رفتن به مطلب

درخواست نقد اولیه‌ی رمان جادو آنتن نمیده | Flare کاربر نودهشتیا


Flare
 اشتراک گذاری

ارسال های توصیه شده

با عرض سلام و خسته نباشید 

منتقد شما @Azin18 میباشند. 

تا پایان نقد تاپیک  رمان شما بسته میشود. 

ممنون از صبوری شما

خسته نباشید

  • لایک 3
لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

13 دقیقه قبل، مدیر منتقد گفته است:

با عرض سلام و خسته نباشید 

منتقد شما @Azin18 میباشند. 

تا پایان نقد تاپیک  رمان شما بسته میشود. 

ممنون از صبوری شما

خسته نباشید

سلام♥

تاریخ تگ ۱۴۰۰/۵/۲۰

تاریخ تحویل ۱۴۰۰/۵/۳۰

  • لایک 2
  • تشکر 1
لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

🌗به نام خداوند لوح و قلم

🌗حقیقت نگار وجود و‌ عدم

🌗خدایی‌که داننده رازهاست

🌗نخستین‌سرآغاز آغازهاست

نقد اولیه

رمان جادو آنتن نمیده!

نویسنده:  @dragon

^اسم رمان^

📚اسم: زمانی که ما قصد خوندن یک کتاب، رمان، داستان و.... رو داریم؛ در نگاه اول این نام است که به چشم می‌خورد. پس یک اسم نقش به سزایی در جذب مخاطب دارد و اسم بهتر است کلیشه‌ای نباشد.

📚کلیشه:کلمه کلیشه به معنای عبارت یا عقیده ای است که بیش از حد مورد استفاده قرار گرفته است و فقدان تفکر بدیع و مبتکرانه را تداعی می کند.

🌺وقتی به اسم انتخابیت نگاهی انداختم حس کردم با یک رمان ژانر تخیلی رو‌به‌رو هستم. اسم رمانت کلیشه‌ای نبود و خیلی برام جذابه. ساختار، ترکیب جدیدی داشت که باعث دلنشین کردن اسم رمان شد. ژانر انتخابی فانتزی بود که کاملا با رمان همخوانی داشت. ایده رمان درباره جادوگری حبس شده در بدن پیرزنی بود و... (اگه بخوایم بیشتر بهش بپردازیم در پارتی از رمان نوشته شده بود در بدن پیرزن جادو آنتن نمیده و...) در نتیجه اسم انتخابی با محتوا همخوانی داره. یک اسم‌ می‌تونه بین یک الی چهار قسمت باشه که اسم رمان شما از سه قسمت تشکیل شده و باتوجه به قوانین صحیح هستش.

🔥🔥

^ژانر رمان^

📚ژانر: ژانر‌ها معیار هایی هستند در گنجایش چند کلمه که اتفاقات یک رمان را از همان جایی که آغاز می‌شود تا جایی که به پایان می‌رسد را طبقه بندی می‌کنند. ترتیب ژانرها بر اساس اولویت بندی می‌باشد.

یعنی اولین ژانری که انتخاب کردید بهتره در همه پارت‌ها دیده بشه.

📚ژانر های صحیح: عاشقانه، تراژدی، طنز، اجتماعی، جنایی، پلیسی، معمایی، تخیلی، ترسناک، تاریخی، مذهبی و... .

🌺ژانر رمان شما فانتزی بود که صحیح هستش. ژانر فانتزی یکی از زیر شاخه‌ های ژانر تخیلی هستش، بهتره که ژانر تخیلی رو همراه با زیر شاخش که فانتزی هست بنویسی، اینطوری خیلی بهتره. وقتی بررسی کردم متوجه شدم اولویت ژانر رمان شما فانتزی هستش که من این ژانر رو در تمامی پارت های رمانت مشاهده کردم و اشکالی نبود. 

