رفتن به مطلب
انجمن نودهشتیا
  • ثبت نام

مکتب سایکوییسم | لغت نامه


Boray
 اشتراک گذاری

ارسال های توصیه شده

این تایپیک برای آشنایی نویسندگان با  لغت های نا آشنای مکبت سایکوییسم اختصاص داده شده است.

برای عضو شدن داخل این لینک اعلام آمادگی کنید:

تایپیک جذب

 

تایپیک اصلی

تایپیک لغت نامه

 

 

توجه:

از اسپم دادن پرهیز کنید.

اگر سوالی داشتید به نمایه پیام بدین:

@ Boray  @ PsychoV7

ویرایش شده توسط Boray
لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

سایکو (به ژاپنی: 斉衡 Saikō) نام عصر ژاپنی (نِنگُو) بود. این عصر بعد از نینجو و قبل از تن آن قرار داشت و از نوامبر ۸۵۴ تا فوریه ۸۵۷ میلادی به طول انجامید. در طی این عصر امپراتور مونتوکو حکمران ژاپن بود.
پارینه سنگی ۳۵٬۰۰۰–۱۴٬۰۰۰ ق.م.
دوره جومون ۱۴٬۰۰۰–۴۰۰ ق.م.
دوره یایویی ۴۰۰ ق.م. – ۲۵۰ م
دوره کوفون ۲۵۰–۵۳۸
دوره آسوکا ۵۳۸–۷۱۰
دوره نارا ۷۱۰–۷۹۴
دوره هی آن ۷۹۴–۱۱۸۵
دوره کاماکورا۱۱۸۵–۱۳۳۳
تجدید حیات کن مو۱۳۳۳–۱۳۳۶

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

سایکو (راهب). سایکو (به ژاپنی: 西光) (۱۱۸۹–۱۱۳۰) یک سانگها (راهب بودایی) و مشاور ارشد امپراتور گو-شیراکاوا اهل ولایت آوا در اواخر دوره هی آن بود. وی همچنین پسر دایه شینزی (محقق و مقام درباری، مرگ ۱۱۶۰) و فرزندخوانده فوجیوارا نو ایه ناری بود. وی پس از حادثه شیشیگاتانی به عنوان عامل اصلی شناخته شد و به دستور تایرا نو کیوموری گردن زده شد.

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

حادثه شیشیگاتانی:

 توطئهٔ شیشیگاتانی (به ژاپنی: 鹿ケ谷事件, Shishigatani jiken) در ژوئن سال ۱۱۷۷ یک قیام ناموفق علیه حکومت تایرا نو کیوموری در ژاپن بود. این توطئه بزودی کشف شد و عاملان آن قبل از اینکه بخشی از برنامه آنها به اجرا درآید، دستگیر و مجازات شدند.

توطئهٔ شیشیگاتانی مشهورترین توطئه و قیام علیه تایرا نو کیوموری است. او در دهه ۱۱۶۰ به سرعت قدرت را به دست گرفت و دربار امپراتوری ژاپن تحت سلطه وی قرار گرفت. وی از موضع خود برای نصب اعضای خانواده اش در موقعیت‌های عالی دربار و ازدواج آنها در خاندان امپراتور استفاده کرد. به طرق مختلف و چندین بار، اقدامات وی مورد مخالف امپراتور گو شیراکاوا و خاندان فوجیوارا قرار گرفت.

همراه با قدرت‌گیری خاندان تایرا بکارگیری خشونت توسط این خاندان شدت گرفت. در سال ۱۱۷۰ همراهان نوه تایرا نو کیوموری، تایرا نو سوکه‌موری در حالیکه وی سوار بر تخت روان در حال عبور در جاده بودند، به همراهان سشو (مشاور ارشد امپراتور) فوجیوارا نو موتوفوسا، برخورد کردند. از آنجائیکه محافظان مشاور امپراتور برای عرض احترام از اسب پیاده نشدند مورد خشونت و آزار خاندان تایرا قرار گرفتند. با افزوده شدن چنین حوادثی میل به براندازی خاندان تایرا بتدریج در خاندان امپراتوری بروز کرد.

