• تشکر 1
  • هاها 2
رفتن به مطلب

هنر نقد

Psͥycͣhͫo
 اشتراک گذاری

ارسال های توصیه شده

• کاربر فعال

های گایز! خب سایکوام:)

درباره‌ی نقد کتاب‌های قطور و زیادی خوندم اما نمیگم چند صدتا خوندم، نه ولی از دوازده سالگی مورد انتقادهای فاجعه‌ای قرار گرفتم و نقدهای زیادی از انواع قشرها دیدم پس خیلی عامه‌پسند چیزهایی که حس می‌کنم باید مشخص بشه رو توضیح میدم!
4792ec3a30b4c4ee70473a77eeef07ac_cn9c.gi
رفتار منتقد:
بیاید یه حقیقت رو بگیم؛ تمام استانداردهای نقد رو دور بندازید و تمرکز رو فعلاً روی این بذارین.
شاید یکی از شماهایی که این متن رو می‌خونید یه منتقد حرفه‌ای باشید، با یه لیوان هات‌چاکلت توی کافه میشینه، با صرف حوصله و اخلاق خوب نقدش رو تایپ می‌کنه و ایده‌آله! اما، همه این‌طوری نیستن مخصوصاً توی این عصری که کار خیلی‌ها رو فضای مجازی راه انداخته و یه نفر به سادگی می‌تونه برچسب منتقد رو به خودش بزنه اما نقد و منتقدی هم سیاست‌های خودش رو داره.
1. احساسات‌تون رو وارد نقد نکنید چون احساسات شخصی-مخصوصاً وقتی خصومتی وجود داره- ممکنه حتی باعث بشن توی نقدتون اشتباه کنید و خب، کدوم نویسنده‌ از نقص استفاده نمی‌کنه؟
2. کلمات‌تون رو -حتی برای خطاب نویسنده- به دقت انتخاب کنید چون نویسنده برای کتابی که شما حداکثر نود دقیقه زمان هدر دادید بخش به‌شدت بزرگی از تایمش رو هدیه کرده پس کمترین حقش احترامه.
3. حرفه‌ای برخورد کنید! وقتی نویسنده‌ از کتابش دفاع می‌کنه -حتی به تندی- طوری برخورد نکنید که انگار منتظر بودید کتابش رو زمین بکوبید و طرف بگه ایول درست میگی.
5fb715204146541db931e16b926a1598_twts.gi
برخورد نویسنده:
این بخش برای نویسنده‌ها هست، درسته خیلی از شماها می‌خواید نقد بشید اما طالب حرف‌های مثبت و رنگی- رنگی هستید و خب این اشتباهه!
انتقاد ذاتاً کلمه‌ی بی‌رحمیه و روی هرچیزی که اعمال بشه ناخودآگاه باعث شک و تردید یا حتی خشم و ناامیدی طرف میشه؛ راستش رو بخواید نقد اهمیتی هم نداره-منظورم این نیست که کلا یه چیز بی‌ارزشه- چرا؟ چون دست نویسنده‌س، منتقد حرفش رو میگه و میره، در نهایت هم نویسنده می‌مونه  با کتابش که دلش خواست تغییر میده نخواست هم می‌مونه؛ می‌تونه یه چیز بی‌اهمیت باشه یا هم یه سلاح برای نابودی خودتون! توی حالت سوم که مهم‌ترینه و به تازگی نویسنده‌های خیلی کمی دقت می‌کنن... یه پوئنه برای پیشرفت! پس بیشتر از هرچیزی به فکر تصحیح ایرادها باشید.