🔥🔥

^خلاصه رمان

📚خلاصه: خلاصه یک رمان قسمتی است که نویسنده با بیش‌ترین توانش در عین کم ترین تعداد کلماتش قلم در دست می‌گیرد و اولین ارتباط اصلی‌اش را با خواننده آغاز می‌کند. خلاصه‌ای مملو از چالش و ابهام که خواننده را به اندیشیدن دعوت می‌کند. با یک قلم ساده و بی کلیشه و یا حتی یک قلم دلفریب ادبی!

📚بررسی از نظر اندازه: یک خلاصه می‌تونه از ۵ الی ۱۰ خط (سلیقه‌ای) تشکیل بشه.

🌺محتوای خلاصه درباره‌ی جادوگر بود که در پیرزن حبس شده بود و... که با رمان همخوانی داره. میزان اطلاعاتی که در خلاصه دادی مناسب بود. شروع خوبی در خلاصه داشتی، از دایره لغات و سطح بندی جملات به خوبی استفاده شده بود. خلاصتون کلیشه‌ای نبود. پرسش های سوالی که در خلاصه آوردی می‌تونه بیشتر بشه تا خلاصت رو خیلی جذاب‌تر کنه. میزان ابهام در خلاصه خوب بود. اندازه خلاصه مناسبه. 

🔥🔥

^مقدمه رمان^

🌺شما مقدمه‌ای نداشتی، باید یک رمان حتما مقدمه داشته باشه.

🔥

^جلد رمان^

🌺جلد رمان رو در تاپیک رمان مشاهده نکردم تا نقدی ازش انجام بدم. پس بهتره سریع تر اقدام کنید و درخواست طراحی جلد بدید. 

🔥🔥

^آغاز رمان^

📚آغاز رمان: آغاز یک رمان، نقش اساسی دارد! زمانی که خواننده شروع می‌کند به خواندن رمان به این معناست که چهار خوان رستم را گذرانده! پس کافی است تا با یک اشتباه کوچک در انتخاب محتوا و آغاز، نویسنده کل تلاش هایش را هیچ کند. یکی از این اشتباهات کلیشه نویسی است.

🌺شروع رمان کلیشه‌ای نبود. از نظر جذب مخاطب خیلی خوب عمل کردین. کیفیت کلمات و سطح بندی جملات هم خوب بود. 

میزان اوج و سقوط: عزیزم قسمتی که جادوگر خواست از بدن پیرزن بیاد بیرون و اوج گرفتی و بعد از اون که ویدور متوجه شدم شکست خورده سقوط کردی. دوباره قسمتی که خواست پیرزن گریه کنه اوج گرفتی و دوباره سقوط کردی و قسمتی که کتاب پاره شد اوج گرفت و... . به طور کلی میزان اوج و سقوط در رمانت متغیر بود و این خیلی خوبه.

🔥🔥

^سیر رمان^

📚سیر رمان: ما سیر رمان را بر اساس سرعت و پردازش محتوا به سه دسته تقسیم می‌کنیم:

۱- سیر تند: به این معنا است که نویسنده در بیان کردن توصیفات و جزئیات اندکی خساست به خرج داده و از موارد اصلی و با اهمیت به سرعت گذشته است.

۲-سیر کند: به این معنا است که نویسنده در بیا کردن توصیفات و جزئیات فرعی، دست و دلبازی زیادی داشته و بیا از حد به حواشی تاکید کرده است.

۳-سیر معمولی: به این معناست که نویسنده در بیا کردن توصیفات و جزئیات تعادل کافی را ایفا کرده، از محور اصلی چندان فاصله نگرفته و بر موارد اصلی و با اهمیت تاکید کافی را داشته.

🌺قالب سیر رمانتون معمولی بود و ایرادی ندیدم. 

🔥🔥

^عناصر مهم رمان

پیرنگ: روایت حوادث رمان با تاکید بر رابطه علیت می‌باشد. ماپیرنگ‌ها را بر اساس کیفیت به سه دسته تقسیم می‌کنیم. 

