رفتن به مطلب

درخواست نقد اولیه رمان الفای ماه | paniz کاربر انجمن نودهشتیا

پانیذ
 اشتراک گذاری

ارسال های توصیه شده

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

10 ساعت قبل، پانیذ گفته است:

سلام جانم نقد اولیه از ۴۰ پارت شروع میشه لطفا بعد گذاشتن ۹ پارت بنده رو تگ کنید💕

لینک به دیدگاه

9 ساعت قبل، پانیذ گفته است:

@ مدیر منتقد

گلی من تا پارت ۷۰ حاضر دارم برای همین سریع ۹ پارتی که گفتی رو گذاشتم

الان اوکیه؟

منتقد شما: @ N.H

منتقد شما از دو روز آینده نقد رو شروع می‌کنن و تا ده روز وقت انجام نقد دارند. 

تاپیک شما تا اتمام نقد قفل خواهد شد. 

زمان شروع: ده تیر

تاریخ اتمام: بیست تیر

از صبوری شما متشکرم💜

یاعلی!

• لایک 1
  • تشکر 1
لینک به دیدگاه

• 3 هفته بعد...

سلام خدمت شما نویسنده عزیز. 

برای منتقد شما مشکلی پیش اومده که بنده تازه مطلع شدم بابت تاخیر در نقدتون متاسفم، من منتقد جدیدی تگ خواهم کرد🌹

منتقد شما: @ دخترخورشید

تاریخ تگ: ۲۳ تیر

تاریخ اتمام نقد: ۳۱ تبر

باز هم متاسفم و امیدوارم درک کنید، از صبوریتون ممنونم.

یاعلی!

• تشکر 1
  • غمگین 1
لینک به دیدگاه

• 2 هفته بعد...

بّْسّْمّ ْاّْلّْلّْهّ ْاّْلّْرّْحّْمّْنّ ْاّْلّْرّْحّْیّْمّ

♡نقد‌اولیه رمان الفای ماه♡

سلام نویسنده عزیز وقت بخیر ممنون بابت صبوری‌تون بریم سراغ نقد رمان زیبای شما یعنی:

♥★ اِّسِّمِّ ★♥

زمانی ما قصد خوندن یک کتاب، رمان، داستان و... رو داریم، در نگاه اول این اسم است که به چشم می‌خورد پس اسم نقش بسزایی دارد.

🌼 اسم رمان باید از یک الی چهار قسمت باشه برای شما مناسب بود. حسی که من از اسم گرفتم نشون دهنده جایگاه گرگ الفا در رمان بود. با رمان و ژانرتون از نظر وجود گرگ و شخصیت‌های فانتزی هم‌خوانی داشت جذاب هم هست ولی ما رمان‌هایی داریم تو این ژانر به اسم آلفای من، آلفای دور افتاده و آلفای آزاد و.... برای همین اگر پیشنهاد من رو بخوایین من میگم اسم رمان رو عوض کنید اولن از تکراری بودنش جلوگیری کنید دومن اسم الانتون با رمان درصد کمی مطابقت داره باید به نظرم قوی‌تر باشه مثلن آرسا ملکه جادوی سیاه هست بهتره عنوانتون به آرسا منطبق باشه یا حداقل عنوانی که کل ویا اصلیت رمان رو در بر بگیره...🌼

♡♡♡♡

♥★ ژِّاِّنِّرِّ ★♥

ژانر‌های صحیح عبارت‌اند از: عاشقانه، تراژدی، طنز، اجتماعی، جنایی، پلیسی، معمایی، تخیلی، ترسناک، تاریخی، مذهبی و...

🌼 ژانرهاتون صحیح هستن ولی ترتیبشون نه . اول ما اتفاقات تخیلی رو مشاهده کردیم بعد فانتزی و در آخر عاشقانه.ژانرهاتون با عنوان هم‌خوانی داشتن🌼

♡♡♡♡

♥★ خلِّاِّصِّهِّ ★♥

نویسنده با بیش ترین توانش در عین کم ترین تعداد کلمات قلم در دست میگیرد و اولین ارتباط اصلی‌اش را با خواننده اغاز می کند.