یه‌چیزهایی رو هم باید مشخص کنیم، درسته نقد به پیشرفت رمان کمک زیادی می‌کنه ولی یه‌سری چیزها از واجبات نیستن مثل چی؟
مثل سبک‌تون!
نسل جدید هم می‌تونه سبک خاص خودش رو داشته باشه، برای مثال خودم، از اون‌جایی که بیشتر برای تحقیق مطالعه می‌کنم زیاد با خوندن کتابایی که ادبیات قلمبه سلمبه دارن رابطه‌ی خوبی ندارم خلاصه بگم... زیاد تو تشخیص سبکها وارد نیستم.
یه روز منتقدها @ Flare  و @ .mahtab.  که از قضا نقدشون و خودشون برام خیلی هم عزیزن رمانم رو نقد کردن و گفتن که سبک خودم رو دارم و اون سبک پیچیده‌اس!
شفاف‌سازی‌های لازم رو انجام دادم ولی رمان رو از ریشه نکندم، ویرایش های لازم رو انجام بدید اما قلمتون رو -از همه مهتر خودتون رو- رو توبیخ نکنید چون شما بهتر از هرکسی پیچ و خم رمان‌تون رو می‌دونید و مطلع هستین که کِی سردرگمی‌ها از بین میرن و چطوری اونها رو از بین ببرید.
وقتی با نقدی روبه‌رو میشین با استدلال تا حدی که از دستتون میاد دفاع کنید و وقتی هم موارد به‌جا بودن از منتقد تشکر کنید نه این‌که باهاش سر لج بیوفتید!
آع... ضمناً از ویرایش سرباز نزنین.

d5886f295c61f65fe96749a058dbd9ad_pncd.gi

ارکان نقود برای حضرات منتقد:/
بسم‌الله، عرض کنم خدمتتون:
وقتی با دوقلوی عزیزم تری ژان @ Yogen داشتیم درباره‌ی نظارت رمان‌ها صحبت می‌کردیم تفاوت‌هامون توی نظارت و نقد معلوم شد، اون رکن‌های خاص خودش رو داشت در حالی که من هم به عناصر داستانی تکیه می‌کردم.
یعنی مسئله یه چیز نسبیه، کافیه فقط تئوری درست رو ببافین حتی @ Flare  -که نقدهاش بسی هم قویه- گاهی رمان رو مثل یه موسیقی نقد می‌کنه
پس کافیه تئوری‌های درست و مفیدی بسازین و اونها رو به خلاقانه‌ترین روش ارائه بدید.

و... تموم شد، امیدوارم یه مقدار مفید بوده باشم:)
به قول شاعر اول پولدار بشین بعد سلامت باشین^^

ویرایش شده توسط Saiko

زایش تراژدی از جان واژگان♤

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

5 دقیقه قبل، Saiko گفته است:

درباره‌ی نقد کتاب‌های قطور و زیادی خوندم اما نمیگم چند صدتا خوندم، نه ولی از دوازده سالگی مورد انتقادهای فاجعه‌ای قرار گرفتم و نقدهای زیادی از انواع قشرها دیدم پس خیلی عامه‌پسند چیزهایی که حس می‌کنم باید مشخص بشه رو توضیح میدم!
رفتار منتقد:
بیاید یه حقیقت رو بگیم؛ تمام استانداردهای نقد رو دور بندازید و تمرکز رو فعلاً روی این بذارین.
شاید یکی از شماهایی که این متن رو می‌خونید یه منتقد حرفه‌ای باشید، با یه لیوان هات‌چاکلت توی کافه میشینه، با صرف حوصله و اخلاق خوب نقدش رو تایپ می‌کنه و ایده‌آله! اما، همه این‌طوری نیستن مخصوصاً توی این عصری که کار خیلی‌ها رو فضای مجازی راه انداخته و یه نفر به سادگی می‌تونه برچسب منتقد رو به خودش بزنه اما نقد و منتقدی هم سیاست‌های خودش رو داره.
1. احساسات‌تون رو وارد نقد نکنید چون احساسات شخصی-مخصوصاً وقتی خصومتی وجود داره- ممکنه حتی باعث بشن توی نقدتون اشتباه کنید و خب، کدوم نویسنده‌ از نقص استفاده نمی‌کنه؟
2. کلمات‌تون رو -حتی برای خطاب نویسنده- به دقت انتخاب کنید چون نویسنده برای کتابی که شما حداکثر نود دقیقه زمان هدر دادید بخش به‌شدت بزرگی از تایمش رو هدیه کرده پس کمترین حقش احترامه.
3. حرفه‌ای برخورد کنید! وقتی نویسنده‌ از کتابش دفاع می‌کنه -حتی به تندی- طوری برخورد نکنید که انگار منتظر بودید کتابش رو زمین بکوبید و طرف بگه ایول درست میگی.
برخورد نویسنده:
این بخش برای نویسنده‌ها هست، درسته خیلی از شماها می‌خواید نقد بشید اما طالب حرف‌های مثبت و رنگی- رنگی هستید و خب این اشتباهه!
انتقاد ذاتاً کلمه‌ی بی‌رحمیه و روی هرچیزی که اعمال بشه ناخودآگاه باعث شک و تردید یا حتی خشم و ناامیدی طرف میشه؛ راستش رو بخواید نقد اهمیتی هم نداره.
درسته به پیشرفت رمان کمک می‌کنه ولی یه‌سری چیزها از واجبات نیستن مثل چی؟
مثل سبک‌تون!
نسل جدید هم می‌تونه سبک خاص خودش رو داشته باشه، برای مثال خودم، از اون‌جایی که بیشتر برای تحقیق مطالعه می‌کنم زیاد با خوندن کتابایی که ادبیات قلمبه سلمبه دارن رابطه‌ی خوبی ندارم خلاصه بگم... زیاد تو تشخیص سبکها وارد نیستم.
یه روز منتقدها @ Flare  و @ .mahtab.  که از قضا نقدشون و خودشون برام خیلی هم عزیزن رمانم رو نقد کردن و گفتن که سبک خودم رو دارم و اون سبک پیچیده‌اس!
شفاف‌سازی‌های لازم رو انجام دادم ولی رمان رو از ریشه نکندم، ویرایش های لازم رو انجام بدید اما قلمتون رو -از همه مهتر خودتون رو- رو توبیخ نکنید چون شما بهتر از هرکسی پیچ و خم رمان‌تون رو می‌دونید و مطلع هستین که کِی سردرگمی‌ها از بین میرن و چطوری اونها رو از بین ببرید.
وقتی با نقدی روبه‌رو میشین با استدلال تا حدی که از دستتون میاد دفاع کنید و وقتی هم موارد به‌جا بودن از منتقد تشکر کنید نه این‌که باهاش سر لج بیوفتید!

وقتی با دوقلوی عزیزم تری ژان @ Yogen داشتیم درباره‌ی نظارت رمان‌ها صحبت می‌کردیم تفاوت‌هامون توی نظارت و نقد معلوم شد، اون رکن‌های خاص خودش رو داشت در حالی که من هم به عناصر داستانی تکیه می‌کردم.
یعنی مسئله یه چیز نسبیه، کافیه فقط تئوری درست رو ببافین حتی @ Flare  -که نقدهاش بسی هم قویه- گاهی رمان رو مثل یه موسیقی نقد می‌کنه
پس کافیه تئوری‌های درست و مفیدی بسازین و اونها رو به خلاقانه‌ترین روش ارائه بدید.

از اینکه انقدر ریز بینانه به این مسئله نگاه میکنی لذت میبرم. اما مهم ترین نکته که خودتو بهش اشاره کردی، اینکه کسی که دنبال نقد میگرده، در وهله ی اول توجیح باشه که نقد به معنی نگاهی موشکافانه به کوچک ترین ایرادات داستان و روایت از دید خواننده است!

ببین وقتی من در جایگاه یک نویسنده نقد میشم، اون هم زمانی که یک رمان هنوز ابتدا یا اواسط سیرشه، و منتقدی میاد از من بابت ابهام داستانی ایراد میگیره، نباید بر حسب اونچه که در ذهن خودم  راجع به ادامه ی داستان دارم از نقد اون خرده بگیرم یا توحیح کنم. چون اول از همه نقاد همه ی داستان رو نمیدونه دوم از همه کار نقاد حساسیت روی نقاطیه که از چشم نویسنده دور مونده و سوم از همه  دید و نحوه ی تفکر هرکسی  متفاوته و نظرات هم متفاوته.

