رفتن به مطلب
انجمن نودهشتیا
 • ثبت نام

تشریح چگونگی استفاده از سلول های بنیادی بند ناف!


Heart
 اشتراک گذاری

تجربه ای در این رابطه‌ داشته اید؟  

1 کاربر تاکنون رای داده است

 1. 1. تجربه ای در این رابطه‌ داشته اید؟

  • بَعوله😂
   0
  • نه بابا کی به فکر این کاراست:/


ارسال های توصیه شده

به گزارش روابط عمومی به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، اولین پیوند خون بندناف در سال ۱۹۸۸ میلادی در فرانسه و توسط دکتر گلوکمن به یک کودک مبتلا به کم خونی فانکونی (یک نوع کم خونی مادرزادی) انجام گرفت و به این ترتیب تا به امروز صد‌ها پیوند موفق خون بندناف صورت گرفته است و مراکز بزرگ ذخیره این سلول‌ها در کشور‌های مختلف جهان تاسیس شده است.

مرور آمار منتشر شده نشان می‌دهد که هر ساله حدود ۳۰ هزار بیمار با بیماری‌هایی که با پیوند سلول‌های بنیادی مغز استخوان، قابل درمان هستند شناسائی می‌شوند و حدود ۷۵ درصد این بیماران قادر به یافتن یک داوطلب مناسب برای اهداء مغز استخوان نیستند.

  جستجوی مراکز ثبت اهدا کنندگان مغز استخوان زمان بسیاری به خود اختصاص می‌دهد به این ترتیب ذخیره خون بندناف زمان را کوتاه و میزان اهدا کننده را بیشتر می‌سازد و به این ترتیب زمان را برای مبتلایان به لوسمی‌های حاد، کم خونی‌ها و نقایص ایمنی که در زمان کوتاهی می‌میرند کوتاه‌تر می‌کند.

چه بیماری‌هایی با خون بندناف درمان شده‌اند؟

مرتضی ضرابی مدیرعامل شرکت فناوری بن‌یاخته‌های رویان در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان؛ اظهار کرد: امروزه تحقیقات گسترده‌ای به منظور درمان بیماری‌ها و ضایعات عصبی، ترمیم بافت‌های آسیب دیده قلبی و استخوانی، ترمیم سوختگی‌ها و ضایعات پوستی، ترمیم لوزالمعده و ترشح انسولین و ترمیم سایر بافت‌های آسیب دیده با استفاده از سلول‌های بنیادی مغز استخوان، خون بندناف و سایر سلول‌های بنیادی یک فرد بالغ درحال انجام است.

سلول‌های بنیادی چه کاربردی دارند؟
مدیرعامل شرکت فناوری بن‌یاخته‌های رویان بیان کرد: بیماری‌هایی که با استفاده از سلول‌های بنیادی خون بندناف قابل درمان هستند شامل اختلالات سلول‌های بنیادی، کم خونی آپلاستیک، کم خونی فانکونی، هموگلوبینوری حمله‌ای شبانه (PNH)، لوسمی حاد، AML، ALL، لوسمی تمایز نیافته حاد، لوسمی مزمن، CML، بیماری‌های نقص در تولید لنفوسیت‌ها،  لنفوم غیر هوچکین، لنفوم هوچکین است.

ضرابی ادامه داد: بیماری‌های دیگر شامل ناهنجاری‌های ارثی گلبول‌های قرمز، بتا، تالاسمی ماژور، کم خونی سلولی داسی شکل، اختلالات سیستم ایمنی مادرزادی، سندروم کاستمن، نقص چسبندگی لکوسیتی، سندروم دی جرج، نقص ارثی پلاکتی،  ترومبوسیتوپنی مادرزادی، اختلالات پلاسماسل، مولتی پل میلوما، لوسمی پلاسماسل، بیماری‌های ارثی و سندروم لش نیهان، هیپوپلازی غضروف.

وی افزود: سایر بیماری‌ها شامل بیماری الزایمر، دیابت، پارکینسون، صدمات نخاعی، سکته‌های قلبی و مغزی، بیماری‌های کبدی، دیستروفی عضلانی است که با استفاده از سلول‌های بنیادی خون بندناف قابل درمان هستند؛ در حال حاضر در کشورمان فقط بیماری‌هایی که منشاء خونی دارند از جمله تالاسمی، سرطان خون و کم خونی‌ها با استفاده از سلول‌های بنیادی خون بندناف قابل درمان هستند.

چه بیماری‌هایی با خون بندناف درمان شده‌اند؟

مدیرعامل شرکت فناوری بن‌یاخته‌های رویان تشریح کرد: امروزه ثابت شده است که سلول‌های بنیادی قادر به درمان محدوده وسیعی از بیماری‌های مزمن و حاد هستند و تحقیقات زیادی در زمینه استفاده از سلول‌های بنیادی در درمان بیماری‌هایی چون پارکینسون، بیماری‌های قلبی، کبدی، دیابت، دیستروفی عضلانی، آسیب‌های نخاعی و سکته در حال انجام است.

ضرابی گفت:  ۱ نفر از ۱۰ نفر افراد بالای ۶۵ سال و ۵ نفر از ۱۰ نفر افراد بالای ۸۵ سال از آلزایمر رنج می‌برند، همچنین جراحات و آسیب‌های نخاعی سالانه بالغ بر ۷۵۰ هزار نفر در ایالات متحده را در بر می‌گیرد، بازسازی استخوان باعث شده است که امیدی جدید در درمان مبتلایان به اوستئوپروزیز پارکینسون ایجاد شود، بیماری اتواییمون و پیش رونده مربوط به سیستم عصبی مرکزی است که سالانه تعداد بسیاری را دچار می‌سازد.