🌼 اندازه خلاصه از ۵ الی ۱۰ خط باید باشه. برای شمااندازه‌ش خوب بود داخل خلاصه‌تون مشکلی ندیدم چون نه کلیشه بود و نه میزان اطلاعاتش مشکلی داشت. اون گنگی خاصی که به خلاصه داده بودین در عین داشتن اطلاعاتی از رمان جذاب ب نظر میرسید و بنظرم نیاز به تعویضش نیست 🌼

♡♡♡♡

♥★ مِّقِّدِّمِّهِّ ★♥

مقدمه‌ی یک رمان حکم سرآغاز را دارد، شروعی که بعد از آن مستقیم وارد رمان می‌شویم.

🌼 مقدمه تا جایی که بحث سیاهی و خون اومد زیبا بود اما قسمتی که گفتی برنده سیاهی است یا خون بنظرم خیلی واس کسی ک هنوز رمان رو نخونده گنگه حتی اگه تا پارت ۴۰ هم بخونه باز متوجه نمیشه منظورت چیه اون قسمت رو حذف کن و تا جایی بنویس که سیاهی میبره یا روشنایی اینطوری زیباتره🌼

♡♡♡♡

♥★ آغِّاِّزِّ رِّمِّاِّنِّ ★♥

زمانی که خواننده شروع می‌کند به خواندن رمان، به این معناست که چهار خوان رستم را گذرانده! پس کافی است تا با یک اشتباه کوچک در انتخاب محتوا و آغاز، نویسنده کل تلاش هایش را هیچ کند. 

🌼 آغاز رمان از نقطه خوبی بود و مشکلی نداشت🌼

♡♡♡

♥️✿جًٍلًٍدً ٍرًٍمًٍاًٍنً✿♥️

🌼گلم جلد نقش مهمی داره این‌که ۴۰ پارت نوشتین هنوز جلد ندارین چیز خوبی نیست، جلد رمان خودش خیلی می‌تونه برای جذب مخاطب کمکتون کنه اون عکس طرح و رنگی که مناسب رمان انتخاب می‌کنین و تو قالب جلد قرار میدین خیلی جذابه بنظرم حتماً در خواست طراحی جلد بدین!🌼

♡♡♡

♥️✿سیر رمان✿♥️

سیر رمان به سه دسته:

کند، تند و معمولی تقسیم میشه تو حالت کند نویسنده بیش از حد توصیفات اضافه‌ای به کار میبره و خیلی از جذابیت رمان کم میکنه و تو حالت تند بجای توضیحات لازم تند از قسمت‌های مهم میزنه و میپره قسمت بعدی ایده‌ش و در حالت نرمال حد وسط رعایت میشه

🌼سیر رمان نرمال بود و من هرچقد فکر کردم اگر کندتر باشهرحوصله سر برتر میشه و اگر تندتر بشه جذابیتش رو از دست میده رو همین سیرنرمال ثابت بمون گلم🌼

◦•●◉✿عناصر مهم رمان✿◉●•◦

O•❤•.¸✿¸.پیرنگ.¸✿¸.•❤•Oº

علت و معلول اتفاقات رمان، یعنی تمام حوادث، رفتار‌ها و کنش‌ها دارای علت قانع کننده‌ای باشه که گره کوری برای خواننده پیش نیاد

