رفتن به مطلب
انجمن نودهشتیا
  • ثبت نام

طرز تهیه پیده تیرناک ترکی


nina4011
 اشتراک گذاری

ارسال های توصیه شده

مواد لازم:

 
iconfs1897.png
2 لیوان و نیم
 
iconfs109.png
10 گرم
 
iconfs49.png
1 قاشق چایخوری
 
iconfs6.png
نصف قاشق چایخوری
 
iconfs286.png
تقریبا 5 لیوان
   
iconfs138.png
مقدار کافی
 
iconfs1780.png
مقدار کافی
 

طرز تهیه و دستور پخت:

 

با سلام خدمت مامی فودی های عزیز پیده یکی از غذاهای معروف ترکی است که به صورتهای مختلف و با مواد داخلی مختلفی درست می شود و معروفترین نوع ان پیده گوشت می باشکه بسیار خوشمزه است و طرفداران زیادی در ترکیه و نیز دربین مسافران ترکیه دارد. تنوع پیده ها بسیار زیاد است و در انواع گوناگونی و به صورتهای مختلفی درست می شوند. در این مطلب طرز تهیه یک پیده ترکی به نام پیده تیرناک ترکی را که در تهیه و شکل دادن خمیر آن از ناخن استفاده می شود را برایتان می نویسم تا آن را در منزل درست کرده و برای عصرانه و یا برای میان وعده بچه ها در مدرسه و یا برای صبحانه استفاده کنید. این پیده ترکی شامل مواد اولیه آب ولرم و شکر و آرد و کنجد و خمیرمایه و نمک و زرده تخم مرغ و سیاه دانه است و طرز تهیه آن خیلی راحت بوده و خیلی خوشمزه است. ضمنا این پیده بیشتر شبیه نان بوده و مواد میانی خاصی در تهیه ان استفاده نمی شود و می توان آن را با مواد مختلف سرو کرد.

مرحله اول تهیه پیده تیرناک ترکی:

ابتدا و برای شروع کار 2 لیوان و نیم آب ولرم با دمای تقریبی 40 درجه سانتی گراد را داخل یک ظرف می ریزیم و به آن 1 قاشق چایخوری شکر و 10 گرم خمیر مایه را اضافه می کنیم و کمی آنها را هم می زنیم و سپس منتظر می شویم تا خمیر مایه عمل آید و حبابدار شده و حجم مواد ما زیاد شود.

مرحله دوم تهیه پیده تیرناک ترکی:

سپس نصف قاشق چایخوری نمک و حدود 5 پیمانه آرد الک شده را کم کم و در چند مرحله به خمیر مایه عمل آمده مرحله قبل اضافه می کنیم و آرد را به صورت کنترل شده می ریزیم و آن را درحدی اضافه می کنیم که خمیر به دست آمد به دست نچسبد و نرم باشد و برای همین مقدار آرد در این پیده مقدار مشخصی نیست و باید به صورت کنترل شده ریخته شود. اکنون خمیر پیده ما آماده است و روی خمیر را با پارچه و یا با نایلون می پوشانیم و به خمیر مورد نظر برای مدت زمان 60 دقیقه در محیط آشپزخانه استراحت می دهیم تا حجم خمیر ما دو برابر شود.

پیده تیرناک ترکی

مرحله سوم تهیه پیده تیرناک ترکی:

سپس خمیر را بعد از استراحت به دو تکه مساوی تقسیم می کنیم و روی سطح یک میز آشپزخانه را آرد پاشی می کنیم و خمیر را روی سطح مورد نظر با کمک وردنه و به شکل بیضی باز و پهن می کنیم. سپس کف سینی فر را کاغذ روغنی می گذاریم و خمیرهای آماده شده را کف سینی فر می گذاریم و مجددا روی خمیر را پوشانیده و به خمیر برای مدت 20 دقیقه دیگر استراحت می دهیم تا حجیم شود. سپس با نوک انگشتان دست کناره های خمیر را شکل می دهیم و با ناخن در قسمت وسط این نان به شکل لوزی طرح می اندازیم. شایان ذکر است که در واقع علت نامگذاری این پیده به نام تیرناک که در زبان ترکی به معنی ناخن می باشد نیز بخاطر استفاده از ناخن در ایجاد طرح روی نان است.

پیده تیرناک ترکی

پیده تیرناک ترکی

مرحله چهارم تهیه پیده تیرناک ترکی:

سپس 1 عدد تخم مرغ را داخل یک ظرف می شکنیم و زرده و سفیده آن را از هم جدا می کنیم و زرده تخم مرغ را با چنگال هم می زنیم تا زرده و سفیده آن قاطی شده و تخم مرغ از لختگی در آید و سپس با قلمو زرده تخم مرغ را روی خمیر نان می مالیم و روی خمیر را مقداری کنجد و سیاه دانه می ریزیم. سپس سینی را داخل فر از قبل گرم شده با حرارت 200 درجه سانتی گراد برای مدت زمان 30 دقیقه می گذاریم تا نان پیده بپزد و آماده شود.

پیده تیرناک ترکی

مرحله پنجم تهیه پیده تیرناک ترکی:

سپس وقتی پیده پخت و آماده شد قالب را از فر در اورده و بعد از سرد شدن پیده را از روی کاغذ روغنی بر می داریم و در ظرف دربسته و یا در نایلون می گذاریم تا خشک نشود و این پیده خوشمزه را برای صبحانه همراه با چای و شیر و پنیر و کره می خوریم. نوش جان

امیدوارم از دستور تهیه این پیده ترکی خوشتان آمده باشد و آن را در منزل درست کنید و میل کنید.

پیده تیرناک ترکی

 
author نویسنده: نگار شاهرخی
 
تاریخ انتشار تاریخ انتشار: چهارشنبه 1400/04/23 - 11:00:00
 
گروه دستور غذا گروه: غذای اصلی
 
زیرگروه دستور غذا زیرگروه: غذاهای خارجی
 
تعداد بازدید بازدید: 423
 
تعداد نظرها star-fill.pngstar-fill.pngstar-fill.pngstar-fill.pngstar-empty.png 4.0 از 1 نظر
 
زمان آماده سازی زمان آماده سازی: 90 دقیقه
 
زمان پخت زمان پخت: 25 دقیقه
 
روش آشپزی روش آشپزی: پختن
 
مهارت آشپز مهارت آشپز: متوسط
 
وعده غذایی وعده غذایی: صبحانه
 
مناسب برای مناسب برای: 6 نفر
  • لایک 1
لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

 اشتراک گذاری

×
×
  • اضافه کردن...