رفتن به مطلب
انجمن نودهشتیا
  • ثبت نام

جایزه‌ی بوکر


Flare
 اشتراک گذاری

ارسال های توصیه شده

  • مدیر آگهی

جایزه‌ی بوکر

بوکر

جایزه‌ی بوکر (Booker Prize)، که قبلا به‌عنوان جایزه‌ی بوکر داستانی (۱۹۶۹–۲۰۰۱) و جایزه‌ی من بوکر (۲۰۰۲–۲۰۱۹) شناخته می‌شد، یک جایزه‌ی ادبی است که هر ساله به بهترین رمان نوشته شده به زبان انگلیسی که در کشور انگلستان یا ایرلند منتشر شده، تعلق می‌گیرد.

ارزشمندترین بخش جایزه‌ی بوکر برای نویسندگان، مطرح شدن در عرصه بین‌المللی است که معمولاً منجر به افزایش فروش آثار آن نویسنده می‌شود. هنگامی که جایزه برای اولین بار راه‌اندازی شد، فقط رمان‌هایی که توسط شهروندان کشورهای مشترک‌المنافع، ایرلند و آفریقای جنوبی (و بعداً زیمبابوه) نوشته شده بود، مجاز به دریافت جایزه بودند. سپس در سال ۲۰۱۴ دامنه دریافت این جایزه به تمام رمان‌های انگلیسی زبان گسترش یافت، تغییری که بحث‌برانگیز به نظر می‌رسد.

یک هیأت هفت‌نفره که توسط نویسندگان، کتابداران، مدیر برنامه‌های ادبی، ناشران و کتاب‌فروشان تشکیل شده است، توسط بنیاد جایزه‌ی بوکر منصوب می‌شود و این هیأت آثار منتخب را نامزد دریافت جایزه می‌کند. جایزه‌ی بوکر که در فرهنگ بریتانیا جایگاه بسیار برجسته‌ای دارد و هر ساله توسط جامعه ادبی و اهالی ادبیات با استقبال فراوان مواجه می‌شود. ضمنا یک جایزه‌ی خواهر هم برای جایزه‌ی بین‌المللی بوکر وجود دارد، برای کتابی که به انگلیسی ترجمه شده و در انگلستان یا ایرلند منتشر شده است.

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

 اشتراک گذاری

×
×
  • اضافه کردن...