رفتن به مطلب
انجمن نودهشتیا
  • ثبت نام

معرفی و نقد رمان سوناتِ‌مَهتاب | هستی‌غفوری کاربر انجمن نودهشتیا

Nava
 اشتراک گذاری

ارسال های توصیه شده

به‌نام آفریننده موسیقی، سوناتِ‌مَهتاب ... .

ژانر: عاشقانه، تراژدی، اجتماعی

نویسنده: هستیِ‌غفوری  " نوازش "

"روایتِ غِیرخَطی"

هدف:

اگر بنا را از همین ابتدا به صداقت بگذاریم، هدف اولیه‌ام از برای نوشتن سونات؛ تنها و تنها محک زدن توانایی‌هام در هنرِ نوشتن بوده است. باشد که هدف والای یک نویسنده، و چیزی که قطعا ارجح قرار می‌گیرد، کمکِ به جامعه، بشریت، و انسانیت  است.

خلاصه: 
بگذار اینبار را، طور دیگری برایت نقل کنم. بگذار اینبار، از قصه‌ی دختر پادشاه که عاشق تار‌زن شهر شده بود، بگذرم و برسم به سیارک‌های کهکشان شازده کوچولو. دومین ستاره، از سمت چپ را که دور بزنی، شاید در پهنه‌ی اقیانوس چشمان یک‌نفر، شخصی به تنهایی خو گرفته و شاید، کسی به انزوا عادت کرده باشد. اینبار می‌خواهم، قوانین را طور دیگری بازگو کنم و بهت بگویم، که اگر روزی در کنج خلوتی لمیده بودی   و دلت گرفت، آنوقت اگر به  آسمان نگاه کنی، مهتاب مرا در خواهی یافت‌. در پشت ابر، و یا در زیر کاغذ‌های خاک‌گرفته‌ی گوشه اتاق، می‌خواهم قصه‌ی مهتاب را برات بگویم‌. داستانِ خموش شدن دخترک رقصان گوی نقره‌ای را بازگو کنم و از لابلای نت‌های موسیقی، در دل تاریخی که پهنه‌ی وسیع‌ترین اقیانوس منظومه را نام گرفت، آهنگ قلب‌های بازیگوشی را بنوازم که نازوارانه، فاصله را به میان انداخته و چنگک تیز زمان را غلاف کردند. می‌خواهم از هنر بگویم؛ از عشق.

مقدمه:

کوتاه می‌خواهمت. 
کوتاه‌تر از عمر شبنم‌ها؛ 
دردناک می‌شوی و انگار یخ‌زدن چشم‌های دریایی‌ات، در آخرین روزی که دیدمت، دور می‌شوی. کوتاه می‌خواهمت؛ آنقدر کوتاه که نبودنت، حتی به عمر شکننده‌ی شکفتن گل‌های رنجمان، قد نمی‌دهد.
ای که دوری‌ات، زوال آفتاب را می‌ماند؛
طلوعت، کی فرا می‌رسد!؟

"تمامی نقد‌ها و نظرات را در صورت منطقی بودن، می‌پذیرم. چراکه تنها و تنها، نسخه‌ی ویرایش نشده‌ی سونات پیش روی شماست."

صفحه اصلی رمان سونات مهتاب هستی غفوری

یا‌علی، نوازش.

ویرایش شده توسط Nava
لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

فداتشم خیلی خوشگل می‌نویسی 

عاشق بازی کردنت با کلمه ها شدم :))

همه تاپیکایی  که ایجاد کردی رو دنبال کردم

اگه خواستی تگم هم بکن 

در هر صورت تا اخرشو میخونم ❤

لینک به دیدگاه

28 دقیقه قبل، Snowrita گفته است:

فداتشم خیلی خوشگل می‌نویسی 

عاشق بازی کردنت با کلمه ها شدم :))

همه تاپیکایی  که ایجاد کردی رو دنبال کردم

اگه خواستی تگم هم بکن 

در هر صورت تا اخرشو میخونم ❤

گیآنمی گیآن.

فدای تو.

