رفتن به مطلب

معرفی کامل ژانر فانتزی


Flare
 اشتراک گذاری

ارسال های توصیه شده

به دنیای فانتزی خوش آمدید!

 

کتاب های و رمان های ژانر فانتزی

 

شاید بتوان با جرات گفت که قدرت تخیل یکی از موهبت های بی نظیری است که به انسان بخشیده شده. قرن هاست که زندگی ما انسان ها با تخیل و فانتزی عجین بوده و نسل در نسل قصه هایی شگفت انگیز از سرزمین پریان، ساحره ها و قهرمان قدرتمندی که شیاطین را به زانو در می آورند در بین مردم باز گو شده و یا کتابی از این داستان ها به تحریر در آمده است. هیچ کدام از ما با این دنیا بیگانه نیستیم. همه ما بارها برای یک بار هم که شده از زندگی واقعی خسته شده و قدم به این دنیای خارق العاده گذاشتیم. جایی که دیگه هیچ حرفی از اقساط و اجاره خانه و قیمت ارز و غیره و غیره نیست. جایی که ما قوانین هر چیزی را تعیین می کنیم. جایی که می توان سوار بر اژدها شد و قلعه ها را یکی پس از دیگری فتح کرد. اینجا می توانیم پسرکی عینکی باشیم که "اجی مجی کنان" با لرد سیاه مبارزه می کند. می توان تبدیل به گاندولف شده و با ارک های مردور به مبارزه بپردازیم. می شود به آینده سفر کرد و با موجودات فضایی جنگید. اینجا هیچ محدودیتی وجود ندارد، چون اینجا قلمرو فانتزی است.

اما چه چیزی باعث می شود که یک داستان یا کتاب عنوان فانتزی را داشته باشد؟ اصلا فانتزی بودن به چه معناست و چطور به وجود آمده؟؟ ویژگی های این ژانر چیست؟ و چرا این ژانر تبدیل به یکی از محبوب تربن ژانر های دنیا در دنیای کتاب ها شده است؟ قصد داریم در این پست به تمام این سوالات پاسخ داده و برترین آثار فانتزی را به شما معرفی کنیم

 

 

 

قبل از شروع...

chartt.jpg

قبل از شروع فراموش نکنید که به طور کلی تمامی کتاب ها به دو دسته Fiction و Non Fiction تقسیم بندی شده اند. کتاب های Non Fiction به آثاری گفته می شود که ریشه در اتفاقات واقعی ما داشته و تخیلات و افکار نویسنده هیچ نقشی در شکل گیری این داستان نداشته است. این دسته از کتاب ها به زیر شاخه هایی مانند بیوگرافی، اتوبیوگرافی، سفرنامه ها و .... دسته بندی می شوند.

اما کتاب های Fiction آثاری هستند که ریشه در تخیلات و افکار نویسنده دارند. شخصیت ها، اتفاقات، جمله ها، همه و همه ساخته ذهن نویسنده است. این دسته از کتاب ها به زیر شاخه هایی مانند فانتزی، علمی تخیلی، ماجراجویانه، و .... دسته بندی می شوند

اما در این پست قصد داریم بر روی ژانر فانتزی تمرکز کنیم و با این ژانر بیشتر آشنا بشیم.

 

ژانر فانتزی چگونه متولد شد؟

 

fan.jpg

سوال بسیار جالب و در عین حال دشواریه. کلمه فانتزی در ریشه به معنای خیالی و تظاهر و سعی در باور کردن چیزی است. تمام اتفاقات و داستان های فانتزی از قوه تخیل ما سرچشمه می گیرند. در طول قرن ها انسان ها همیشه از قدرت تخیل خود استفاده کرده و سعی در خلق داستانی خارق العاده کرده اند که عقل و هوش از سر شنوده می برد! داستان هایی که عمدتا به صورت شفاهی بیان شده و کمتر به صورت یک کتاب نوشتاری درآمده است. شاید بتوان گفت که زادگاه تولد فانتزی به همین قرون باز میگردد، زمانی که انسان ها شروع به گفتن داستان های خیالی از ذهن خود کردند.