کنش و واکنش: به این معناست که برای وقوع اتفاقات دلایل موجه و منطقی وجود داشته باشد.

🌺اینجا میشه به زمان هایی که ویدور از کار سلول‌ها کلافه میشد اشاره کرد. یا زمانی که ویدور خواست فرار کنه و شکست خورد و... اشاره کرد.

انگیزه احساسی «روانی»: به این معناست که شخصیت های رمان بر اساس شخصیتی که نویسنده برایشان تعریف کرده است رفتار کنند.

🌺خوب گلم همه شخصیت‌ها در جلد خودشون فرو رفته بود و ایرادی ندیدم، مثلا انگیزه‌ای که ویدور برای فرار داشت و... خوب بود.

دلیل: به این معناست که شخصیت‌ها برای حل مشکلات خود از راه حل های ساده‌ای استفاده کنند نه راه حل های پیچیده و دور از دسترس به منظور پیش بردن محتوا و طولانی کردن خطوط رمان.

🌺مشاهده نکردم شخصیت‌ها برای حل مشکلات خود از راه حل های پیچیده و دور از دسترس استفاده کنن، البته منظورم تا چهل پارت رمان هست‌

🔥🔥

^پیرنگ های رمان^

📚پیرنگ ها از نظر گره‌گشایی و گره‌افکنی به دو دسته تقسیم می‌شود.

پیرنگ باز: محور استدلال های نظم طبیعی هست و گره‌گشایی قاطعی نداریم.

پیرنگ بسته: محور استدلال های نظم ساختگی هست این پیرنگ بیشتر برای رمان‌هایی استفاده می‌شود که گره‌گشایی قطعی داره.

🌺خوب گلی چند گره تا پارت چهل رمانتون مشاهده کردم. مثلا چرا جادوگر در بدن پیرزن حبس شده؟ که این گره به نظرم هنوز گره‌گشایی نشده. چرا پیرزن خیلی سخت گریه می‌کرد و...(به احتمال زیاد دلیل در زندگی پیرزن داره و...) چرا سلول‌ها انقدر به پیرزن احترام خاصی قائل بودن و... . بعضی از گره‌ها گره‌گشایی شده بودن به موقع و بعضی از گره‌ها به نظر میرسه تا پایان رمان گره‌گشایی میشن و... ‌. به گره‌ها خوب پرداخته شده بود و ایرادی ندیدم.

🔥🔥

^زاویه دید^

📚زاویه دید: نحوه روایتی است که نویسنده برای تعریف داستان برای مخاطبش از آن استفاده می‌کند. در ادبیات چند نوع زاویه دید وجود دارد: اول شخص، دوم شخص و سوم شخص.

🌺زاویه دید رمان شما دوم شخص بود که در این زاویه دید از ضمایر تو و شما استفاده میشه و ایرادی ندیدم.

🔥🔥

^لحن رمان^

📚لحن: لحن ها رو ما به سه دسته تقسیم می‌کنیم.

۱-لحن معیار: یعنی دیالوگ ها به صورت محاوره و مونولوگ ها به صورت ادبی باشد.

۲-لحن ادبی: یعنی دیالوگ ها و منولوگ ها به صورت ادبی باشد.

۳-لحن محاوره: یعنی دیالوگ و مونولوگ به صورت محاوره یا گفتاری باشد.

🌺لحن رمان شما معیار بود و ایرادی ندیدم.

🔥

^فضا رمان^

فضا رنگ و آن حالت احساسی است که خواننده با خواندن اثر آن دست می‌یابد و با کمک آن می‌تواند به حال و هوای حاکم بر رمان پی ببرد. مثلا وقتی شما میگید فضا بارانی است در ناخوداگاه خواننده مکانی بارانی و زمین خیس و هانی سرد ایجاد می‌کند.

🌺خوب گلم در فضا سازی خوب عمل‌کردی ولی می‌تونستی در بعضی از فضا سازی ها بهتر باشی.