♥️پیرنگ رمانتون خیلی خوب بود یعنی تمام گره‌هایی که ایجاد می‌کردین و اتفاقاتی که رخ می‌داد بعد از مدتی علتشون مشخص می‌شد و چیزی گنگ نمونده بود جز چند جا اولیش چرا وقتی مانلی رو خونی پیدا کرد آرسا بعد این‌که بهوش اومد از مانلی نپرسید چرا جای زخم‌هات باقی نمی‌مونن؟ و دومیش هم این بود که اون چند نفر غریبه کی بودن که گرگینه‌ها رو صدا زدن(قسمتی که کیهان داخل غار بود و با کیوان دعوا می‌کرد) که بهتره این دو مورد هم با عقل جور در بیان و علت خدشون رو مشخص کنن♥️

O•💙•.¸✿.زاویه دید.¸✿.•💙•Oº

زاویه دید سه نوع هست:

اول شخص: نویسنده از ضمایر من و ما استفاده می‌کند

دوم شخص: ضمایر تو و شما مورد استفاده قرار می‌گیرد

سوم شخص: او و آن‌ها

مهم‌ترین نقطه زاویه دید: رعایت پایداری

🦋گلم اصلاً شماهم داخل زاویه دیدت ثبات رو نداشتی دلبخواهی حرکت می‌کردی، یبار اول شخص یبار سوم شخص یبار دانای کل و یبار دانای کل نامحدود... این اصلن خوب نبود و به شدت از جذابیت رمانت کم می‌کنه حتمن رعایتش کن🦋

O•💛•.¸✿¸.لحن.¸✿¸.•💛•Oº

لحن رمان به سه دسته: محاوره یعنی زبان عامیانه، ادبی یعنی استفاده از جمله بندی و کلمات خاص و 

معیار یعنی دیالوگ‌ها محاوره و مونولوگ‌ها به صورت ادبی باشند

🌼لحن رمان شما گاه معیار و گاه محاوره بود و ثباتش رو رعایت نکرده بودین و این ثبات نداشتنه اصلن زیبا نبود! جانم ثبات لحن بنظرم نقش مهمی داره که شما داخل زاویه دید اول شخص محاوره می‌نوشتی و داخل سوم شخص‌ها معیار! مثال: 

یبار برای محاوره می‌نوشتین:

درحالی‌که من رو مثل گونی سیب زمینی رو دوشش انداخته بود، ضربه‌ای به نشیمن‌گاهم زد و حرصی گفت

و یه جا می‌نوشتین:

باید دید دخترک چه می‌کند با سرنوشتی که به دستان خودش نوشته می‌شود. ولی افسوس، افسوس که هیچ یک از ان چیزهایی که می‌بینند، چیزی نیست که در واقعیت اتفاق می‌افتد. عجایب زندگی انها به مرور رو می‌شود!

انقدر دل بخواهی همه چیز رو تغییر نده گلم چه زاویه دید باشه و چه لحن... ثبات این دو خیلی مهمه