لینک به دیدگاه

عالیییییییییی بود 

اسم هم که محشررررررر ♥️🌹♥️💚💋👍

لینک به دیدگاه

6 دقیقه قبل، Hony.m گفته است:

عالیییییییییی بود 

اسم هم که محشررررررر ♥️🌹♥️💚💋👍

مچکر^

لینک به دیدگاه

2 ساعت قبل، نوازش گفته است:

گیآنمی گیآن.

فدای تو.

نشی عزیزدلم

موفق باشی😘💋

لینک به دیدگاه

قلم بعضی‌ها اونقدر زیباست و به دل می‌شینه که وقتی داری می‌خونی گذر زمان رو متوجه نمی‌شی، و تو دقیقا همینقدر قشنگ می‌نویسی، بازی با کلماتت عالیه واقعا خوشم اومد و مشتاقانه به خوندن رمانت ادامه می‌دم😍👌

لینک به دیدگاه

9 دقیقه قبل، niloofar.h گفته است:

قلم بعضی‌ها اونقدر زیباست و به دل می‌شینه که وقتی داری می‌خونی گذر زمان رو متوجه نمی‌شی، و تو دقیقا همینقدر قشنگ می‌نویسی، بازی با کلماتت عالیه واقعا خوشم اومد و مشتاقانه به خوندن رمانت ادامه می‌دم😍👌

موافقم، نوازش خیلی خوشگل مینویسه، وسط  نوشته هاش  گم میشی :>>

لینک به دیدگاه

• 3 ماه بعد...
در ۱۴۰۰/۵/۱۷ در 14:54، niloofar.h گفته است:

مرسی عزیزدلم. خوشحالم که خوشت اومده ❤

لینک به دیدگاه

سلام عزیزم قلمت دلنشینه و خلاصه و مقدمه رمانت جالب بود , فقط به جای استفاده از" برای دیالوگ ها از- استفاده کن 

موفق باشی عزیزم 

@Gh.a17

لینک به دیدگاه

4 ساعت قبل، Neda گفته است:

سلام عزیزم قلمت دلنشینه و خلاصه و مقدمه رمانت جالب بود , فقط به جای استفاده از" برای دیالوگ ها از- استفاده کن 

موفق باشی عزیزم 

@Gh.a17

مرسی از وقتی که گذاشتی

حتما❤

لینک به دیدگاه

💟باریکلا 

موفق باشی جانانم

لینک به دیدگاه

سلام عزیزم رمان جالب و قلم قوی داری 

اگر در رعایت علائم نگارشی هم دقت کنی عالی میشه 

قلمت مانا 🕊️

@Gh.a29

لینک به دیدگاه

اوم خب اومدم سراغ نقدت نوازش دلنشین انجمن. بابت تاخیر در نقدت متاسفم از اوضاعم خبر داشتی دیگه و حالا سرحال و قبراق اتاق نقدت رو شکوفا کردم. :classic_biggrin:

خب اول از همه میرم سراغ علایق و کیف کردنام... :classic_tongue:

اسم رمانت"سونات مهتاب" به طوری جذاب و تحسین برانگیز انتخاب شده که ادمیت با خوندن این اسم فکر میکنه قراره تو باتلاقی از نوشته هایی که کلماتش مملو از احساسات و آرایه هستن گرفتار بشه و خب حقیقتا با وجود نقطه کمی از ارایه وجودش حس شد اما بازی با کلماتت به درستی بود. ^_^ من ذوقیدم براش ها بدون🥺♥ اسم خوبی انتخاب کردی حقیقتا... 

اووم از خلاصه و مقدمه هم حرفی نمیتونم بزنم چون اونا هم حُسن نوشته رو نشون میدادند. dast

اوممم فقط ما بین حرفام یک چیزی رو نباید فراموش کنم و اون اینکه شما با وجود اینکه معیار گونه مینویسی، حاشیه ای از کلمات محاوره و زبان عادی تکاپوی رمانت رو درگیر خودش کرده و این کیفیت رو برای برتری پایین میبره پس ممکن هست که از اغاز شروع به خوندن کنی و کاملا نثر معیار رو به دست بگیری؟ 😅