فضا سازی انواع گوناگونی داره که من چند موارد رو میگم، با اضافه کردنشون یه فضای دلنشین و جذاب تری می‌تونی داشته باشی. 

آب‌وهوا

در رمان و سریال های زیادی با مطابقت آب و هوا و حال روحی شخصیت رو‌به‌رو شده‌ایم. به طور مثال، اغلب هنگامی که هوا ابری یا بارانی است، شخصیت اندوهگین است( البته ممکن است این بارش در یک سری از مناطق عادی باشد)این یعنی نویسنده به نحوه احسنت از تغییرات آب ‌هوا برای وصف حالت و روحیات شخصیت استفاده کرده است.

🌺می‌تونی فضا سازی آب و هوا رو خیلی بیشتر کنی، مثلا زمانی که ویدور شکست می‌خوره میتونستی از این فضا سازی استفاده کنی و... .

حواس پنج‌گانه

استفاده از حواس پنچگانه می‌تواند در ترسیم صحنه‌های آشنا نقش بسزایی داشته باشد.

تخیل

قرار نیست ما تنها در رمان‌های تخیلی از تخیل بهره ببریم! ما روزمره در حال خیال کردن هستیم، وصف مکانی که نرفته‌ایم، خانه‌ای که برای شخصیت طراحی کرده‌ایم، ماشینی که تا به حال سوار آن نشده‌ایم، شهری که فقط از کنارش گذشته‌ایم و ... همه نشان از یک تخیل خوب است! 

🌺در این فضا سازی عالی عمل کردی مثلا ما درون بدن پیرزن نبودیم و نیستیم ولی من باتوجه به فضا سازی تخیلی شما تونستم قشنگ تصور کنم.

محدودیت

فضاسازی خوب به معنی توضیح بیشتر نیست! توضیح‌های زیاد و البته اضافی باعث می‌شوند، خواننده خسته و دلزده شود. پس ما باید توضیحات اضافه را حذف کنیم. قرار نیست آنچه در ذهن داریم را مو به مو شرح دهیم.فضاسازی خوب به معنای دریغ توضیحات لازمه هم نیست!مقدار شرحیات ما باید به اندازه باشد.

🌺میزان اندازه فضا سازی مناسب و خوب بود.

زمان

وصف گردش زمان‌ یکی از مهم‌ترین ها است! وقتی ما وقایع مختلف را به وقوع اتفاقات وصل می‌کنیم، قطعا تاثیر گذارتر خواهد بود. به طور مثال گذر سال را با گذرفصول وصف کنیم، بعضی از روز‌ها و ساعات مختلف سال را به تصویر بکشیم.

بازی با لغات

فضاسازی فقط شرح دادن نیست! برای توصیف بهتر انتخاب کلمه‌های مناسب، استفاده از عبارات و ترکیب‌های بکر، کوتاه و بلند نوشتن جمله‌ها با توجه به موضوع فضا، ساختار متن و… اهمیت دارد. همه‌ی این‌ها می‌توانند روند و بار احساسی نوشته را تحت تأثیر قرار دهند. ساختن واژه برای توصیف آنچه در ذهن داریم خیلی لذت‌بخش است. 

یه نکته مهم هم بگم. مهم‌ترین مورد در فضاسازی این است که ابتدا نویسنده فضای داستان را در ذهن خود شکل دهد و سپس آن را بازگو کند، اگر نویسنده فضایی ناقص داشته باشد قادر به ساختن درست فضا در ذهن مخاطب نخواهد بود.

🔥🔥

^شخصیت های رمان^

شخصیت:شخصیت ها توسط نویسنده وارد داستان می‌شوند. هر شخصیتی بنابر قوه‌تخیل نویسنده و با الهام از پیرامون دارای خلق و خوی مخصوص به خود است. شخصیت ها انواع متفاوتی دارند...