🌼

O•💜•.¸✿¸.کاراکتر پردازی.¸✿¸.•💜•Oº

🍇کاراکترهاتون شخصیت جدا و به جایی داشتن مثلن شخصیت آرسا این‌که دختر مستقل و محکمیه و اراده قوی هم داره یا مانلی که دوست خوبیه اما دوتا شخصیت هست که داخل این ۴۰ پارت گنگ موندن کیهان و کیوان! معلوم نشد کدوم خوبه یا بد و دقیقن چه شخصیتی دارن البته میزان گنگی کیهان کمتر شد چون معلوم بود دلسوزتر و یا راستگوتر از کیوانه اما باز هم شپا طوری نوشتین و ادامه دادی رمانو که گفتی واقعیت با چیزهایی که میبینیم فرق داره که باعث شد در مورد شخصیت کیهان من شک کنم که واقعن خوبه یا همش نقشه‌ست به نظرم بهتر بود حداقل داخل این چهل پارت کمی شخصیتشون رو واضح‌تر جلوه بدین مثلن کیهان قبل مرگش مشخص‌تر می‌شد خوب یا بد بودنش یا کیوان هنوز زنده‌ست ولی گنگه! اصلن معلوم نشد آخر داره چیکار میکنه یا چه شخصیتی داره. معلوم بود به آرسا دل داده اما چرا اذیتش می‌کرد و بهش دروغ می‌گفت؟ بهتره کمی روی شخصیت کیوان بیشتر کار کنی عزیزم. قوس شخصیتی هم که داخل آرسا مشخص شد همون‌جایی که عوض شد و فقط با رفیق‌هاش خوب بود... این تغییر شخصیتی خیلی بجا بود و مشکلی نداشت عزیزم. کاراکترها هم که فعلن به نظرم قهرمان کیهان هست و ضدقهرمان کیوان اگر داخل ایده‌ت می‌خواستی غیر از این باشه روش کار کن. و شخصیت برادر آرسا یکم غیر قابل باور بود مخصوصن جایی که رفته بودن و آرسا و ماهان داشتن دعوا می‌کردن ولی داداشش بیخیال نشسته بود؟ این شخصیتی که از برادر آرسا ساختی از رمان تخیلی غیرقابل باورتره! مگه میشه برادری تا این حد خواهرش براش مهم نباشه و حتی ۱۱ شب بخاطر یه دختر دیگه اون رو تنها بفرسته؟ یا ببینه ابجیش داره با چندتا غول تشن دعوا و تنش جسمی انجام میده باز بشینه و فقط نگاه کنه؟ یذره بیشتر هم روی این کار کن جانا🍇

O•🤍•.¸✿¸.فضاسازی.¸✿¸.•🤍•Oº

♡فضا سازیتون بنظرم خیلی خوب بود می‌شد کاملن تصویر سازی کرد اون فضاهارو به اندازه بود اما اگر بیشتر کنی فضاسازی رو بهتر هم میشه یعنی الان اوکیه اگر بیشتر کنی اوکی‌تر هم میشه مثلن قسمتی که داخل غار ارسا موهای کیهانو کشید می‌شد اون فضارو داخل ذهن تصور کرد اما اگر بیشتر توضیح می‌دادی که مثلن کیهان واقعن می‌خواست آرسا رو بزنه یا شوخی بود، یا اون فضا فضای استرسی و دعوایی بود یا همش یه شوخی می‌تونست باشه رو بیشتر به تصویر میکشیدی یا مثال بعدی فضای خواب‌های آرسا می‌شد اون حال ترس و یا فضایی که ساخته بودین برای خواب‌هاش رو درک کرد اما اگر بیشتر به تصویر می‌کشیدی که چه فضایی داره اون خواب‌ها خیلی بهتر بود...♡

O•🖤•.¸✿¸.صحنه سازی.¸✿¸.•🖤•Oº

🕷 صحنه سازی‌تون از هر نظر چه اندازه و اجزا و چه کیفیت خیلی خوب بود و به نظرم نیاز به تغییر نداره مثلن صحنه مسابقه و یا صحنه‌های دعوا، صحنه‌های دیگه که می‌شد با توضیحات کافی‌تون تصورش کرد و به نظرم مشکلی نداشت 🕷

O•🧡•.¸✿¸.روایت.¸✿¸.•🧡•Oº

🍁روایتتون تمام قسمت‌ها خوب بودن جز قسمت‌هایی که به عنوان سوم شخص یکم مشکل داشت مثلن مشخص نمی‌کردین شخصیت‌ها کین گنگ روایت می‌کردین و مخاطب خودش باید می‌فهمید کی به کیه! گیج نکن خواننده رو عزیزم وگرن مشکل دیگه‌ای ندارین🍁

●▬▬▬▬๑۩توصیفات۩๑▬▬▬▬●

ما توصیفات رو به پنج بخش«توصیف مکان، توصیف زمان، توصیف حالات، توصیف کاراکتر، توصیف احساس» تقسیم میکنیم.