و بعد من موقعی که شروع به خوندن کردم اول گمون کردم دارم دلنوشته ای دلکلمه ای چیزی میخونم چون سطر به سطر نوشته ات با زمان حال نوشته شده و یهو مغزم منهدم شد. این سلیقهٔ خودته و اصلا در موردش پیشنهادی نخواهم داد.🤣

دیالوگاتم تو سطح کمی دیده شدن. میدونم میدونی منم رو دیالوگ البته واسه ائیشما ضعیفیم اما برای پالس خدای دیالوگم پس باید بدونی دیالوگ هم حائظ اهمیته برای همه...🤤

خب دیگه چی بگم؟  موفقیت رو ارزو کنم یا ادامه بدم؟؟ 🙄 

لینک به دیدگاه

هم اکنون، _NAJIW80_ گفته است:

اوم خب اومدم سراغ نقدت نوازش دلنشین انجمن. بابت تاخیر در نقدت متاسفم از اوضاعم خبر داشتی دیگه و حالا سرحال و قبراق اتاق نقدت رو شکوفا کردم. :classic_biggrin:

اسم رمانت"سونات مهتاب" به طوری جذاب و تحسین برانگیز انتخاب شده که ادمیت با خوندن این اسم فکر میکنه قراره تو باتلاقی از نوشته هایی که کلماتش مملو از احساسات و آرایه هستن گرفتار بشه و خب حقیقتا با وجود نقطه کمی از ارایه وجودش حس شد اما بازی با کلماتت به درستی بود. ^_^ من ذوقیدم براش ها بدون🥺♥ اسم خوبی انتخاب کردی حقیقتا... 

اووم از خلاصه و مقدمه هم حرفی نمیتونم بزنم چون اونا هم حُسن نوشته رو نشون میدادند. dast

اوممم فقط ما بین حرفام یک چیزی رو نباید فراموش کنم و اون اینکه شما با وجود اینکه معیار گونه مینویسی، حاشیه ای از کلمات محاوره و زبان عادی تکاپوی رمانت رو درگیر خودش کرده و این کیفیت رو برای برتری پایین میبره پس ممکن هست که از اغاز شروع به خوندن کنی و کاملا نثر معیار رو به دست بگیری؟ 😅

و بعد من موقعی که شروع به خوندن کردم اول گمون کردم دارم دلنوشته ای دلکلمه ای چیزی میخونم چون سطر به سطر نوشته ات با زمان حال نوشته شده و یهو مغزم منهدم شد. این سلیقهٔ خودته و اصلا در موردش پیشنهادی نخواهم داد.🤣

دیالوگاتم تو سطح کمی دیده شدن. میدونم میدونی منم رو دیالوگ البته واسه ائیشما ضعیفیم اما برای پالس خدای دیالوگم پس باید بدونی دیالوگ هم حائظ اهمیته برای همه...🤤

@Nava

لینک به دیدگاه

13 ساعت قبل، _𝐧𝐚𝐣𝐢𝐰𝟖𝟎_ گفته است:

های عسلم.

مچکر از وقتی که گذاشتی^

راجب نثرِ محاوره‌ای باید بگم که نه دقیقا، این یه شیوه نوشتاریه بنام شیوه نگارشی شکسته. اشکال به‌حساب نمیاد.

راجب دیالوگ میشه از متن رمان یه مثال بزنی؟

ماچ.

لینک به دیدگاه

4 ساعت قبل، Nava گفته است:

های عسلم.

مچکر از وقتی که گذاشتی^

راجب نثرِ محاوره‌ای باید بگم که نه دقیقا، این یه شیوه نوشتاریه بنام شیوه نگارشی شکسته. اشکال به‌حساب نمیاد.

راجب دیالوگ میشه از متن رمان یه مثال بزنی؟

ماچ.

اهان متوجه شدم. 

دیالوگ کم مثال زدن نمیخواد  که🧐

لینک به دیدگاه

55 دقیقه قبل، _𝐧𝐚𝐣𝐢𝐰𝟖𝟎_ گفته است:

اهان متوجه شدم. 

دیالوگ کم مثال زدن نمیخواد  که🧐

اهااان

می‌گی دیالوگا کَمَن؟

فکر کردم می‌گی که سطح دیالوگات پایینه😂

ماچ بهت عسلکم.

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

اشتراک گذاری

• اضافه کردن...