در سال ۱۱۶۹ میلادی امپراتور گو شیراکاوا که جوکو (امپراتور بازنشسته) بود به دایجوهو (امپراتور روحانی بودایی) تبدیل شد. در سال ۱۱۷۷ فوجیوارا نو ناریچیکا، فوجیوارا نو ناریتسونه، تایرا نو یاسویوری، سایکوی راهب و شونکان راهب، در منطقه ششیگاتانی در کیوتو در منزل شونکان جلسه ای تشکیل دادند نقشه براندازی رژیم خاندان تایرا را طرح‌ریزی کردند.

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

تایرا نو کیوموری:

 

 (به ژاپنی: 平 清盛 Taira  Kiyomori)؛(مارس ۱۱۸۱- تولد ۱۱۱۸) سامورایی، کوگیو (منصب وابسته به دربار)، دایجو-دایجین (صدراعظم)، رهبر خاندان تایرا در اواخر دوره هی‌آن و در اوایل جنگ گنپی در ژاپن بود.

ویرایش شده توسط Boray
لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

سایکو اکتیو:

 

داروی فعال کننده روان یا روان انگیز یا سایکو اکتیو ( به انگلیسی: Psychoactive drug ) نوعی ترکیب شیمیایی است که عملکرد مغز را تغییر داده و باعث تغییراتی در ادراک، خلق، خودآگاهی یا رفتار می شود. این مواد را می توان برای مصارف پزشکی یا تفننی برای بهبود عامدانهٔ عملکرد یا تغییر خودآگاهی، برای مقاصد مناسکی، معنوی یا شمن باورانه یا برای تحقیقات به کار برد.

با محرک ها اشتباه نشود.
برخی از این داروها از سوی پزشک تجویز می شوند. نمونه های آن داروهای ضدافسردگی، داروهای ضداضطراب، داروهای ضدروان پریشی و داروهای محرک هستند. مصرف برخی از آنها کاملاً مجاز است و نیازی به نسخه دارویی ندارد؛ از میان آنها می توان به گزانتین ها که در قهوه، چای و شکلات یافت می شوند اشاره کرد.

البته لفظ �فعال کننده� در توصیف سایکواکتیوها، شاید مخاطب را به این اشتباه بیاندازد که این ترکیبات شیمیایی باعث افزایش عملکرد نورون ها می شوند، ( مانند محرک ها ) درحالی که در واقعیت دارویی که وارد بدن شود و در نهایت روی روان تأثیر گذار باشد را سایکواکتیو می نامند. با این حال ترکیبات شیمایی ضروری برای بدن مانند اکسیژن و آب که هم کاهش و افزایش بیش از حد آنها باعث نقض در عملکرد نورون ها می شود و در نهایت تأثیر خود را روی روان نمایان می کنند سایکواکتیو محسوب نمی شوند. زیرا سایکواکتیوها هم نوعی دارو ( Drug ) محسوب می شوند ولی موارد اشاره شده که نیاز بدن هستند و روی روان نیز تأثیر می گذراند دارو محسوب نمی شوند. با این حال ترکیبات سایکواکتیو بسیار متنوع و طیف عظیمی از ترکیبات شیمیایی طبیعی و سنتتیک ( مصنوعی و صنعتی ) را شامل می شود و توهم زاها، محرک ها و سرکوب کننده ها سه ابر دسته
از سایکواکتیوها محسوب می شوند.
 

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

300px-Psychoactive_Drugs_Legend.jpg

دارو های سایکو اکتیو به ترتیب:

 

کوکائین

کراک کوکائین

متیل فنیدات (ریتالین)

افدرین

اکستازی

کاکتوس پیوت (دارای مسکالین)

ال‌اس‌دی

قارچ سیلوسایبین (Psilocybe cubensis)

سالویا دیوینوروم

دیفن هیدرامین (بنادریل)

قارچ آمانیتا موسکاریا

استامینوفن کدئین (حاوی کدئین)

کدئین

تنباکو

بوپروپیون

ماری‌جوآنا

حشیش

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

موسیقی سایکدیلیک:

