رفتن به مطلب
انجمن نودهشتیا
  • ثبت نام

جایزه‌ی نوبل ادبیات | جایزه‌ی معتبر ادبی جهانی


Flare
 اشتراک گذاری

ارسال های توصیه شده

  • مدیر آگهی

جایزه ادبی نوبل

جایزه‌‌ی نوبل ادبیات (Nobel Prize For Literature) یک جایزه‌ی ادبی مربوط به کشور سوئد است که از سال ۱۹۰۱ هر ساله به نویسندگان کشورهای مختلف جهان اعطا می‌شود. طبق خواسته و اعلام آلفرد نوبل دانشمند سوئدی این جایزه باید به کسی تعلق بگیرد که: «در یک سال گذشته در زمینه ادبیات برجسته‌ترین اثر را در جهت تعالی ادبیات و کمک به بشریت، خلق کرده است».

اگرچه گاهی اوقات از آثار منفرد و تکی یک نویسنده به‌عنوان اثر جالب توجه آکادمی یاد می‌شود، اما در حقیقت این جایزه بر اساس مجموعه آثار یک نویسنده به او تعلق می‌گیرد. این جایزه یکی از پنج جایزه‌ی نوبل است که طبق وصیت‌نامه آلفرد نوبل در سال ۱۸۹۵ راه‌اندازی شده است.

جوایز نوبل به یاد آلفرد نوبل، دانشمند شیمیدان، ادیب، مهندس و کارآفرین سوئدی که در قرن ۱۹ میلادی خدمات علمی زیادی را به جامعه بشریت ارائه کرد، نام‌گذاری شده است. آلفرد نوبل نابغه در ۱۷ سالگی به پنج زبان زنده دنیا مسلط بود و در طول دوره تحصیل و عمر کاری خود استعدادهای فراوانی را از خود بروز داد. وی که از اختراعات علمی خود به‌خصوص دینامیت صاحب ثروت هنگفتی شده بود، ضمن تخصیص بودجه‌ای مشخص در وصیت نامه خود خواستار راه‌اندازی ساز و کاری برای انتخاب و اهدای جوایز نوبل شده بود.

نظارت بر تمام جوایز نوبل توسط نهادهای مختلف انجام می‌شود و آکادمی سوئد وظیفه نظارت بر جایزه‌ی ادبیات را بر عهده دارد. آکادمی نام برنده را در اوایل ماه اکتبر هر سال اعلام می‌کند و فرد برنده طی مراسمی در استکهلم سوئد یک مدال به همراه مبلغی پول دریافت می‌کند که این مبلغ سال به سال متفاوت است. آکادمی سوئد افراد و مؤسساتی را که می‌توانند نویسنده‌ای را جهت نامزدی دریافت جایزه معرفی کنند، تعیین می‌کند.

این افراد شامل اساتید ادبیات و زبانشناسی دانشگاه‌های صاحب‌نام، برندگان قبلی جایزه‌ی نوبل ادبیات و اعضای ثابت آکادمی سوئد هستند. کمیته‌ی ادبیات نوبل مسؤول بازبینی نامزدها و ارسال نظرات به آکادمی سوئد است. این جایزه از سال ۱۹۰۱ به نویسندگان کشورهای مختلف تعلق می‌گیرد. گاهی اعطای این جایزه به سال بعد موکول شده است که آخرین بار آن در سال ۲۰۱۸ بوده است.

  • تشکر 1
لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

 اشتراک گذاری

×
×
  • اضافه کردن...