1- شخصیت قالبی:به شخصیت های کلیشه ای گفته میشه که کنش ها و واکنش های متعددشون قابل پیش بینی هست و نویسنده بایستی برای جلوگیری از کسل کننده شدن و تکراری بودن جلوه رمانش از به کارگیری چنین شخصیت هایی پرهیز کنه.

2- شخصیت‌های قرار دادی: دارای خلق و خوی قدیمی، معتقد به خرافات، تعصب عقیده یا افرادی که از سخنان گذشتگان بسیار زیاد استفاده می‌کنند. 

3- شخصیت‌های نوعی: افرادی خاص، اخلاقی ناب، رفتاری جالب، پوشش مخصوص و ... که آن ها را از دگر دسته‌ها متمایز می‌کند.

4- شخصیت‌های تمثیلی: شخصیت‌هایی که الهام گرفته هستند، مثلا من میام یه فیلمی میبینم از یه شخصیت خوشم میاد، میام شخصیت داستانم رو بنا بر اون می‌نویسم. 

5- شخصیت‌های نمادین: بیشتر شخصیت‌های فلسفی، واقع بین، مثبت اندیشه‌ها و هر کسی که قصد دارد درسی دهد و حرفی برای گفتن دارد. این نوع افراد ذاتا شخصت‌های ماندگاری هستند.

6- شخصیت راوی: شخصیتی است که مخاطب داستان را از زاویه دید او تجربه می‌کند، با او همدردی می‌کند و از او طرفداری می‌کند، از این رو شخصیت اصلی داستان است.

7- شخصیت‌ قهرمان: شخصیتی است که کنش داستان را پیش می‌برد و انتظار می‌رود به هدف غایی داستان نائل شود. در شیوه‌ی داستان‌گویی غربی، قهرمان عموماً شخصیت اصلی داستان است.

8- شخصیت ضدقهرمان: شخصیتی است که در برابر قهرمان قد علم می‌کند.

9- شخصیت ایستا: شخصیتی است که در روند داستان دچار تغییر محسوسی نمی‌شود.

10- شخصیت پویا: شخصیتی است که در روند داستان دستخوش تغییرات شخصیتی می‌شود.

11- شخصیت متضاد: شخصیتی است که از نظر خصوصیات درست در نقطهٔ مقابل قهرمان قرار دارد و شخصیت و ویژگی‌های قهرمان را آشکار می‌کند.

12- شخصیت مکمل: شخصیتی که در داستان نقشی ایفا می‌کند؛ اما نقش او چندان عمده نیست.

13- شخصیت فرعی: شخصیتی است که نقش کوچکی در داستان دارد

🌺شخصیت هایی که در رمانت وجود داشتن شامل: شخصیت اصلی که ویدور باشه شخصیت اصلی هست، می‌تونیم شخصیت پیرزن رو شخصیت ضد قهرمان بگیم(چون هنوز رمان تموم نشده باز مطمئن نیستم که شخصیت ضد قهرمان هست یا خیر) ویدور رو می‌تونیم بگیم شخصیت قهرمان هم هستش، سلول هفت رو شخصیت فرعی. شخصیت‌ها یا کاراکتر‌ها باهم یکی نمیشدن و این خوبه.

🔥🔥

^کشمکش رمان^

📚کشمکش انسان با انسان: چنین کشمکشی میان دو فرد صورت می‌گیرد که معمولا بیشتر رمان‌ها بر مبنای کشمکش انسان با انسان نوشته می‌شوند و این نوع کشمکش در بین خوانندگان دارای طرفدارن بیشتری است.

🌺مشاهده نشد.

📚کشمکش انسان با جامعه: در این نوع کشمکش، ما افراد متفاوتی را شاهد هستیم که برای اهداف گوناگونی، شروع به کار‌هایی از قبیل مقابله، تغییر دادن، تغییر کردن و ... در برابر یک شخص و یا حتی یک اجتماع می‌کنند. ما در این کشمکش‌ها شاهد افرادی با طرز تفکر‌ها و نگرش‌های متفاوتی در جنبه های مختلفی هستیم.