موسیقی سایکدلیک (انگلیسی: Psychedelic music) که گاه سایکدلیا (psychedelia) نیز خوانده می شود، به طیفی از سبک های موسیقی برگرفته از فرهنگ روانگردان گفته می شود که می کوشد تجربه سایکدلیک ناشی از مصرف روانگردان را بازآفرینی کرده یا بهبود ببخشد. موسیقی سایکدلیک اواسط دهه ۱۹۶۰ میان گروه های فولک راک و بلوز راک در بریتانیا و آمریکا شکل گرفت.
سایکواکتیو ها
روان گردان
روان گردان درمانی
سفر بد
سایکدلیا
گروه های موسیقی سایکدلیک غالباً از تکنیک های بدیع برای ضبط موسیقی بهره می گرفتند و عناصر موسیقی غیر غربی به خصوص دْرون و راگای موسیقی هند را در آثارشان به کار می بستند. با گسترش دامنهٔ تأثیرات موسیقی سایکدلیک به شاخه های دیگر، سبک های سایکدلیک فولک، سایکدلیک پاپ، سایکدلیک راک و سایکدلیک سول در بازه زمانی اواخر دهه ۱۹۶۰ تا اوایل دهه ۱۹۷۰ پدید آمد. در ادامه سبک های پراگرسیو راک، کراوت راک، راک الکترونیک، جاز راک، هوی متال، گلم راک، فانک، الکترو و بابلگام پاپ تحت تأثیر موسیقی سایکدلیک ایجاد یا متحول شدند.
موسیقی سایکدلیک در دهه ۱۹۸۰ مجدداً در قالب سبک های متنوعی از نئوسایکدلیا احیا شد که از آن جمله می توان به سایکدلیک هیپ هاپ، اسید هاوس، ترنس و نیو ریو اشاره کرد.

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

سایکو لوژی:

 

علم روان‌شناسی در ربع آخر قرن نوزدهم به وجود آمد ، 

اما كاوش‌های روان‌شناختی همزمان با طلوع فلسفه آغاز گرديد .

تفكر روان‌شناختی از دوران فلسفه يونان باستان تا اواخر قرن نوزدهم ، 

بخشی از فلسفه به شمار می‌رفت و در بطن آن رشد يافت .

اصطلاح روان‌شناسی (سايكولوژی) ريشه‌ يونانی دارد

و برگرفته از عبارت یونانی “ Ψυχολογία “ که شامل دو واژه ی “ψυχή” و “λόγος” است .

واژه “ψυχή” معادل “psyche” به معنی روح يا ذهن 

و واژه "logos" به معنی شناخت يا مطالعه تشكيل شده است .

سایکولوژی، مطالعه نفس و شناخت يا علم نفس می‌باشد .

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

مکتب چیست؟

مکتب پیکره بندی و رویکردی در اندیشه در حوزه‌ای خاص از دانش است که بر بنیادی زیربنایی تر بنیان شده و برای فراورده‌های فکری خود رویکردساز و جهت دهنده است. مکتب فکری در منظومه ی، دانش بشری با مشخصه‌های خود شناخته می‌شود. مکتب فکری ممکن است چشم‌اندازی فلسفی، اعتقادی، جنبشی اجتماعی، فرهنگی یا جنبشی هنری باشد همچنین ممکن است سبک ویژه‌ای در فلسفه یا هنر یا دیگر شاخه‌های علوم انسانی و علوم سیاسی و پزشکی و … را نتیجه دهد. اساساً یا در روش‌شناسی باشد. به عبارتی، افرادی که حول یک مکتب به نظریه‌پردازی می‌پردازند، باید در یک چیز خصوصیت مشترک داشته باشند که این خصوصیت همان پایه نظری ویا روش تحقیق است.

مکتب مجموعه چند جهان بینی و ایدئولوژی و طرح‌ها و نظریه‌های متفاوت ولی همسو که نیازهای فکری را برای رسیدن به سعادت روشن می‌سازد. مکتب طرحی منسجم برای چگونه زیستن ارائه می‌کند که در این طرح مسئولیت‌ها و تکلیف‌ها برای نیل به کمال براساس ارزش‌های مادی و معنوی تعریف شده‌است.

