رفتن به مطلب
انجمن نودهشتیا
  • ثبت نام

چند مسیر میان‌بر در نویسندگی | آموزش نویسندگی


نسترن اکبریان
 اشتراک گذاری

ارسال های توصیه شده

  • مدیر ارشد

🔹 نویسندگی از صفر: چند مسیر میان‌بر

🔹🔹 این پیشنهادها برای تازه‌واردان به فضای   نوشتن نیست؛ هر بار دچار وقفه در نوشتن می‌شویم، تازه‌وارد به شمار می‌آییم.
 
 
1.    به علایق سال‌های گذشته‌ی خود نگاه کنید. کدام موضوعات، مشغله‌ی شما بوده است؟ سیاست، تنهایی، عشق، شکست؟ همه‌ی این‌ها؟ سایه‌ی اثرگذاری کدام آدم‌ها بر زندگی شما بیشتر از دیگران بوده است؟ شاید یک رشته‌ی علمی، کنجکاوی سالیان شما را برانگیخته باشد. آیا اینطور است؟ به چنین کاوش‌هایی اولویت دهید؛ بدون در نظر گرفتن ترجیح‌های نویسندگان دیگر. پاسخ این سؤال‌ها منبعی برای الهام‌گیری و سوژه‌یابی شماست در نویسندگی: معتبرترین منبع. منبعی که برای مطالعات شما هم راهنما خواهد بود (می‌دانیم که نویسندگی، چندان با کم‌خوانی رابطه ندارد).


2.    کجا می‌نویسید؟ روی کاغذ، در فایل یا گوشی؟ اصلاً اهمیتی ندارد؛ اگرچه پیشنهاد می‌کنم نوشتن روی کاغذ را از دست ندهید ـ دستکم گهگاه. هر جا می‌نویسید، بسیار بنویسید. یک روز در چند نوبت، هفته‌ای چهار روز. در بسیارنویسی، جایی در نظر بگیرید برای بدنویسی. بدنویسی شبیه خط‌خطی کردن است و خاصیتی بیشتر از کوشش بیهوده دارد که مولوی آن را بهتر از خفتگی می‌دانست (کوشش بیهوده بِه از خفتگی). در بسیارنویسی، کمتر از هر چیز به کیفیت متنتان توجه کنید: کیفیت فرمی، کیفیت خلاقانه، کیفیت دستوری و واژگانی. بسیارنویسی، بیشتر از آنچه فکر می‌کنید نتیجه می‌دهد. نتیجه‌اش از جنس تصاعد است. دست پرتمرین، چند وقت یکبار آتش برپا می‌کند. تماشای شعله‌های نارنجی این آتش، شما را متحیر خواهد کرد.


3.    یک رسانه‌ی شخصی برای انتشار برخی متن‌هایتان در نظر بگیرید. یک محیط امن، دور از چشم تمام کسانی که حدس می‌زنید شما را قضاوت می‌کنند یا درک تخصصی از نویسندگی و تفکر ندارند. در پایان متن‌ها نامتان را بنویسید. امضا، هویت نویسندگی را تقویت می‌کند و اعتمادبه‌نفسِ ازکف‌رفته را افزایش می‌دهد. دوران انتظار تحقیرکننده برای انتشار نوشته در یک مؤسسه‌ی انتشاراتی به پایان رسیده است. ناشران، صرفاً یکی از راه‌های خواندن متن ما هستند.


4.    گوش‌به‌زنگ باشید زبان کدام کتاب‌ها میل خواندن را در شما بیدار می‌کند. آن کتاب‌ها دو فایده دارند: اول اینکه برایتان محرک نوشتن هستند و دوم اینکه ساختارها و قالب‌هایی از نویسندگی را که احتمالاً در آن‌ها بیشتر استعداد دارید آشکار می‌کنند.  


5.    اگر شرمساری بابت نوشته‌هایتان یگانه احساسی نباشد که بر شما حاکم شده، می‌توانید به یک کلاس آموزشی هم فکر کنید. اگر حضور در جمع فراگیران فنون نوشتن به هر دلیل برایتان آزاردهنده است، کلاسی انفرادی دست و پا کنید. مدرسان غیر تقلبیِ نوشتن، کیسه‌ای برایتان ندوخته‌اند و از پس حق‌الزحمه‌‌ی آن‌ها برمی‌آیید. مسیرهای پیشنهادی من در این یادداشت، عمومی است؛ مدرس خوب، مسیرهای اختصاصی و مناسب حال شما را نیز پیشنهاد می‌کند. به قول معروف «وقتی شاگرد آماده باشد، استاد از راه می‌رسد».


مصطفا پورنجاتی

  • لایک 6
  • تشکر 1

comp_1_2_(1)_7hr0.gif

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

 اشتراک گذاری

×
×
  • اضافه کردن...