اما گونه فانتزی به شکل مدرنی که ما میشناسیم فقط دو قرن است که  به وجود آمده و شکل های سابق آن تاریخی طولانی دارند. بسیاری باور دارند که شروع فانتزی از افسانه گیلگمش و اولین نوشته های انسان در 2700 سال پیش از تولد مسیح آغاز شده و در دوران بعد مهمترین اشکال ادبی بشر را شکل داده اند.

ایلیاد و ادیسه از هومر، بیو ولف، مهابهاراتا ،کتاب هزار و یک شب، شاهنامه و افسانه‌های شاه آرتور همه و همه این پهلوانان شجاع، هیولاهای مرگبار و سرزمین‌های پنهان بسیاری از خوانندگان را در دنیای خیال فرو برده‌است. اگر اینگونه به تاریخ فانتزی نگاه کنیم، تاریخ ادبیات و تاریخ فانتزی آن قدر در هم آمیخته‌اند که نمی‌توان آن ها از هم جدا کرد.

 

ویژگی های اصلی ژانر فانتزی؟

mag.jpg

ژانر فانتزی به گونه ای از آثار هنری اطلاق می شود که از جادو و دیگر اشکال فرا طبیعی به عنوان عنصر اصلی و درون مایه اساسی داستان استفاده شود. به طور کلی در این ژانر قوانینی که در دنیای واقعی وجود دارد شکسته و یا به شکلی متفاوت در دنیایی دیگر استفاده می شود.

از جمله ویژگی های این ژانر می توان به دو ویژگی اصلی اشاره کرد:

 

  1. دارا بودن عناصر خیالی مانند جادو، ارواح، موجودات خیالی  و ...

 

 نمونه این عناصر را می توانید در بسیاری از کتاب های فانتزی مشهور جهان دید. در دنیای جادوگری جی. کی. رولینگ چوب دستی های جادویی حرف اول را می زنند. دربازی تاج و تخت اژد هایان بر آسمان وستروس پرواز می کنند و در شمال این سرزمین مردگان از خاک بر میخیزند تا دنیای زندگان را نابود کنند. در جنگ ستارگان جدای ها باید با نیروی پلیدی مبارزه کنند تا کهکشان را از خطر نابودی نجات دهند.

 

 

  1. داشتن فضایی که منطق و قوانین خاص خود را دارد.

شاید بسیاری به غلط باور داشته باشند که ژانر فانتزی هیچ پایه و اساس منطقه ای وجود ندارد. اما کاملا اشتباه است، داستان های فانتزی کاملا دارای قوانین و منطق هستند ولی فقط قوانینی که توسط خود نویسنده و داستان به وجود آمده است. در داستان های فانتزی برای هر چیزی یک دلیل، منطبق بر قوانین آن داستان وجود دارد. ملکه برفی نمی تواند پرواز کند، گریگینه ها نفس آتشین ندارند و هیچ کوتوله ای تبدیل به خون آشام نمی شود. هر داستان قوانین خاص خودش را دارد و این قوانین شکسته نمی شوند.

 

 

داستان ممکن است در مکانی مخفی اتفاق بیفتد، شاید جایی مانند سرزمین عجایب آلیس، یا امکان دارد در دنیایی کاملا خیالی و متفاوت رخ دهد جایی مانند نارنیا در کتاب لِویس. تمام اتفاقات داستان باید از قوانین کلی طرح شده پیروی کنند و حتی گاه باید محدودیت هایی برای قهرمانان و تبهکاران داستان ایجاد کنند.

 

 

فانتزی مدرن و فانتزی کهن
 

از دو قرن پیش تا کنون ژانر فانتزی شکل و حالتی متفاوت تر از گذشته به خود گرفته است طوری که ما فانتزی مدرن و کهن را دو معقوله کاملا متفاوت می دانیم. امروزه داستان هایی که به صورت حماسه وار از قهرمانان و خدایان و تایتان ها نقل می شود را  در ژانر اساطیری و حماسی طبقه بندی می کنیم.