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

ژانر روانشناختی:

در ادبیات، داستان روان‌شناختی یا داستان روان‌شناسی (به انگلیسی: psychological fiction) که با نام واقع‌گرایی روان‌شناختی (به انگلیسی: psychological realism) هم شناخته می‌شود، یک ژانر (سبک) داستان گویی است که بر کشف ویژگی‌های معنوی، عاطفی و ذهنی شخصیت‌ها تأکید دارد. این نوع شیوه روایت، دلایل رفتارهای شخصیت‌ها را بررسی می‌کند و با استفاده از آن، پی‌رنگ را پیش می‌برد و داستان را توضیح می‌دهد. در داستان روان‌شناختی معمولاً با استفاده از شیوه‌های روایت مانند جریان سیال ذهن و فلش‌بک، سعی می‌کند تا حالات روانی شخصیت را کشف و توضیح دهد.

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

بهترین فیلم های در ژانر "روانشناختی":

 

1.The Silence of the Lambs (سکوت بره‌ها):

فیلم سکوت بره ها - بست شو

 

اقتباس جاناتان دمی از رمان «سکوت بره‌ها» – نوشته توماس هریس – یکی از بهترین فیلم‌های ژانر تریلر روان‌شناختی است. این اثر موفق شد در مراسم اسکار سال ۱۹۹۲ همه جوایز را درو کرده و مجموعا ۵ اسکار به خانه ببرد.

کلاریس استارلینگ یک مامور اف‌بی‌آی است که حین دنبال کردن یک پرونده قتل، از یک دکتر روانشناس به نام هانیبال لکتر کمک می‌خواهد؛ غافل از اینکه این دکتر خودش ماجراهای مرموز و ترسناکی در زندگی‌اش دارد…

Red Dragon (محصول ۲۰۰۲) و Hannibal Rising (محصول ۲۰۰۷) دو پیش درآمد «سکوت بره‌ها بودند و Hannibal (محصول ۲۰۰۱) دنباله‌ای بر این فیلم بود اما هیچ‌کدام نتوانستند ذره‌ای به کیفیت و شهرت عنوان اصلی دست یابند.

جودی فاستر، آنتونی هاپکینز، تد لواین و اسکات گلن از جمله ستارگان فیلم سکوت بره‌ها بودند که با عملکرد شگفت‌انگیز خود، در کنار فیلم‌نامه به‌شدت حیرت‌آور، آن را نه تنها به یکی از بهترین آثار ژانر تریلر روان‌شناختی، بلکه یکی از بهترین فیلم‌های قرن بیستم تبدیل نمودند.

لازم به ذکر است که بین سال‌های ۲۰۱۳ و ۲۰۱۵ یک سریال تحت عنوان Hannibal با بازی «مدس میکلسن» پخش شد که علی‌رغم موفقیت نسبی و استقبال مخاطبان، به شکل ناگهان بعد از فصل سوم کنسل شد. در ضمن چند ماه پیش خبر رسید سریال ریبوت «سکوت بره‌ها» نیز با نام Clarice توسط شبکه CBS در حال توسعه است.

 

2.Se7en (هفت)

نقد و بررسی فیلم هفت (Seven): کمدی الهی بصری - آلبالو

در فیلم جنایی و روان‌شناختی Se7en اثر دیوید فینچر، دو کارآگاه قتل‌های زنجیره‌ای به نام‌های دیوید میلز (برد پیت) و ویلیام سومرست (مورگان فریمن) یک قاتل سریالی اجتماع ستیز اما باهوش را دنبال می‌کنند که قصد دارد با قتل‌های عجیب و معنی‌دار خود (بر اساس هفت گناه کبیره در کتاب انجیل)، پیام‌های مشخصی را به مردم منتقل کند.

در کنار پیت و فریمن، بازیگران مشهور و پرسابقه‌ای نظیر کوین اسپیسی، گوئینت پالترو (مرد آهنی، انتقام جویان، شیوع و…) و اندرو کوین واکر در فیلم سینمایی «هفت» حضور دارند.