با این حال امیدوارم که هرکسی که درخواست نقد میده، جنبه ی  شنیدن نقص های داستانش رو هم داشته باشه

لینک به دیدگاه

• کاربر فعال
5 دقیقه قبل، .mahtab. گفته است:

از اینکه انقدر ریز بینانه به این مسئله نگاه میکنی لذت میبرم. اما مهم ترین نکته که خودتو بهش اشاره کردی، اینکه کسی که دنبال نقد میگرده، در وهله ی اول توجیح باشه که نقد به معنی نگاهی موشکافانه به کوچک ترین ایرادات داستان و روایت از دید خواننده است!

ببین وقتی من در جایگاه یک نویسنده نقد میشم، اون هم زمانی که یک رمان هنوز ابتدا یا اواسط سیرشه، و منتقدی میاد از من بابت ابهام داستانی ایراد میگیره، نباید بر حسب اونچه که در ذهن خودم  راجع به ادامه ی داستان دارم از نقد اون خرده بگیرم یا توحیح کنم. چون اول از همه نقاد همه ی داستان رو نمیدونه دوم از همه کار نقاد حساسیت روی نقاطیه که از چشم نویسنده دور مونده و سوم از همه  دید و نحوه ی تفکر هرکسی  متفاوته و نظرات هم متفاوته.

با این حال امیدوارم که هرکسی که درخواست نقد میده، جنبه ی  شنیدن نقص های داستانش رو هم داشته باشه

نه نه من نگفتم بیاید توجیح کنید چون پیچ و خم رو می‌دونین!

شفاف‌سازی و نکات لازم باید رعایت بشن ولی نویسنده نباید وقتی رمانش چهار- پنج پارته خودش رو توبیخ کنه و ناامید بشه -چون دیدم که میگم، فقط  خودم رو درباره‌ی نوع نقد مثال زدم-  اون‌ طرف داستان هم، منتقد تا یه‌جایی باخبره و تا جایی که باخبره نقد می‌کنه که نویسنده باید از بعضی چیزها که برای نقد شدن زوده بگذره

مثلاً فلار نقدش خیلی هم اوکی بود ولی برای من که درباره گنگ بودن اطلاعات تذکر داد از این باخبر نبود که طرف دیگه‌ی داستان شخصیت من به شکل کشیش تناسخ پیدا می‌کنه  و قراره اون گنگی‌ها رو دونه- دونه کشف کنه!

نکته این‌جاست که توی همچین سبک و پیچ و خمی  اتفاقات آینده رو هم باید در نظر گرفت و نباید رمان رو شوت کرد کنار چون اطلاعات گنگه، در حالی که من می‌دونم توی آینده قراره چی‌کار کنم و طبیعیه که فلار اون گنگی که هنوز درباره‌ش نوشته نشده ایراد بگیره!

لینک به دیدگاه

• کاربر فعال
16 دقیقه قبل، .mahtab. گفته است:

خلاصه‌وار بگم چیزی قطعی نیست و دیدگاه‌ها هم متفاوته همون‌طور که سبک تئوری‌بافی هرکس متفاوته

حرف توام درسته، مال منم درسته و هرکس منطقی داره و این هم مهمه که نویسنده 'انتقادپذیر' باشه

لینک به دیدگاه

2 ساعت قبل، Saiko گفته است:

رفتار منتقد:
برخورد نویسنده:
انتقاد ذاتاً کلمه‌ی بی‌رحمیه و روی هرچیزی که اعمال بشه ناخودآگاه باعث شک و تردید یا حتی خشم و ناامیدی طرف میشه؛ راستش رو بخواید نقد اهمیتی هم نداره.
درسته به پیشرفت رمان کمک می‌کنه ولی یه‌سری چیزها از واجبات نیستن مثل چی؟
مثل سبک‌تون!

ولی من عاشق اینم هنرها رو ببافم توی هم. (هر چند بحث ریتم توی نویسندگی هم خیلی مهم و ضروریه) نه تنها موسیقی، که حتی واژه‌ی پی رنگ یا پلات از نقاشی گرفته شده. نکات بجایی بود؛ ممنونم بابتشون سایکو.

Never mind.

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

اشتراک گذاری

• اضافه کردن...