🌼☆توصیف مکان☆🌼

🐿مکان رو خوب توصیف کرده بودین و مشکلی نداشت مثل پایگاه یا خونه و شرکت و‌...🌰        

🌺☆توصیف زمان☆🌺

🍓توصیفات زمان هم مشکلی نداشت مثلن یک ماه بعد یک هفته بعد و یا مشخص بود به چند سال قبل فلش بک زدین و... در کل ایرادی نداشت🐼

🌸☆توصیف حالات☆🌸

🥤توصیف حالات کمی ضعیف بود مثلن قبل از ابن‌که آرسا بفهمه چی به چیه حالش یه موقه‌هایی بد میشد اما شما دقیقن توصیف نمی‌کردی که چه حالتی بهش دست داده و من تصویر سازی خوبی نداشتم ازش داخل ذهنم! 🍚

🌹☆توصیف کاراکتر☆ 🌹

🐕توصیفات به اندازه اما کلیشه بود. این‌که یک هو و یه جا شخصی رو توصیف کنی و بگی مثلن ایشون ماهانه با چشمای فلانو موهای فلان و..‌ کلیشه ست دیگه یا این‌که جلوی آینه بوسی بفرسته برای خودش و توصیف کنه اصلن دیگه تو رمان‌ها جذابیتی نداره باید کم کم و باسیر رمان شخصیت توصیف بشه یه مورد هم من دیدم البته یه جمله که داخل بیشتر رمان‌ها استفاده میشه این‌که بگین رنگ مشکی با پوست سفیدم تضاد قشنگی داشت هم کلیشه‌ست جانا🥂

🌻☆توصیف احساس☆🌻

👩‍🌾 احساسات رو خوب توصیف کرده بودین و مشکلی نداشت🍭

●▬▬▬▬๑۩‌‌‌‌‌‌‌۩๑▬▬▬▬▬●

♥︎۰۪۫ق۰۪۫ل۰۪۫م۰۪۫ن۰۪۫و۰۪۫ی۰۪۫س۰۪۫ن۰۪۫د۰۪۫ه♥︎

《کلمات استفاده شده》

🤍با این‌که لحنتون مشکل داشت اما با این حال کلمات استفاده شدنتون داخل هر لحن مناسب همون لحن بود و مشکلی نداشت🤍

《جمله بندی》

عزیزم زمانی که داخل جمله دو فعل مشارک هست اولی رو نمی‌ذاریم و دومی رو می‌ذاریم مثال:

اخرین روزنامه رو هم مچاله کردم و با یه نشونه‌گیری دقیق توی سطل اشغال پرتش کردم

آخرین روزنامه رو هم مچاله و با یه نشونه‌گیری دقیق داخل سطل آشغال پرتش کردم.

هر چند که اون از همه‌مون بزرگ‌ترِ و الان بیست و شیش سالشه.

هرچند که اون از هممون بزرگ‌تر و الان بیست و شیش ساله هست.

مشکل دیگه‌ای‌ مشاهده نشد

《آرایه‌ها》

🌺از آرایه‌ها مثل تشبیه و غیره استفاده کرده بودین و مشکلی هم نداشت.🌺

《اصول درست نویسی》

《اش》《ای》《ها》《می》《نمی》 با نیم فاصله نوشته می‌شه که شما گاهی رعایت کرده بودین و گاهی هم نکرده بودین درستشون کن عزیزم مثل: نمیشناسمش نمی‌شناسمش

رفتاراشو رفتارهاش رو

چشمام چشم‌هام

مشکیش مشکی‌اش

حساس سنگینی احساس سنگینی

ارایش آرایش

آدم سگ و عوضیی هست آدم سگ و عوضی‌ای هست

ونکته دیگه این‌که گلم کلمات بذار، گذاشتم، گذاشت همه با (ذ) نوشته میشن و نوشتنشون به شکل گزاشتم و... اشتباهه

《تکرار》

هیچ تکراری جز کلمه (انگاری) مشاهده نشد گلم خیلی از این کلمه استفاده کردی بهتره کمتر و یا به جا استفاده کنی

♥★رعایت، هِّدِّفِّ مند سازی و حجم پارت‌ها★♥️

اندازه پارت یک رمان در گوشی میتونه از 60 الی 70 خط تشکیل بشه. در سیستم میتونه از 30 الی 40 خط تشکیل بشه. 