🌺اینجا می‌تونیم به رفتار ویدور با سلول ها اشاره کنیم.(البته ویدور انسان نیست و...)

.📚کشمکش انسان با خود: بر اساس این نوع کشمکش، انسانی به تصویر کشیده می شود که به مبارزه درونی با بعضی جنبه هاي وجود خودش می پردازد.

🌺اینجا می‌تونیم به رفتار های ویدور با درون خودش اشاره کنیم البته ویدور انسان نبود یک موجود ماورایی و... .

📚کشمکش جامعه با جامعه: در این نوع کشمکش، افراد داستان فردیتی براي خود ندارند و هر کدام جزئی از یک گروه هستند که این گروه، در حکم یک فرد، در داستان عمل می‌کند.

🌺مشاهده نشد.

وجود همه کشمکش‌ها اجباری نیست.

به کشمکش‌ها خوب پرداخته شد و ایرادی ندیدم.

🔥🔥

^بررسی صحنه های رمان^

صحنه: از عناصری است که مکان و زمان وقوع رمان را مشخص می‌کند. در شناساندن شخصیت‌ها حوادث و فضای رمان به خواننده نقش مهمی ایفا می‌کند.

🌺در صحنه خوب عمل کردی، مثلا زمانی که ویدور پرید و خواست فرار کنه و... .

روایت: شیوه‌ای از نوشتن است که نویسنده با گفتن اتفاقات و توضیح آن‌ها مستقیما با خواننده ارتباط برقرار می‌کند.

🌺عزیزم به نظرم می‌تونستی روایت بیشتری داشته باشی، مثلا من تا چهل پارت رمان متوجه نشدم چرا ویدور در بدن پیرزن حبس شده و... .

🔥

^توضیفات رمان^

توصیفات مکان: به خوبی می‌تونستم مکان ها رو تصور کنم، مثلا ویدور کجا زندگی می‌کرد و... .

توصیفات زمان: به نظرم توصیف زمان می‌تونه خیلی بیشتر بشه مثلا زمانی که ویدور داشت فرار می‌کرد چه زمانی بود و... .

توصیفات حالات: در توصیف حالات خوب عمل کردی مثلا زمانی که ویدور عصبی شد و... .

توصیفات کاراکتر: توصیف کاراکتر از نظر شخصیت خوب بود ولی از نظر چهره می‌تونه بیشتر بشه، مثلا ویدور رو بیشتر توصیف می‌کردی و... .

توصیفات احساس: توصیف احساس خوب بود، مثلا می‌تونستم حس کمک سلول هفت به ویدور رو بدونم و... .

🔥🔥

^بهره گیری از آرایه های مهم ادبی^

پارادوکس: پارادوکس یا متناقض نما، آوردن دو واژه یا دو معنی که در کلام به ظاهر متناقض و متضاد به نظر می‌رسند. زیبایی ناقض این است که ترکیب سخن به گونه‌ای باشد که تناقض منطقی آن از قدرت اقناع ذهنی و زیبایی آن نکاهد.

تشبیه: به مثل یه مانند کردن چیزی به چیزی دیگر تشبیه میگن. تشبیه از چهار رکن تشبیه، وجه شبه، مشبه به، ادات تشبیه تشکیل شده.

استعاره: استعاره همان تشبیه ولی رکن های مشبیه و ادات تشبیه را ندارد.

حس آمیزی: آمیختن دو یا چند حس که موجب آهنگین شدن متن می‌شود.

🌺به طور کلی به خوبی آرایه هارو به کار بردی و این‌کار باعث شد تا زیبایی متنت چندین برابر بشه. زیاد تشبیه به کار نبردی ولی همون تعداد کم تشبیه های جالبی بود.

🔥🔥

^تکرار^

📚تکرار: جملاتی که از نظر مفهوم یکسان هستند هم لغات و هم جملاتی که زیاد تکرار شده‌اند، هم حروف که بدون نیاز تکرار شده‌اند. کشیده نویسی هم جز تکرار است و علائم نگارشی.