این اثر از دیوید فینچر پس از اکران در مراسم‌های مختلف از جمله اسکار، آکادمی فیلم ژاپن، و انجمن ملی منتقدان فیلم نامزد دریافت جایزه شده است.

 

3.The Sixth Sense (حس ششم)

من آدمای مرده رو می بینم.

                                                      کول سیر

 

دانلود فیلم حس ششم - The Sixth Sense 1999

حس ششم روایت‌گر داستان یک پسر هشت ساله است که به شکلی می‌تواند ارواح و مردگان را دیده و با آنان ارتباط برقرار کند. در این میان، یک روانشناس کودک موفق (دکتر مالکوم با درخشش بروس ویلیس) سعی دارد به این پسر کمک کند.

کارگردان این فیلم فراطبیعی ترسناک (ام. نایت شیامالان) نامزد دریافت دو جایزه اسکار شد (مجموعا ۶ جایزه اسکار) و نهایتا موفقیت کلی آن به ساخت دو فیلم تحسین‌شده و مطرح دیگر در ژانر علمی-تخیلی به نام‌های Signs (محصول ۲۰۰۲) و The Village (محصول ۲۰۰۴) منجر گردید.

هالی جوئل آزمنت، بروس ویلیس، تونی کولت، دانی والبرگ، اولیویا ویلیامز، و میشا بارتون از جمله ستارگان فیلم سینمایی «حس ششم» (Sixth Sense) هستند.

 

 

4. The Shining (درخشش)

نقد و بررسی فیلم The Shining - سینما فارس

The Shining بدون شک یکی از منحصر به‌فردترین فیلم‌های تمام دوران است. چرا؟ چون نبوغ بی‌رقیب دو هنرمند متفاوت در دو حوزه در آن متجلی است؛ اول از همه فیلم «درخشش» بر اساس کتابی به همین نام اثر استفن کینگ – یکی از برترین نویسندگان تمام دوران – نوشته شده و دوم، به کارگردانی استنلی کوبریک – یکی از برترین کارگردانان تمام دوران هالیوود – راهی سینماها شده است.

«درخشش» داستان یک نویسنده (جک تورنس) را روایت می‌کند که می‌خواهد الکل را کنار بگذارد اما همزمان از مشکلات عصبی رنج می‌برد. او سعی می‌کند با قبول کردن یک شغل جدید بیشتر از گذشته با همسر و فرزندش ارتباط برقرار نماید.

با این حال اتفاقات مختلف جک را از نظر روانی تضعیف می‌کند و وقایعی که در ادامه می‌افتد همزمان ترسناک و حیرت‌انگیز است. در طول فیلم مخاطب همیشه این سوال را می‌پرسد که این اتفاقات عجیب و ترسناک صرفا در ذهن جک است یا واقعیت دارد…

در کمال تعجب، The Shining عملا توسط اسکار نادیده گرفته شد اما خب این فیلم چنان شگفت‌انگیز و تاریخ‌ساز بوده که هنوز هم اهالی سینما، مخاطبان و منتقدان از آن به نیکی یاد می‌کنند.

 

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

بهترین کتاب های ژانر روانشناختی

1.دن کیشوت

کتاب دن کیشوت از بهترین رمان های روانشناختی

کتاب دن کیشوت را می‌توان یکی از معروف‌ترین رمان‌های جهان دانست. شخصیت اصلی این رمان دن کیشوت نام دارد و در زمانه‌ای که دیگر شوالیه‌ها وجود ندارند، آرزوی شوالیه‌شدن را در سر دارد. او که در تخیل و توهماتش به‌ سر می‌برد، لباس شوالیه‌ای می‌پوشد و با به‌خدمت‌گرفتن یک نوکر به دنبال معشوق خیالی‌اش می‌رود.

در سراسر رمان، شاهد فرار عجیب دن کیشوت از واقعیت زندگی و زمانه‌ای هستیم که در آن زندگی می‌کند. حرکات و رفتارهای دن کیشوت اگرچه مسخره و خنده‌دار به‌ نظر می‌رسند، طنزی تلخ در خود دارند. به‌رغم اینکه سال‌ها از خلق این رمان گذشته است، هنوز برای مخاطب امروزی تازه و آشنا به‌ نظر می‌رسد. دلیل شاهکار بودن این اثر هم همین مسئله است. سروانتس به‌خوبی روان دن کیشوت و ضعف شخصیت او را در قالب داستانی طنزآلود به‌ تصویر می‌کشد.