🌼گلم انقدر حجم پارت‌ها زیاد بودن که اصلن به هدفمندی نمی‌رسید هرکدوم یه پارت مستقل بودن که حتی چند هدف با هم قاطی می‌شد بهتره از حجم پارت‌ها کم کنید خیلی زیادن و چشم خواننده رو هم اذیت می‌کنه تقریبا الان رمان شما به جای ۴۰ پارت ۸۰ پارت شده چون تقریبن هرپارت دوبرابره!🌼

♡بررسی شرع و قانون اسلامی♡

《عزیزم خیلی چیزها داخل رمانتون مشکل داشت مثل تجاوز به ارسا یا دست زدن به نشیمنگاه ارسا، حتی رابطه غیرشرعی کیهان با ارسلا و خیلی از اشاره‌‌هایی که به رابطه جنسی زده بودین این‌ها باید اصلاح بشن گلم غیر از این‌ها بغل بوسه یا هرچیزی که باعث تحریک بشه ممنوعه حتی زمانی که کیوان ارسا رو روی کولش اونطوری حمل می‌کرد! پیشنهاد می‌کنم اون قسمت حامله بودن ارسلا رو حذف کنی و رابطه‌شون رو در حد عاطفی در نبود کیوان به تصویر بکشی و همچنین تجاوز به آرسا رو حذف کنی و به جاش بزنی که همون قصد جونش رو داشته تا کیهان نجاتش بده و همینطور قسمت‌های دیگه که گفتین مثلن فوش مثبت هیجده دادم یا آغوش تحریک کننده و هرچیزی که بر خلاف قانون اسلامی هست رو حذف کنین و براش جاییگزین بذارین. 》

♡........کشمکش‌ها.........♡

♡...کشمکش انسان باخود...♡

🖤گلم تو این مورد شماهم یذره کم کاری رو داشتین این‌که کشمکش درونی داشته باشه با خودش بیشتر فکر و تصمیم گیری کنه کم مشاهده بود بهتره بیشتر شخصیت اصلی با خودش کلنجار بره تصمیم درستی بگیره یا حتی از اشتباه فکر کردن کلافه بشه و...🤍

♡...کشمکش انسان با انسان...♡

🐼این مورد‌هم خیلی خوب بود مثلن کشمکش بین ارسا و کیهان یا ارسا و کیوان و ... مشکلی نداشت گلم♡

♡...کشمکش انسان باجامعه...♡

🕷مشاهده شد و به خوبی این کشمکش رو پیش برده بودین مثل کشمکش بین کیهان و مردن و انتخاب ولیعهد که اون قسمت خیلی زیبا بود و لذت بردم🕸

♡...کشمکش جامعه باجامعه...♡

▫️مشاهده نشد▪️

🌹نسبت دیالوگ به مونولوگ🌹

دیالوگ: صحبت بین شخصیت‌ها

مونولوگ: متن رمان

🍓گلم نسبت دیالوگ به مونولوگ خیلی بیشتر بود و حد تناسب نداشت مونولوگ‌ها همه فضاسازی و یا توصیف بودن و چیزی که باعث می‌شد تناسب برقرار نباشه همون کشمکش انسان با خودش هست که کم گذاشته بودین اگر از درون آرسا بیشتر بنویسین این اندازه برقرارتر میشه🍓

سخنی با نویسنده: رمان جذابی داری عزیزم موفق و سلامت باشی

@ پانیذ

• تشکر 2
لینک به دیدگاه

مهمان
این موضوع برای عدم ارسال قفل گردیده است.
 اشتراک گذاری

• اضافه کردن...