اما چیزی که امروزه به بیشتر داستان های فانتزی گفته می شود از زمان جورج مک‌دونالد و رمان‌هایی مثل شاهدخت و گوبلین و فانتاستس آغاز شد. مک‌دونالد تأثیری بسیار زیاد بر جی. آر. آر. تالکین نویسنده مجموعه هابیت و ارباب حلقه ها و سی. اس. لوییس نویسنده آلیس در سرزمین عجایب داشت. دیگر نویسنده بزرگ این عصر ویلیام موریس نام داشت، شاعری بزرگ که چند رمان نیز در اواخر قرن نوزدهم نوشت، از جمله مشهورترین آن رمان‌ها چاهی در انتهای جهان را می توان نام برد. اما به رغم تأثیر مک‌دونالد در آینده و محبوبیت موریس در عصر خود تا قرن بعد ژانر فانتزی به محبوبیت زیادی دست نیافت.

اما بسیاری نقطه آغاز فانتزی مدرن را از رمان های جادوگر شهر اُز نوشته فرانک باوم و پیتر پن نوشته رمان نویس اسکاتلندی جیمز بری می دانند. از این دوره به بعد ژانر فانتزی بیشتر در زمینه خیال پردازی برای کودکان به نگارش درآمد و همین امر باعث شکل گیری رمان های مختلفی در این زمینه شد.

 

فانتزی، پرفروش ترین و محبوب ترین ژانر حال حاضر جهان

bh.jpg

بی شک در قرن حاضر نام هایی مانند هری پاتر نوشته جی. کی. رولینگ،  ارباب حلقه ها نوشته تالکین، بازی تاج و تخت ها نوشته جورج آر.آر. مارتین و نارنیا نوشته سی.اس. لِویس به گوش بسیاری از انسان های زمین رسیده است.

محبوب ژانر فانتزی به خصوص در میان کودکان و نوجوانان غیر قابل انکار است. زمانی که اولین رمان از مجموعه هری پاتر در تاریخ ۳۰ ژوئن ۱۹۹۷ با عنوان هری پاتر و سنگ جادو (سنگ فیلسوف) منتشر شد، کتاب محبوبیت بسیار زیاد، تحسین فراوان و موفقیت تجاری بسیار زیادی را در جهان کسب کرد. تا ژوئن ۲۰۱۱، کتاب‌های این مجموعه درحدود ۴۵۰میلیون نسخه فروش داشته و به ۶۷ زبان دنیا ترجمه شد. فیلمی بسیار پرفروش از این مجموعه نیز ساخته شد که هیمن امر باعث محبوبیت و شهرت دوچندان این مجموعه گردید. چهار کتاب پایانی مجموعه هری پاتر به‌طور متوالی رکورد فروش سریعترین کتاب‌های جهان را دارد!!

مجموعه نغمه آتش و یخ اثر جورج آر.آر مارتین در سال 1996 چاپ شد و تا به امروز بیش از 70 میلیون نسخه در سراسر جهان فروش داشته و به بیش از 47 زبان دنیا ترجمه شده، همچنین کتاب چهارم و پنجم این مجموعه برای هفته های متوالی به پرفروشترین های The New York Times تبدیل شده اند. همچنین از روی این مجموعه سریالی بسیار موفق با نام A Game Of Thrones نیز ساخته شده است.

مجموعه ارباب حلقه ها که یکی از پرفروشترین رمان های تاریخ نام گرفته، بیش از 150 میلیون نسخه در سراسر جهان فروش داشته و به بیش از 38 زبان دنیا ترجمه شده است. کمتر کسی اسم هایی مانند حلقه قدرت، ارک های مردور، گاندولف و هابیت های شایر را نشنیده اند. اثری که به اقتباس از آن مجموعه فیلم های سینمایی موفقی نیز ساخته شده.

بسیاری باور دارند که ژانر فانتزی ذهن ما را از حقایق واقعی زندگی دور کرده و بسیاری دیگر بر این باورند که این ژانر توانسته خلاقیت و هوش فراوانی را برای مخاطبانش به ارمغان آورد اما چیزی که بدون یقین می شود در رابطه با آن صحبت کرد، این است که در حال حاضر این ژانر قلوب کتاب خوانان را فتح کرده و روز به روز بر تعداد طرفداران و دوستدارن این ژانر اضافه می گردد

  • لایک 2

جام خود را خالی کنید تا پر شود؛ تمامیت شما را فاسد خواهد کرد.

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

 اشتراک گذاری

×
×
  • اضافه کردن...