 

ممکن است حقیقت به باریکی مو شود، اما هیچ وقت از هم گسسته نمی‌شود و همیشه، مانند شناوربودن روغن در آب، بالاتر از دروغ قرار می‌گیرد.

دن کیشوت

 

2.ترز راکن

ترز راکن

ترز راکن داستان زوجی به‌نام‌های ترز و کامیل است. آنها قبل از اینکه زوج باشند، پسرعمو و دخترعمو هستند. کامیل شخصیت خودخواهی دارد و همین مسئله زندگی زناشویی را بر ترز سخت می‌کند. واکنش ترز به این مسئله منجر به اتفاقاتی می‌شود که اوضاع را آشفته‌تر می‌کند.

امیل زولا، نویسنده فرانسوی این کتاب، درباره پس‌زمینه روان‌شناختی این اثر می‌گوید: «در ترز راکن، قصد من مطالعه طبع انسان‌ها بوده و نه منش آنها. من شخصیت‌هایی را انتخاب کرده‌ام که تا بیشترین حد ممکن در سلطه اعصاب و خونشان باشند و هر عمل زندگی‌شان را تهی از اختیار و بنا بر جبر تنشان انجام دهند. ترز و لوران حیواناتی انسان‌گونه‌اند و نه بیشتر. کوشیده‌ام که جزء به جزء، فعالیت ناملموس امیال، استیلای غریزه و اختلالات ذهنی‌ را که در پی تشنج عصبی روی می‌دهد، در این حیوانات بررسی کنم.»

 

3.دختری در قطار

دختری در قطار از بهترین رمان های روانشناختی

دختری در قطار رمانی روان‌شناختی با چاشنی معما و ترس است. داستان درباره زنی به‌نام ریچل است که رابطه او و همسرش تام به جدایی ختم شده. ریچل که خود را زنی شکست‌خورده می‌داند در مواجهه با این اتفاق به الکل روی می‌آورد این کار او را بیش از پیش از لحاظ روحی تضعیف می‌کند و دست به کارهایی می‌زند که شرایط او را پیچیده‌تر می‌کنند.

نویسنده هم‌زمان با پیش‌بردن داستان معمایی کتاب و توصیف شرایطی که ریچل در آن قرار دارد، ما را با شخصیت و درونیات او آشنا می‌کند. نویسنده برای شناخت بهتر ریچل ما را به گذشته او می‌برد. ریچل، تام و زنان دیگری که در رمان هستند همگی از افراد عادی جامعه‌اند و توصیفی که از هرکدام از آنها می‌خوانیم تصویری از خود یا آشناهایمان را در ذهن تداعی می‌کند. کتاب در سال ۲۰۱۵ منتشر شد و در سال ۲۰۱۶، بر اساس این رمان فیلمی به‌کارگردانی تیت تیلور ساخته شد.

به‌ هر حال من از بودن خودم در این ماجرا خیلی لذت می‌بردم؛ بودن به‌عنوان یک زن دیگر، چیز شگرفی است که نمی‌شود انکارش کرد. بودن کنار مردی که تو را ترجیح می‌دهد و با اینکه زنش را دوست دارد به او خیانت می‌کند و دلیلش این است که کسی نمی‌تواند در برابرت مقاومت‌ کند.

دختری در قطار

 

4.بیمار خاموش

بیمار خاموش

داستان کتاب «بیمار خاموش» درباره زوجی هنرمند و موفق است که به‌ظاهر زندگی خوبی دارند. در پایان روزی معمولی، آلیشیا همسرش گابریل را با گلوله به قتل می‌رساند و پس از آن سکوت اختیار می‌کند. تيو روان‌درمانگر جنایی درصدد است که آلیشیا را به حرف بیاورد و این معما را حل کند. همان‌طور که از ماجرای کتاب معلوم است، علاوه‌ بر رمانی روان‌شناختی، اثری معمایی هم به‌ حساب می‌آید و همین جذابیتش را بیشتر کرده است.

