها و غم های زندگی است که کمرمان را خم می کنند. اوایل تحمل آن ها بسیار سخت است، لحظاتی حتی تصمیم به تسلیم می گیرد ولی باز راه را ادامه می رود، هرچند آهسته ولی پیوسته می رود.

 

 

این رفتن در مسیر، همان جنگیدن برای حیات است، جنگیدن برای زنده ماندن از هر خطر و مشکل و سختی ای. کتاب خیلی سر راست و خوشخوان است ولی در لابه لای سطور و خطوط در هم تنیده کتاب می توان استعاره های بسیار پیدا کرد و به آنها فکر کرد، این است که خوانش کتاب را دوچندان جذاب می کند.
شریل به خوبی از پس نگارش کتاب برآمده و کاملا رُک و با صداقت کامل به تفسیرِ این سفرِ خود می پردازد، جایی که همه به واسطه زن بودن و تنها بودنش انتظار به پایان رسیدن این مسیر را از او ندارند. همذات پنداری در اوج خود است، با هر سختی و گرسنگی و زخم و جراحتی، خواننده همان احساس را در خود تجربه می کند، با کنده شدن یک به یک ناخون های سیاه شده از پیاده روی ما هم همان در را در عمق وجود خود حس خواهیم کرد.
اواخر کتاب کمی شتاب زده است، می شد کمی اتفاقات کتاب را به شیوه ای متفاوت روایت کرد تا در انتها فرصت بیشتری برای پرداختن به موضوعات باشد.

 

 

در دورانی که همه به دنبال سوپر قهرمان و الگوهای فرازمینی با قدرت های خارق العاده هستند، خواندن سفر سه ماهه شریل استرید شما را با گونه واقعی یک سوپر قهرمان آشنا می کند، بدون هیچ قدرت ماورایی ای، قدرت او تنها اراده و خواستن اوست. تمام سختی ها گذرا هستند و مقطعی، باید جنگید، زخم ها را به جان تحمل کرد، کمر خم نکرد و کوله بار را کم کم سبک کرد تا بتوان راه را تا پایان به خوبی طی مسیر کرد.

  • لایک 2

جام خود را خالی کنید تا پر شود؛ تمامیت شما را فاسد خواهد کرد.

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

 اشتراک گذاری

×
×
  • اضافه کردن...