🌺تکراری در سیر رمان وجود نداشت، خسته نباشی گلم.

🔥

^غلط های تایپی^

📚اصول درست نویسی: درست نویسی در نوشتن رمان، داستان نقش بسیار مهمی در کیفیت دارد.

🌺خسته نباشی عزیزکم ایرادی در اصول درست نویسی و غلط های تایپی ندیدم.

🔥🔥

^ساختار^

📚ساختار : ساختار جمله یکی از اصول مهم نویسندگی هستش و نویسنده در این بخش باید با رعایت کردن مکان فعل و فاعل کیفیت جمله را حفظ کند.

🌺در ساختار جمله ایرادی ندیدم.

🔥🔥

^دیالوگ و مونولوگ^

📚دیالوگ به صحبت های بین دو یا چند نفر گفته می‌شود و مونولوگ صحبت های راوی گفته می‌شود که به خواسته نویسنده می‌تواند به هر لحنی باشد. مونولوگ‌ها جملات ساده و روانی هستند که رمان رو روایت می‌کنند و نقش مهمی در رمان دارند.

🌺بیشتر دیالوگ هایی که استفاده می‌کردی به نظرم ویدور داشت کلمات سلول هفت رو صحیح می‌کرد و... . حس کردم حجم مونولوگ هاتون داره زیاد میشه که زود این مشکل بر طرف میشد و حجم دیالوگ و مونولوگ نرمال میشد. 

🔥🔥

^رعایت هدفمند سازی پارت‌ها^

📚هدف مند بودن پارت: هدف مند بودن پارت‌ها اهمیت بالایی دارد. هدف مندی هر پارت با سوال های گوناگونی بررسی میشه یا این‌که ما از این پارت چه چیزی دستگیرمون شد؟

🌺بیشتر پارت‌های رمانتون از هدف خاصی برخوردار بود و ایرادی ندیدم.

📚اندازه پارت رمان: اندازه پارت رمان در گوشی می‌تونه از ۶۰ الی ۷۰ خط باشه و در سیستم ۳۰ الی ۴۰ خط.

🌺اندازه پارت های رمانتون کم بود.

🔥

^رعایت شرع و قانون اسلام+نکات اخلاقی^

🌺فحاشی و ممنوعه‌ای در سیر رمانتون ندیدم.

🔥🔥

^سخن منتقد^

🌺عزیزم رمان خیلی خاصی داری، اولای رمان متوجه نمیشدم قضیه چیه ولی بعد که متوجه شدم رمان از چه قراره بی صبرانه و مشتاقانه رمان رو می‌خوندم♥ امیدوارم نقدم کمک کوچکی بهت کرده باشه عزیزم♥

💕قلمتون مانا💕

🔥🔥

📌نوشته شده توسط Azin18 منتقد انجمن نودهشتیا📌

@Azin18

  • لایک 4
  • تشکر 1
  • هاها 1
لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

خسته نباشی و ممنونم...💟 ایرادات لحاظ شده برطرف میشه؛ فقط بخش گره افکنی و گره گشایی. همونطور که در خلاصه ذکر شد،  بخشی که توی بدن پیرزن هست، فقط یک لایه‌ی سطحیِ رمانه و خیلی از سوالات تا چند فصل بعد حل نمیشه؛ یعنی گنجایش فصل یک اینقدر نیست.  ممنونم بابت وقتی که گذاشتی.

 

@مدیر منتقد  لطفا تاپیک رو باز کنید.

  • لایک 7

جام خود را خالی کنید تا پر شود؛ تمامیت شما را فاسد خواهد کرد.

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

تاپیک رمان باز شد. 

خسته نباشید🌹

ویرایش شده توسط مدیر منتقد
  • لایک 4
لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

مهمان
این موضوع برای عدم ارسال قفل گردیده است.
 اشتراک گذاری

×
×
  • اضافه کردن...