ویرایش شده توسط Heart
لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

فرایند ذخیره سازی خون بند ناف

نمونه خون بند ناف جمع آوری شده، پس از ورود به بانک خون بند ناف رویان توسط واحد کنترل کیفی بررسی شده و در صورت اخذ مجوز ، وارد آزمایشگاه پردازش می شود. نمونه، ابتدا از نظر حجم و تعداد سلولی مورد ارزیابی قرار گرفته و در مرحله بعدی در صورت داشتن شرایط لازم ، وارد پروسه جداسازی سلولی می شود. در غیر اینصورت با اطلاع به خانواده قرارداد فسخ شده و طبق قرارداد هزینه عودت می گردد . بر روی نمونه هایی که حداقل شرایط استاندارد را دارند بررسی آزمایشات میکروبی و ویروسی و HLA  و فلوسیتومتری انجام شده و نهایتا در شرایط دمایی ١٩٦- درجه سانتیگراد در تانکهای مخصوص فریز و برای مدت طولانی نگهداری می شود. نمونه فریز شده فقط یک بار جهت پیوند مورد استفاده قرار می گیرد.

 

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

هزینه نگهداری نمونه خون بند ناف در سال اول به همراه آزمایشات اولیه که بر روی نمونه خون بند ناف انجام می شود به صورت ذیر اعلام می‌گردد:

شهر تهران:

 • هزینه عقد قرارداد بدون  انجام آزمایش    HLA، ٦٥٠٠,٠٠٠ ریال
 • هزینه عقد قرارداد با انجام  آزمایش HLA، ٧٥,٠٠٠,٠٠٠ ریال
 

شهرهای دارای دفاتر نمایندگی:

 • هزینه عقد قرارداد بدون انجام آزمایش HLA، ٥٦,٠٠٠,٠٠٠ ریال
 • هزینه عقد قرارداد با آزمایش HLA، ٦٦,٠٠٠,٠٠٠ ریال 
 • حق دفتر نمایندگی ٩,٠٠٠,٠٠٠ ریال بعلاوه مالیات بر ارزش افزوده
 
 
 

فسخ قرارداد:

در صورت فسخ قرارداد به دلیل حجم و کانت پایین مبلغ ٤,٥٠٠,٠٠٠ ریال فقط از قراردادهای تهران کسر و الباقی هزینه عودت می‌گردد. بنابراین در شهرستان‌ها بابت فسخ قرارداد مبلغی بجز حق دفتر نمایندگی از مشتری کسر نخواهد شد.

تخفیف:

در صورتی که بخواهید خون بندناف فرزند دو قلوی خود را تا آخر سال جاری ذخیره سازی کنید، بانک خون بندناف رویان تخفیف عقد قرارداد به شرح زیر در نظر گرفته است:

 • تخفیف قل دوم قراردادهای منعقده در تهران مبلغ ١٥,٣٠٠.٠٠٠ ریال (پانزده میلیون و سیصد هزار ریال) است .
 • تخفیف قل دوم قراردادهای منعقده در مراکز استان ها مبلغ ١٣,٨٠٠.٠٠٠ ریال (سیزده میلیون و هشتصد هزار ریال) است .

اگر برای ذخیره سازی خون بندناف فرزند اولتان اقدام کرده اید و قصد دارید خون بندناف فرزند دومتان را تا آخر سال جاری ذخیره سازی کنید، شامل تخفیف بانک خون بندناف رویان به شرح زیر می شوید:

 • تخفیف فرزند دوم قراردادهای منعقده در تهران مبلغ ۹.۲۰۰,٠٠٠ ریال ( نه میلیون و دویست هزار ریال) است .
 • تخفیف فرزند دوم قراردادهای منعقده در مراکز استان‌ها مبلغ ۸.۳۰۰,٠٠٠ ریال (هشت میلیون و سیصد هزار ریال) است .
لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

سارژ سالیانه‌

از سال دوم مبلغ دو میلیون و هشتصد و شصت هزار ریال (۲,٨٦٠.٠٠٠ ریال) با احتساب نه درصد مالیات بر ارزش افزوده هزینه شارژ سالیانه و نگهداری نمونه خون بندناف در بانک خون بندناف رویان می باشد که از خانواده دریافت خواهد شد.

امکان پرداخت شارژ ٥ ساله و ١٠ ساله:
از ابتدای سال ١٣٩٥ امکان پرداخت شارژ سالیانه به صورت ٥ ساله و ١٠ ساله جهت اعضای محترم بانک خون بندناف رویان فراهم شده است که به شرح ذیل اعلام می شود:

 
 • هزینه نگهداری پنج سال : ۱۱.۴۴٠,٠٠٠ ریال
 • هزینه نگهداری ده سال : ۲۲.۱۶۵,٠٠٠ ریال
 • بر اساس مقررات کسانی که معوقات شارژ داشته باشند نمی‌توانند شارژ خود را بصورت ٥ یا ١٠ ساله پرداخت کنند.
لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

  تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

 اشتراک گذاری

×
×
 • اضافه کردن...