نوشتن یک جور آزادسازی است. یک جور تخلیه که می‌توانی با آن خودت را شرح دهی. به‌نظرم چیزی مثل درمان.

بیمار خاموش

 

5.سالار مگس ها

سالار مگس ها

هواپیمایی حامل دانش‌آموزان در جزیره‌ای ناشناخته سقوط می‌کند و تعدادی از آنها که در رده سنی ۶ تا ۱۲‌ سال قرار دارند، زنده می‌مانند. کسی از آنها خبر ندارد و امیدی به نجاتشان نیست.

این بچه‌ها که هنوز شخصیتشان شکل نگرفته و بیشتر رفتارهای آنها از روی غریزه و آموزش‌های ابتدایی است، دستمایه نویسنده برای خلق کتابش هستند. نویسنده از این ویژگی شخصیت‌ها استفاده کرده است که نشان بدهد انسان‌ها تا چه اندازه قابلیت رفتارهای خطرناک را دارند. از این رو، کتاب سالار مگس‌ها اثری روان‌شناختی و از بهترین رمان‌های کلاسیک برای نوجوانان به‌ حساب می‌آید.

 

طلوع و غروب مکرر خورشید نخستین ضرباهنگی بود که آنان بدان خو گرفته بودند. بچه‌ها از لطافت هوای بامدادی، درخشش خورشید، زیبایی دریای پرموج و گرداب‌خیز و بوی خوشی که در هوا پراکنده بود لذت می‌بردند؛ نشاط بازی‌کردن با یکدیگر آنچنان زندگی را سرشار می‌کرد که دیگر کسی آرزویی نداشت و اگر داشت، آن را به فراموشی می‌سپرد.

سالار مگس ها

 

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

ژانر تراژدی:

تراژدی. [ تْرا / ت ِ ژِ ] ( فرانسوی ، اِ ) واقعه هلاکت و حادثه ای که آخرش مصیبت سخت است. ( فرهنگ نظام ). مأخوذ از «تراگوئیدیا »ی یونانی است ، و آن اشعار حزن انگیزی است که بطور کلی اساس داستان آن بر افسانه ها، یا حوادث تاریخی قرار دارد. قهرمانان داستان های مذکور از اشخاص نامدار و مشهور انتخاب می شوند و حادثه مهمی ابداع می گردد که آن حادثه اعم از این که عشقی یا جنگی باشدغالباً دارای نتایج تأثرانگیز و دردناکی است و صحنه های داستان بنحوی طراحی می شود که انعکاس بدبختی ها ورنج های آن ، روح خواننده را بشدت منقلب می سازد. داستانهای غم انگیز و غم انجام. تراژدی نخست بوسیله مردم یونان پس از حماسه سرائی و اشعار غنایی بوجود آمد، و بطور قطع می توان گفت که تراژدی در دوران جنگهای مدیک گسترش یافت و در قرن پنجم ق.م. عالیترین آثار آن بوجود آمد و سپس در قرن چهارم ق.م. دوره زوال و اضمحلال آن در یونان شروع شد.
اصولاً تراژدی از مراسم مذهبی دیونیسوس ( ذینوسس ) ناشی گشت ، زیرا نیایش و پرستش خدا در این مذهب چنان بود که مطالب و شیوه های تازه و جالبی در اشعار غنائی وارد می شد که ازآن جمله است ستایش و تهییج احساسات و تناوب در ناله ها و آوازهای سرورانگیز. همچنین نیایش در این مذهب با بیان حالات عاطفی و بوسیله حرکات چهره و اندام انجام می گرفت. رجوع به اسخیلوس در همین لغت نامه شود. تراژدی روم عمر چندانی نداشت و در پایان قرن سوم ق.م. جلوه ای کرد و خاموش گشت. آنگاه در دوره رنسانس تراژدی در فرانسه و آلمان و ایتالیا و اسپانیا و انگلستان بار دیگر وارد میدان هنر گشت و آثار درخشانی پدید آمد.

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

  تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

 اشتراک گذاری

×
×
  • اضافه کردن...